zdjecie 9336
2021-02-23T10:40:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Mieszkańcy Odległej wystąpili z petycją do prezydenta. O co wnioskują?

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
1
0
4

Niemal wszystko jest już gotowe, by ulica Odległa w Ostrołęce została włączona do sieci wodno-kanalizacyjnej. Jest niemal kompletna dokumentacja, niezbędne uzgodnienia, projekty. Czas – według mieszkańców – też jest odpowiedni. Brakuje jedynie woli OPWiK. Mieszkańcy nie odpuszczają. Wystąpili z petycją do prezydenta. Czy to coś da?

Ulica Odległa znajduje się na osiedlu Stacja w pobliżu ulicy Wiejskiej. To miejsce, gdzie powstają nowe domy. Uchwalony jest miejscowy plan zagospodarowania określający rozmieszczenie i przeznaczenie działek oraz dróg miejskich. W rejonie tym tylko częściowo istnieje sieć wodociągowa. Znaczna część mieszkańców korzysta ze studni głębinowych. Sieć kanalizacyjna praktycznie nie istnieje – w użyciu pozostają przydomowe szamba.

Właściciele nieruchomości wielokrotnie wnioskowali do Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji o wykonanie niezbędnej infrastruktury umożliwiającej mieszkańcom włączenie się do miejskiej sieci. Bezskutecznie. Postanowili więc pójść instancję wyżej i wystąpili do prezydenta miasta z petycją w sprawie rozbudowy sieci.

Poruszają w niej m.in. kwestie już posiadanej przez miasto znacznej części dokumentacji projektowej i niezbędnych uzgodnień. Zdaniem mieszkańców obecnie, gdy ulica Odległa jest drogą gruntową, nieutwardzoną i w znacznym stopniu nieuzbrojoną, wykonanie sieci wodno-kanalizacyjnej pociągało będzie za sobą znacznie mniejsze nakłady organizacyjne i finansowe.

„Rejon ulicy Odległej jest terenem intensywnie się urbanizującym. Rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej byłaby dla OPWiK inwestycją rozwojową. Sieć wodno-kanalizacyjna nie byłaby inwestycją samą dla siebie, lecz inwestycją z której mieszkańcy będą korzystać. (…) Obszar znajduje się na terenie miasta, gdzie zabudowa jest dość zwarta co wiąże się z pogorszeniem stanu czystości wód głębinowych. Pobieranie wody ze studni głębinowej w miejscu, gdzie kilkanaście metrów dalej znajduje się wodociąg lub wyprowadzanie ścieków do przydomowego szamba wydaje się na terenie miejskim rozwiązaniem po prostu nieodpowiednim.”

- czytamy w petycji do prezydenta miasta.

Dokument trafił do ratusza 19 lutego. Kilka dni później został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej. Odpowiedzi prezydenta na petycję jeszcze nie ma.

Do tematu będziemy wracali.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
lub zaloguj się    
~Misiek, 13:18 23-02-2021,   50%
Ten rejon czyli Odległa i Wiejska to Urząd Miasta pamięta tylko do ściągania podatków. Powinno się tą ulicę Odległą włączyć do sieci wodociągowej i kanalizacji bez większego zastanawiania. W obecnej sytuacji najtańszy koszt przyłączenia mieszkańców.
odpowiedz   •   oceń :  
~Majka, 17:09 23-02-2021,   50%
Można się dogadać w kosztach  z właścicielami domów. Część miasto mogło by się dolozyc
odpowiedz   •   oceń :  
~Norek, 07:34 24-02-2021,   0%
Kanalizacji się zachciewa  
odpowiedz   •   oceń :  
~ja, 09:25 24-02-2021,   -
Projekt jest zrobiony od 2005 roku. Kasa wywalona a dokumentacja leży na półce tyle lat. Przy takich realizacjach opracowanie projektu zajmuje 90% czasu budowy sieci. Na ulicy buduje się coraz więcej a póki co jest to ulica żwirowa więc budowa sieci będzie znacznie tańsza niż w momencie kiedy będzie jakaś nawierzchnia utwardzona.  Inna sprawa że jest to teren w granicach miasta Ostrołęki i jak będą tam walić szambo za szambem to smród będzie niemiłosierny.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1  2  3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28