eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Znamy projekt budżetu Ostrołęki na 2013 rok [NAGRANIE]

REKLAMA
zdjecie 2143
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Nowe inwestycje i brak podwyżek w podatkach - tak w dużym skrócie wygląda projekt budżetu Ostrołęki na rok 2013, przygotowany przez prezydenta Janusza Kotowskiego.

15 listopada minął termin złożenia projektu budżetowego na przyszły rok. Przygotowany przez prezydenta Ostrołęki, Janusza Kotowskiego projekt uchwały budżetowej wpłynął już do kancelarii Rady Miasta. 27 grudnia odbędzie się jedna z najważniejszych sesji w roku, podczas której radni zdecydują o zatwierdzeniu lub odrzuceniu budżetu. O tym, jakie inwestycje zostały wpisane do projektu, które z nich są kluczowe dla naszego miasta i przyszłorocznych podatkach rozmawialiśmy z prezydentem Kotowskim, autorem uchwały budżetowej.

- Po pierwsze, nie podnosimy podatków. To jest kolejny budżet, w którym miasto Ostrołęka nie podnosi podatków lokalnych, czyli tych zależących od samorządu - podatku od nieruchomości i środków transportu - powiedział prezydent Janusz Kotowski. - Najwięcej w budżecie jest środków na wydatki oświatowe, od przedszkoli aż po szkoły ponadlicealne oraz edukacyjną opiekę wychowawczą. Miasto Ostrołęka nie planuje na przyszły rok zaciągać kolejnych, nowych zobowiązań finansowych. Wprawdzie korzystamy z obligacji zaciągniętych na początku roku 2012 w cyklu dwuletnim, ale nawet po wykorzystaniu wszystkich zaplanowanych wcześniej obligacji miasto nadal będzie jednym z najmniej zadłużonych miast na prawach powiatu. W przyszłorocznym budżecie mamy zaplanowane środki zarówno na kontynuacje już rozpoczętych inwestycji, jak i na zupełnie nowe - dodał Kotowski.

Wśród najważniejszych kontynuowanych inwestycji drogowych znalazły się m.in. budowa ulic Wypychy, Skowrońskiego, Pogodnej, Jałowcowej czy Turskiego. W projekcie budżetowym znalazły się także środki na zupełnie nowe inwestycje drogowe, takie jak: budowa kolejnego odcinka ulicy Korczaka, od ulicy Goworowskiej do Gorbatowa i w kolejnych latach do ulicy 11 Listopada.

W przygotowanej uchwale budżetowej znalazło się także kilka kluczowych inwestycji kubaturowych, wśród których najważniejszymi są: budowa samorządowej stacji segregacji odpadów oraz wielofunkcyjna hala sportowa przy ul. Witosa.

- Szczególnie chcę podkreślić budowę stacji segregacji odpadów. To jest inwestycja w naszą przyszłość, a także w koszty, które będą ponosić mieszkańcy. System gospodarki odpadami ostatecznie musi być rozliczony przez opłaty, które będą naliczane i pobierane od mieszkańców. Stąd też, im tańszy system, tym mniej zapłaci każdy z mieszkańców Ostrołęki. Dlatego też tak bardzo zależy nam na tym, żeby segregowaniem odpadów zajęła się firma miejska - mówił Kotowski.

Ponadto w budżecie znalazły się także środki na budowę małej sali kinowej Ostrołęckiego Centrum Kultury, dotacja dla ostrołęckich klubów sportowych, budowę nowego bloku socjalnego czy stworzenie kolejnych mieszkań socjalnych.

Projekt budżetu, który wczoraj trafił do kancelarii Rady Miasta, trafi pod obrady radnych podczas budżetowej sesji zaplanowanej na 27 grudnia.

D. Płoski

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
×