2020-03-27T12:10:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Motylki" czekają na poprawę warunków. Prezydent: Rozważę możliwość zmiany lokalizacji Warsztatu

REKLAMA
REKLAMA
1
1
4

- Rozważę możliwość zmiany lokalizacji Warsztatu, jednak aktualnie nie jestem w stanie podać konkretnych terminów dotyczących remontu budynku zajmowanego przez Warsztat lub zmiany lokalizacji jego siedziby - tak prezydent Ostrołęki odpowiedział na pytanie wiceprzewodniczącego rady miasta Jakuba Frydryka dotyczące poprawy warunków działań Warsztatu Terapii Zajęciowej "Motylki".

Warsztat Terapii Zajęciowej "Motylki" przy ul. Mazowieckiej 2, realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej, zmierzające do rozwoju i poprawy sprawności, niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną samodzielnego i aktywnego życia - na miarę jej indywidualnych możliwości.
 
Niestety, stan budynku, w którym stacjonują "Motylki", pogarsza się. Jak informował wiceprzewodniczący rady miasta Jakub Frydryk, budynek wymaga remontu dachu oraz termomodernizacji. Komunikacja w budynku jest niedostosowana dla osób niepełnosprawnych - osoba na wózku musi wyjść z budynku zjechać podjazdem żeby dostać się na świetlicę, a w samej świetlicy odbywają się zajęcia integracyjne oraz codzienne przerwy śniadaniowe. W porach roku: jesień, zima i wiosna osoby poruszające się za pomocą wózka inwalidzkiego muszą być ubierane w ciepłą odzież ponieważ podjazd dla osób niepełnosprawnych znajduje się na zewnątrz. Jest to bardzo poważne utrudnienie dla uczestników warsztatu - osób niepełnosprawnych ruchowo oraz terapeutów.
 
Dodatkowo, pomieszczenia, w których znajdują się pracownie, świetlica oraz łazienki są bardzo małe w przeliczeniu powierzchni na osobę. Według Frydryka, istnieje potrzeba dodatkowych pomieszczeń aby warsztat mógł tworzyć nowe pracownie i przyjmować nowych uczestników.
 
W związku z tym wiceprzewodniczący rady miasta zwrócił się do prezydenta Ostrołęki z trzema pytaniami:
 
1. Kiedy Warsztat Terapii Zajęciowej MOTYLKI będzie miał lepsze warunki lokalowe?
2. Czy planowany jest remont budynku, w którym ma siedzibę Warsztat Terapii Zajęciowej MOTYLKI?
3. Czy planowana jest zmiana lokalizacji - siedziby Warsztatu Terapii Zajęciowej MOTYLKI?

Jest już odpowiedź na tę interpelację:

- Rozważę możliwość zmiany lokalizacji Warsztatu, jednak aktualnie nie jestem w stanie podać konkretnych terminów dotyczących remontu budynku zajmowanego przez Warsztat lub zmiany lokalizacji jego siedziby - odpowiedział prezydent Łukasz Kulik.

- Natomiast, pragnę wskazać, że systematycznie podejmowane są działania na rzecz uczestników WTZ. W 2019 roku podjąłem decyzję o rozszerzeniu liczby uczestników Warsztatu o pięć osób i utworzeniu nowej pracowni od września 2019 roku. Na ten cel została przeznaczona, z budżetu Miasta, kwota 18.316,00 zł - dodał włodarz miasta.

Również w 2020 roku miasto - jak napisał prezydent - podjęło pewne działania dla poprawy sytuacji Warsztatu Terapii Zajęciowej "Motylki".

- W 2020 roku Miasto Ostrołęka przesłało pismem z dnia 27.02.2020 roku wystąpienie do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III" - obszar F na projekt „Wzmocnienie potencjału OSON WTZ „Motylki". W sytuacji pozytywnego rozpatrzenia przez PFRON ww. wystąpienia Miasta Ostrołęki zostaną zmodernizowane urządzenia i sprzęty Warsztatu, co pozwoli na lepszą realizację programów rehabilitacji oraz terapii. Zakupione, odnowione doposażenie przyczyni się do poprawy nauki życia społecznego oraz przygotowania zawodowego uczestników Warsztatu. Dodatkowo, w wystąpieniu został wpisany zakup schodołazu gąsiennicowego, który ułatwi przemieszczanie się w budynku WTZ osób niepełnosprawnych na wózku - napisał Łukasz Kulik.

- Integracja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych jest istotnym celem życia naszej lokalnej społeczności i z chwilą zaistnienia warunków do poprawy warunków lokalowych WTZ na pewno zostaną podjęte odpowiednie działania - zakończył.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Monte Carlo, 19:44 27-03-2020,   9%
Oddać im kasyno
odpowiedz   •   oceń :  
~Otbsy, 19:45 27-03-2020,   42%
Albo balkon przygłupa
odpowiedz   •   oceń :  
~Zobaczymy, 22:43 27-03-2020,   15%
Da tak jak hospicjum dał
odpowiedz   •   oceń :  
~Mieszkaniec, 22:36 28-03-2020,   100%
Księża maja ziemię w ostrołęce niech dadzą na hospicjum nie łaska oni tej zmieni nie kupili dostali od ludzi za darmoche.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
18  19  20  21  22  23  24
25  26  27  28  29  30  31