2014-11-10T09:58:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Lekcje pokazowe o energii elektrycznej z Aldesą i PSE [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5116
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Ponad 1000 uczniów klas I – III ze szkół w Wielbarku, Barczewie, Kadzidle, Lelisie i Czarni wzięło udział w lekcjach pokazowych na temat energii organizowanych przez spółkę Aldesa Nowa Energia i Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Dlaczego prąd „płynie”, a mimo to wcale nie jest mokry? Jak może „kopnąć”, skoro nie ma nóg? Czym w ogóle jest prąd i jakie ma właściwości? To tylko niektóre z zagadnień poruszonych podczas zajęć organizowanych w ramach akcji „Energia w dobrych rękach. PSE i Aldesa dla Mazowsza, Warmii i Mazur”.

Energia elektryczna to dla dzieci niezwykle fascynujące a zarazem tajemnicze zjawisko. Ciekawość i pomysłowość najmłodszych w tej dziedzinie sprawia, że zasypują dorosłych lawiną pytań, często przypierając ich do muru!

Odpowiedzi na najtrudniejsze i najdziwniejsze nawet pytania o elektryczność dzieci mogły poznać podczas zajęć, zorganizowanych w ramach programu edukacyjnego „Energia w dobrych rękach”, realizowanego przez spółki Aldesa Nowa Energia i Polskie Sieci Elektroenergetyczne, generalnego wykonawcę i inwestora budowy dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV relacji Ostrołęka – Olsztyn Mątki.

Pod okiem doświadczonych trenerów dzieci samodzielnie przeprowadzały eksperymenty naukowe wykorzystując takie zjawiska jak indukcja elektryczna, elektrostatyka, przewodnictwo i wiele innych. Biorąc udział w kreatywnych zabawach dowiedziały się skąd się bierze prąd i jak trafia do naszych domów. W trakcie zajęć poznały też zasady bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi oraz racjonalnego i ekologicznego gospodarowania energią.

- Program zajęć „Energia w dobrych rękach” skonstruowaliśmy tak, aby oswajać zjawisko elektryczności najmłodszym. Mamy nadzieję, że podczas wyśmienitej zabawy nie tylko lepiej zrozumieją, jak ważna jest energia elektryczna w naszym codziennym życiu, ale również co może się stać, gdy jej zabraknie – powiedział Albert Guillen, dyrektor projektu Aldesa Nowa Energia.

Program edukacyjny zostanie zorganizowany w ramach akcji „Energia w dobrych rękach. PSE i Aldesa dla Mazowsza, Warmii i Mazur”. Akcja obejmuje działania na rzecz lokalnych społeczności z obszaru inwestycji jaką jest budowa dwutorowej linii 400 kV Ostrołęka- Olsztyn Mątki.

W kolejnych latach Program edukacyjny będzie realizowany w pozostałych gminach, na terenie których będzie prowadzona inwestycja.

Aldesa Nowa Energia Sp. z o.o. i Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. to odpowiednio generalny wykonawca i inwestor budowy dwutorowej linii 400 kV Ostrołęka – Olsztyn Mątki.

Jest to inwestycja celu publicznego, która stanowi odpowiedź na najważniejsze potrzeby energetyczne Północnego Mazowsza oraz Warmii i Mazur. Ma za zadanie poprawić pewność oraz jakość dostaw energii w tym regionie.

Bezpośredni nadzór nad realizacją inwestycji przez wykonawcę pełni jako Inżynier Kontraktu spółka PSE Inwestycje S.A., będąca w 100% własnością Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. to operator systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Zakres i forma działalności spółki jako operatora zostały określone w ustawie Prawo energetyczne. Aldesa Nowa Energia Sp. z o.o. – polska spółka zależna jednej z największych międzynarodowych firm inżynieryjno-budowlanych wywodzącej się z Hiszpanii. Aldesa Nowa Energia została wybrana w przetargu publicznym PSE SA na wykonanie linii 400 kV Ostrołęka - Olsztyn Mątki. W ramach projektu jest odpowiedzialna za kompleksową realizację inwestycji.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
kwiecień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6  7 dk8  9
dk10  11 dk12  13 dk14 dk15 dk16
dk17  18 dk19  20 dk21  22 dk23
dk24  25 dk26 dk27 dk28  29  30
×