zdjecie 7844
zdjecie 7844
2020-03-27T12:10:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Motylki" czekają na poprawę warunków. Prezydent: Rozważę możliwość zmiany lokalizacji Warsztatu

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
1
1
4

- Rozważę możliwość zmiany lokalizacji Warsztatu, jednak aktualnie nie jestem w stanie podać konkretnych terminów dotyczących remontu budynku zajmowanego przez Warsztat lub zmiany lokalizacji jego siedziby - tak prezydent Ostrołęki odpowiedział na pytanie wiceprzewodniczącego rady miasta Jakuba Frydryka dotyczące poprawy warunków działań Warsztatu Terapii Zajęciowej "Motylki".

Warsztat Terapii Zajęciowej "Motylki" przy ul. Mazowieckiej 2, realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej, zmierzające do rozwoju i poprawy sprawności, niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną samodzielnego i aktywnego życia - na miarę jej indywidualnych możliwości.
 
Niestety, stan budynku, w którym stacjonują "Motylki", pogarsza się. Jak informował wiceprzewodniczący rady miasta Jakub Frydryk, budynek wymaga remontu dachu oraz termomodernizacji. Komunikacja w budynku jest niedostosowana dla osób niepełnosprawnych - osoba na wózku musi wyjść z budynku zjechać podjazdem żeby dostać się na świetlicę, a w samej świetlicy odbywają się zajęcia integracyjne oraz codzienne przerwy śniadaniowe. W porach roku: jesień, zima i wiosna osoby poruszające się za pomocą wózka inwalidzkiego muszą być ubierane w ciepłą odzież ponieważ podjazd dla osób niepełnosprawnych znajduje się na zewnątrz. Jest to bardzo poważne utrudnienie dla uczestników warsztatu - osób niepełnosprawnych ruchowo oraz terapeutów.
 
Dodatkowo, pomieszczenia, w których znajdują się pracownie, świetlica oraz łazienki są bardzo małe w przeliczeniu powierzchni na osobę. Według Frydryka, istnieje potrzeba dodatkowych pomieszczeń aby warsztat mógł tworzyć nowe pracownie i przyjmować nowych uczestników.
 
W związku z tym wiceprzewodniczący rady miasta zwrócił się do prezydenta Ostrołęki z trzema pytaniami:
 
1. Kiedy Warsztat Terapii Zajęciowej MOTYLKI będzie miał lepsze warunki lokalowe?
2. Czy planowany jest remont budynku, w którym ma siedzibę Warsztat Terapii Zajęciowej MOTYLKI?
3. Czy planowana jest zmiana lokalizacji - siedziby Warsztatu Terapii Zajęciowej MOTYLKI?

Jest już odpowiedź na tę interpelację:

- Rozważę możliwość zmiany lokalizacji Warsztatu, jednak aktualnie nie jestem w stanie podać konkretnych terminów dotyczących remontu budynku zajmowanego przez Warsztat lub zmiany lokalizacji jego siedziby - odpowiedział prezydent Łukasz Kulik.

- Natomiast, pragnę wskazać, że systematycznie podejmowane są działania na rzecz uczestników WTZ. W 2019 roku podjąłem decyzję o rozszerzeniu liczby uczestników Warsztatu o pięć osób i utworzeniu nowej pracowni od września 2019 roku. Na ten cel została przeznaczona, z budżetu Miasta, kwota 18.316,00 zł - dodał włodarz miasta.

Również w 2020 roku miasto - jak napisał prezydent - podjęło pewne działania dla poprawy sytuacji Warsztatu Terapii Zajęciowej "Motylki".

- W 2020 roku Miasto Ostrołęka przesłało pismem z dnia 27.02.2020 roku wystąpienie do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III" - obszar F na projekt „Wzmocnienie potencjału OSON WTZ „Motylki". W sytuacji pozytywnego rozpatrzenia przez PFRON ww. wystąpienia Miasta Ostrołęki zostaną zmodernizowane urządzenia i sprzęty Warsztatu, co pozwoli na lepszą realizację programów rehabilitacji oraz terapii. Zakupione, odnowione doposażenie przyczyni się do poprawy nauki życia społecznego oraz przygotowania zawodowego uczestników Warsztatu. Dodatkowo, w wystąpieniu został wpisany zakup schodołazu gąsiennicowego, który ułatwi przemieszczanie się w budynku WTZ osób niepełnosprawnych na wózku - napisał Łukasz Kulik.

- Integracja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych jest istotnym celem życia naszej lokalnej społeczności i z chwilą zaistnienia warunków do poprawy warunków lokalowych WTZ na pewno zostaną podjęte odpowiednie działania - zakończył.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
Dzisiaj:
Koncerty
Galeria
Kino JANTAR
×