2019-04-15T14:38:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Młodzieżowa Rada Miasta. Możliwe, że już od 25 kwietnia. Jakie są jej założenia?

REKLAMA
zdjecie 4004
zdjecie 4004
fot. Facebookfot. Facebook
REKLAMA
1
1
70

Już na najbliższej Sesji Rady Miasta radni podejmą decyzję czy powołana zostanie Młodzieżowa Rada Miasta Ostrołęki.

1 kwietnia 2019 roku do Rady Miasta Ostrołęki wpłynął wniosek od grupy młodzieży z Ostrołęki z prośbą o utworzenie w mieście Ostrołęka, Młodzieżowej Rady Miasta. Zgodnie z przepisem art. 5b ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym: „Gmina podejmuje działania na rzecz wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród mieszkańców gminy, w tym zwłaszcza wśród młodzieży. Rada gminy na wniosek zainteresowanych środowisk może wyrazić zgodę na utworzenie młodzieżowej rady gminy mającej charakter konsultacyjny. Rada gminy, powołując młodzieżową radę gminy, nadaje jej statut określający tryb wyborów jej członków i zasady działania".
 
W uzasadnieniu do projektu czytamy również, że wobec rosnącej świadomości obywatelskiej i samorządowej cechującej przedstawicieli młodego pokolenia ostrołęczanek i ostrołęczan, przejawiającej się coraz częstszymi postulatami uwzględnienia ich głosu w debacie publicznej, uznając jednocześnie zaangażowanie uczniów ostrołęckich szkół, grupa radnych Miasta Ostrołęki przygotowała przedmiotowy projekt uchwały.
 
Powołanie Młodzieżowej Rady Miasta ma na celu kształtowanie poczucia odpowiedzialności obywatelskiej wśród młodych mieszkańców Ostrołęki poprzez wdrożenie się do działań samorządowych, reprezentowanie postaw i potrzeb środowiska młodzieży władzom miasta oraz innym instytucjom zewnętrznym, a także postulowanie do władz miasta w sprawach dotyczących młodzieży.
 
Młodzieżowa Rada Miasta liczyć będzie 23 radnych, wybory będą przeprowadzone raz na dwa lata, a radni spotykać się będą minimum raz na dwa miesiące (z wyłączeniem wakacji i ferii zimowych). W poszczególnych komisjach będzie pracować od czterech do ośmiu radnych.
 
- Po utworzeniu Młodzieżowej Rady Miasta Ostrołęki zasadne jest zaplanowanie środków finansowych w budżecie Miasta z przeznaczeniem na statutową działalność Młodzieżowej Rady - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.
 
Oznacza to, że niezasadne są krytyczne głosy o "zabawie w politykę". Ostrołęcka młodzież będzie miała w końcu swoją reprezentację, która swoje pomysły będzie przekazywać władzom miasta. Dodatkowo, będzie dysponować budżetem na realizację własnych celów. Biorąc pod uwagę fakt, że w poprzednich latach młodzieży wiele obiecywano (także powołanie młodzieżowej rady), a niewiele z tym robiono - jest to duży krok do przodu.
 
- Powołanie takiej rady było jednym z naszych postulatów wyborczych, miały to w swoich programach także inne komitety - mówi Jakub Frydryk, wiceprzewodniczący rady miasta Ostrołęki z klubu Bezpartyjne Miasto. - Uważam, że młodzież powinna mieć możliwość decydowania o ważnych dla siebie sprawach. Dzięki tej radzie, będzie to możliwe. Ogromny wkład w powstanie tej rady miał radny Paweł Niewiadomski, który spędził przy tym projekcie dużo czasu. Warto podkreślić też inicjatywę Bartosza Śniecińskiego, który wystosował petycję w tej sprawie. Te działania i nasza odpowiedź w postaci powołania rady pokazują, że słuchamy głosu młodzieży szkolnej z naszego miasta - dodaje.
 
Rozpatrzenie projektu uchwały w tej sprawie odbędzie się na sesji 25 kwietnia.
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10  11 dk12
dk13  14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Wydarzenia
Kino JANTAR
×