zdjecie 1166
zdjecie 1166
zdjecie 1166
2021-02-23T10:40:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Mieszkańcy Odległej wystąpili z petycją do prezydenta. O co wnioskują?

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
1
0
4

Niemal wszystko jest już gotowe, by ulica Odległa w Ostrołęce została włączona do sieci wodno-kanalizacyjnej. Jest niemal kompletna dokumentacja, niezbędne uzgodnienia, projekty. Czas – według mieszkańców – też jest odpowiedni. Brakuje jedynie woli OPWiK. Mieszkańcy nie odpuszczają. Wystąpili z petycją do prezydenta. Czy to coś da?

Ulica Odległa znajduje się na osiedlu Stacja w pobliżu ulicy Wiejskiej. To miejsce, gdzie powstają nowe domy. Uchwalony jest miejscowy plan zagospodarowania określający rozmieszczenie i przeznaczenie działek oraz dróg miejskich. W rejonie tym tylko częściowo istnieje sieć wodociągowa. Znaczna część mieszkańców korzysta ze studni głębinowych. Sieć kanalizacyjna praktycznie nie istnieje – w użyciu pozostają przydomowe szamba.

Właściciele nieruchomości wielokrotnie wnioskowali do Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji o wykonanie niezbędnej infrastruktury umożliwiającej mieszkańcom włączenie się do miejskiej sieci. Bezskutecznie. Postanowili więc pójść instancję wyżej i wystąpili do prezydenta miasta z petycją w sprawie rozbudowy sieci.

Poruszają w niej m.in. kwestie już posiadanej przez miasto znacznej części dokumentacji projektowej i niezbędnych uzgodnień. Zdaniem mieszkańców obecnie, gdy ulica Odległa jest drogą gruntową, nieutwardzoną i w znacznym stopniu nieuzbrojoną, wykonanie sieci wodno-kanalizacyjnej pociągało będzie za sobą znacznie mniejsze nakłady organizacyjne i finansowe.

„Rejon ulicy Odległej jest terenem intensywnie się urbanizującym. Rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej byłaby dla OPWiK inwestycją rozwojową. Sieć wodno-kanalizacyjna nie byłaby inwestycją samą dla siebie, lecz inwestycją z której mieszkańcy będą korzystać. (…) Obszar znajduje się na terenie miasta, gdzie zabudowa jest dość zwarta co wiąże się z pogorszeniem stanu czystości wód głębinowych. Pobieranie wody ze studni głębinowej w miejscu, gdzie kilkanaście metrów dalej znajduje się wodociąg lub wyprowadzanie ścieków do przydomowego szamba wydaje się na terenie miejskim rozwiązaniem po prostu nieodpowiednim.”

- czytamy w petycji do prezydenta miasta.

Dokument trafił do ratusza 19 lutego. Kilka dni później został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej. Odpowiedzi prezydenta na petycję jeszcze nie ma.

Do tematu będziemy wracali.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
×