2020-03-27T17:12:49+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Marszałek Mazowsza apeluje do seniorów – zostańcie w domach!

REKLAMA
zdjecie 4128
REKLAMA
4
1
24

Od 20 marca w Polsce obowiązuje stan epidemii. Powodem jest rozprzestrzeniający się koronawirus SARS-CoV-2, którym zarażonych jest coraz więcej ludzi. Wśród najbardziej zagrożonych są seniorzy. Dlatego marszałek Mazowsza Adam Struzik apeluje – Zostańcie w domach. Pomyślcie o swoim zdrowiu.

Naukowcy są zgodni – ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji wywołanej koronawirusem rośnie z wiekiem zarażonego. Najmniej zagrożone są dzieci w wieku do 10 lat. Najbardziej dorośli między 30 a 79 rokiem życia.

Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy jest trudna. To wyzwanie dla nas wszystkich. Musimy pamiętać, że choroba COVID-19 nie jest zwykłym przeziębieniem. Proces leczenia jest trudny, a o jego skuteczności decyduje stan zdrowia i wiek pacjenta. Tym bardziej powinniśmy zachować wszelkie możliwe środki ostrożności, stosować się do wytycznych i dbać o siebie nawzajem. Wiem, że doskwierająca osobom starszym samotność jest często trudna do zniesienia. Jednak w obliczu zagrożenia, z jakim przyszło nam się zmierzyć, warto zmienić nasze codzienne przyzwyczajenia, zostać w domu i skorzystać z pomocy innych. W końcu życie mamy tylko jednopodkreśla marszałek Adam Struzik.

Dlaczego seniorzy?

Zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2 jest szczególnie niebezpieczne dla osób w wieku 65+. Ma to związek z układem odpornościowym, który z wiekiem jest coraz słabszy. Przez to starsi ludzie trudniej znoszą wszelkiego rodzaju infekcje. Poza tym cierpią często na różne choroby przewlekłe, takie jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca czy nerek, co dodatkowo osłabia ich organizm.

Jak się chronić?

Podczas epidemii hasło „zostań w domu" nabiera szczególnego znaczenia. Podstawą jest unikanie dużych skupisk ludzi. Wirus rozprzestrzenia się bowiem drogą kropelkową (ślina, łzy, wydzielina z nosa), a do zarażenia koronawirusem dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Im więcej osób w pomieszczeniu, tym większe ryzyko zakażenia. Dlatego tak niebezpieczne są zakupy w sklepach i aptekach, wizyty w przychodniach lekarskich i urzędach czy podróżowanie komunikacją miejską. W tym trudnym czasie lepiej nie wychodzić z domu, a o pomoc w zrobieniu zakupów czy załatwieniu formalności urzędowych poprosić kogoś młodszego – członka rodziny, sąsiada czy przyjaciela. Stosując jednak przy tym zalecane środki ostrożności, m.in. zachowując odpowiedni odstęp podczas rozmowy (ok. 1,5 m), używając płynów do dezynfekcji. W przypadku choroby natomiast zawsze można skontaktować się z lekarzem telefonicznie.

– Pamiętajmy, że w życiu najważniejsze jest zdrowie. Jeśli będziemy odpowiednio o siebie dbać, będziemy cieszyć się nim latami. Potraktujmy ten czas poważnie i wykorzystajmy go najlepiej, jak potrafimy. Każdemu z nas przyda się odpoczynek i dodatkowa możliwość na nadrobienie w domowym zaciszu zaległości literackich, filmowych czy kulinarnych. Łącząc przyjemne z pożytecznym, dbamy o zdrowie swoje i innych podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Administracja w trosce o zdrowie seniorów

W sytuacjach wyjątkowych seniorzy z Mazowsza mogą kontaktować się z Pełnomocnikiem Zarządu Województwa Mazowieckiego do spraw Polityki Senioralnej pod adresem: pelnomocnik.seniorzy@mcps.com.pl

Oprócz tego na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej (www.mcps.com.pl) można znaleźć informacje oraz wykaz numerów telefonów wraz z linkami do stron instytucji państwowych stale monitorujących obecną sytuację.

Samorząd Mazowsza wspiera walkę z koronawirusem

Mazowsze jako pierwszy region uruchomiło środki unijne na walkę z koronawirusem. W puli jest 150 mln zł z UE. Mazowieckie szpitale będą kupować aparaturę medyczną i diagnostyczną, środki ochrony osobistej czy prowadzić niezbędne prace adaptacyjne. Liderem projektu będzie samorząd województwa, natomiast partnerami w projekcie mogą być szpitale wskazane przez wojewodę (stan podwyższonej gotowości) oraz pogotowie. Trwa analiza zgłoszonych przez placówki potrzeb.

Ponadto równolegle trwają zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej z rezerwy kryzysowej Mazowsza. Zarząd województwa uruchomił już 10,5 mln zł. Zamówienia już są realizowane. Wojewoda mazowiecki przekazał do tej pory na doposażenie mazowieckich szpitali ok. 4 mln zł.

 

Projekt "Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego" jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×