2016-05-20T15:03:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Mieszkańcy Białobieli zablokowali budowę linii energetycznej 400 kV [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2320
zdjecie 2320
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Wczoraj przed południem w miejscowości Białobiel grupa mieszkańców protestowała przeciwko budowie linii energetycznej 400 kV Ostrołęka Olsztyn Mątki. Wykonawca inwestycji, firma Aldesa, musiała wycofać się z placu budowy ostatniego na tym odcinku słupa trakcyjnego.

Na zlecenie spółki Skarbu Państwa – Polskie Sieci Elektroenergetyczne – firma Aldesa buduje nową przesyłową linię energetyczną o mocy 400 kV Ostrołęka Olsztyn Mątki. Będzie to jeden z najważniejszych elementów polskiego systemu energetycznego w naszym regionie. Linia energetyczna przebiegać będzie przez większość gmin powiatu ostrołęckiego w tym także przez miejscowości Białobiel i Gnaty w gminie Lelis.

To właśnie tu przed kilkoma dniami protest rozpoczęła kilkudziesięcioosobowa grupa mieszkańców. W środę, 19 maja, protestujący zablokowali wjazd na teren budowy. Pomiędzy mieszkańcami a pracownikami wykonawcy inwestycji doszło do awantury. Konieczna była interwencja policji. Dzień później protest się zaostrzył – plac budowy zablokowany został przy pomocy ciągnika z rozrzutnikiem. Ponownie wezwano na miejsce policję.

Protestujący mieszkańcy zarzucają inwestorom i wykonawcy, że bezprawnie weszli na ich teren. Twierdzą, że nie ma ostatecznego i prawomocnego pozwolenia na budowę linii.

- Aldesa bezprawnie weszła na mój teren, nie ma ostatecznej decyzji środowiskowej, pozwolenia na budowę. Firma podpiera się decyzją, która została podważona po wygranej przeze mnie sprawie sądowej – mówi Alina Piersa jedna z protestujących mieszkanek.

Wśród zarzutów kierowanych pod adresem Aldesy i PSE przez protestujących mieszkańców znalazły się m.in. kwestie związane z radioaktywnością linii, jej niewłaściwej wysokości, wartości odszkodowań czy terminowości ich opłat.

- Chcemy, żeby sprawdzono to wszystko, czy jest to zgodne z literą prawa – mówi inna z protestujących.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy także przedstawiciela wykonawcy inwestycji. Rzecznik prasowy Aldesy, Maciej Zmysłowski w rozmowie telefonicznej z nami przedstawił oficjalne stanowisko firmy.

- Naszym celem w przypadku każdego właściciela na trasie realizowanej linii 400 kV jest porozumienie. Tak jest i w tym przypadku. Spotykamy się i rozmawiamy z właścicielami od trzech lat. Na trasie linii Ostrołęka Olsztyn Mątki mamy 14 gmin, 50 wsi i około 2000 działek. Podpisaliśmy 96% umów, nadal jesteśmy otwarci na rozmowę i negocjacje. Jednocześnie jednak realizujemy budowę, posiadamy stosowne decyzje administracyjne i pozwolenia na budowę. Realizując inwestycję celu publicznego, nie możemy pozwolić sobie na działanie niezgodne z prawem. Pomimo to, w sytuacjach konfliktowych lub trudnych dla właścicieli i dla nas jesteśmy zawsze gotowi do konstruktywnych rozmów. Tak jest i tym razem. Na obecnym etapie wstrzymaliśmy wszystkie prace i rozważamy kilka sposobów na rozwiązanie zaistniałych problemów, między innymi mediacje – mówi Maciej Zmysłowski, rzecznik prasowy inwestycji budowy linii energetycznej 400 kV Ostrołęka Olsztyn Mątki.

Ostatecznie chcąc uniknąć zaognienia konfliktu, firma Aldesa wycofała się z placu budowy. Realizacja inwestycji została wstrzymana do czasu zakończenia sporu. Do sprawy będziemy wracali.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
luty 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10  11 dk12
dk13  14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28  1  2  3  4  5
×