zdjecie 8795
2019-02-22T14:56:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pierwszy krok do utworzenia Młodzieżowej Rady Miasta Ostrołęki [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
4
0
29

Potwierdziły się nasze wcześniejsze informacje - w Ostrołęce powstanie Młodzieżowa Rada Miasta. Właśnie rozpoczęto prace nad przygotowaniem ordynacji wyborczej do MRM i ustaleniem statutu oraz zakresu zagadnień nad jakimi młodzież będzie chciała w samorządzie pracować. Utworzenie młodzieżowej rady było postulatem kilku komitetów z jesiennej kampanii przed wyborami samorządowymi.

Wczoraj w ratuszu odbyło się spotkanie przedstawicieli Rady Miasta Ostrołęki z młodzieżą reprezentującą niemal wszystkie ostrołęckie szkoły. Spotkanie odbyło się z inicjatywy wiceprzewodniczącego Rady Miasta Jakuba Frydryka i radnego Pawła Niewiadomskiego. Przypomnijmy, że to właśnie komitety, które w jesiennych wyborach samorządowych reprezentowali obaj panowie – KWW Bezpartyjne Miasto Ostrołęka i KWW Nasza Ostrołęka – miały w programach wyborczych postulaty o utworzeniu Młodzieżowej Rady Miasta.

- Dzisiejsze spotkanie będzie taką burzą mózgów. Chcielibyśmy od was dowiedzieć się jak wy widzicie tą Młodzieżową Radę Miasta, jakie cele chcielibyście sobie postawić, co chcielibyście w tej radzie robić, jak widzicie swoja współpracę z samorządem lokalnym i prezydentem – powiedział na wstępie spotkania radny Niewiadomski.

Podczas spotkania młodzież otrzymała projekt uchwały w sprawie utworzenia MRM, projekt statutu oraz wstępny projekt ordynacji wyborczej. Ostatecznie to właśnie młodzież zdecyduje w trakcie kilku najbliższych spotkań o finalnym kształcie statutu i ordynacji wyborczej. Cały proces przygotowań będzie oczywiście na każdym etapie konsultowany z działem prawnym Urzędu Miasta, pod kątem jego zgodności z ustawą zasadniczą i ustawa o samorządzie gminnym.

- Utworzenie Młodzieżowej Rady Miasta będzie takim dopełnieniem odmłodzenia ostrołęckiego samorządu po jesiennych wyborach. Chcemy oddać młodym ludziom głos w sprawach, które dotyczą ich bezpośrednio. Liczymy także na wiele ciekawych pomysłów związanych z funkcjonowaniem samorządu szczególnie w sferze kultury. To właśnie te świeże spojrzenie na pewne zagadnienia jakie cechuje młodzież może być dla nas, samorządowców motorem napędowym do prężnego rozwoju miasta. Już po pierwszym, roboczym spotkaniu widzimy, że młodzież chce angażować się w życie samorządu, chcą decydować o tym co dzieje się w naszym mieście i maja na to bardzo dobre pomysły – powiedział nam Jakub Frydryk, jeden z inicjatorów spotkania.

W trakcie dyskusji młodzież zgłaszała swoje pomysły dotyczące m.in. sposobu przeprowadzenia wyborów, podziału mandatów pomiędzy szkołami czy procesom legislacyjnymi w jakich uczestniczyłaby MRM. Wśród propozycji działań w jakie młodzież chciałaby się zaangażować była np. organizacja juwenaliów z koncertami gwiazd.

Kolejne spotkania poświęcone utworzeniu Młodzieżowej Radzie Miasta Ostrołęki już wkrótce. O postępach prac informować będziemy na bieżąco na łamach naszego serwisu.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
×