2015-01-16T09:17:24+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Mniej wypadków i kolizji na Mazowszu, mniej rannych i zabitych

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
Z rocznego raportu przygotowanego na posiedzenie Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że w ubiegłym roku na terenie województwa doszło do mniejszej liczby wypadków i kolizji. Zmniejszyła się także liczba rannych i zabitych.

W 2014 r. na Mazowszu odnotowano mniej wypadków drogowych i kolizji. Zmniejszyła się również liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym i liczba rannych. Wczoraj w urzędzie marszałkowskim odbyło się posiedzenie Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, na którym omówione zostały najważniejsze działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Komendanci Stołecznej i Wojewódzkiej Policji, prezes legionowskiego WOPR, dyrektorzy mazowieckich oddziałów „Meditrans” i ośrodków WORD.

– Bezpieczeństwo na drodze jest uzależnione od wielu aspektów: przestrzegania przepisów przez uczestników ruchu drogowego, oznakowania czy jakości drogi. Dopiero współpraca policji i samorządu jest w stanie ograniczyć zagrożenie na drodze. Mam poczucie satysfakcji, że nasze działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa są bardzo konsekwentne i z roku na roku przynoszą coraz lepsze efekty – powiedział marszałek Adam Struzik.

Liczba wypadków drogowych w stosunku do 2013 r. zmniejszyła się o 120. O 522 spadła liczba kolizji, a co najważniejsze zmniejszyła się liczba zabitych (o 27) i liczba rannych w wypadkach drogowych (o 157). Jednak nadal najwięcej ofiar śmiertelnych notuje się wśród kierowców samochodów osobowych i pieszych, w mniejszym stopniu wśród rowerzystów. Dlatego cele jakie wytyczyła sobie na ten rok policja to przede wszystkim utrzymanie odpowiedniej liczby policjantów ruchu drogowego pełniących bezpośrednio służbę na drodze oraz większa kontrola kierujących pojazdami.

– Są dwa obszary problemowe: prędkość i niechronieni uczestnicy ruchu drogowego: piesi i rowerzyści. W tym pierwszym przypadku przeciwwagą są pojazdy wyposażone w wideorejestrator i ręczne mierniki prędkości. W drugim przypadku mamy do czynienia z pieszymi i tutaj konieczne jest docieranie do świadomości ludzi. Najbardziej zagrożone są te osoby, które poruszają się w miejscach nieoświetlonych w porze wieczorowo-nocnej bez elementów odblaskowych – powiedział zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji insp. Marek Świszcz.

Z wypadkami mamy do czynienia również w wodzie, zwłaszcza latem. Przeciwdziałać stara się im legionowski WOPR. Dzięki nowoczesnej bazie z centrum powiadamiania i monitoringiem udaje się kontrolować już 90 proc. akwenu. Baza nad Jeziorem Zegrzyńskim to również sprawnie działająca załoga, a także nowoczesny sprzęt m.in. poduszkowiec ratowniczy i śmigłowiec.

Na poprawę bezpieczeństwa na Mazowszu mają również wpływ działania edukacyjne organizowane dla dzieci i młodzieży. Tego typu akcje realizowane przez samorząd województwa mazowieckiego to „Bezpieczna droga do szkoły” (m.in. testy z przepisów o ruchu drogowym oraz część praktyczna na torze rowerowym) oraz „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” (związana ze zmianą przepisów i koniecznością noszenia elementów odblaskowych). Dodatkowo urząd marszałkowski w porozumieniu z Komendą Stołeczną i Komendą Wojewódzką Policji od 5 lat oznakowuje te miejsca nad wodą, które są szczególnie niebezpieczne i w których dochodzi do największej liczby wypadków.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  1