eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Miasto sprzedało blok socjalny przy Turskiego: Gdzie trafią mieszkańcy?

REKLAMA
zdjecie 933
zdjecie 933
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Urząd Miasta sprzedał Enerdze odkupioną od gminy Rzekuń działkę wraz z blokiem socjalnym przy ul. Turskiego. Po transakcji w kasie miejskiej zostanie ponad 2,3 miliony, za które miasto będzie musiało odtworzyć w innym miejscu 13 lokali socjalnych.

Zlokalizowany przy ul. Turskiego budynek, choć znajduje się w granicach administracyjnych Ostrołęki, należy do gminy Rzekuń i jest obecnie domem dla 13 rodzin. Teren wraz z blokiem znajduje się w miejscu, gdzie miał powstać nowy blok elektrowni C. Inwestor elektrowni, Grupa Energa, chciała odkupić od gminy Rzekuń działkę, jednak gmina musiałaby zabezpieczyć taką samą ilość lokali socjalnych.

- Takiego warunku spełnić nie mogliśmy, ponieważ nie dysponujemy miejscem, które moglibyśmy zaadoptować na blok socjalny o takiej samej powierzchni jak na Turskiego. Poza tym od 2007 roku po poszerzeniu granic administracyjnych Ostrołęki, lokatorzy bloku przy Turskiego stali się mieszkańcami miasta. Dlatego też porozumieliśmy się z samorządem Ostrołęki, który odkupił od nas działkę wraz z budynkiem - powiedział nam Stanisław Godzina, wójt gminy Rzekuń.

Za 800 tysięcy zł, z 50 proc. bonifikatą, samorząd Ostrołęki odkupił działkę od gminy Rzekuń, którą następnie wystawił do sprzedania w otwartym przetargu. Za kwotę 4,7 mln zł nieruchomość kupiła Energa. Zawarto już umowę wstępną, a 31 października 2013 podpisany zostanie akt notarialny. Zgodnie z postanowieniem obecni mieszkańcy bloku muszą się wyprowadzić do końca 2013 roku. Lokale zastępcze musi zapewnić im miasto.

- W kwocie, którą zapłaciła nam Energa, zawarty jest ekwiwalent na odtworzenie 12 mieszkań socjalnych w innym miejscu w wysokości 3 mln zł. Lokatorzy bloku przy ulicy Turskiego otrzymają od nas takie lokale. Bierzemy pod uwagę m.in. trzy lokalizacje. Rozbudowywany blok przy ulicy Kołobrzeskiej, projektowany, nowy blok przy ulicy Braterstwa Broni i lokal, który zostanie zaadoptowany na blok socjalny przy ulicy Kościuszki. Do końca 2013 roku każda z tych rodzin otrzyma nowy przydział w jednym z naszych mieszkań socjalnych - powiedział nam Grzegorz Płocha, wiceprezydent Ostrołęki.

Co będzie działo się dalej z budynkiem przy Turskiego, czy zostanie zburzony? Do sprawy będziemy wracali.


D. Płoski

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×