eOstroleka.pl
,

MSP może wstrzymać prywatyzację Energi do czasu uchwalenia ustawy o OZE [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 8359
zdjecie 8359
fot. energa.plfot. energa.pl
REKLAMA

Skarb Państwa rozważa wstrzymanie prywatyzacji Energi do czasu uchwalenia ustawy o OZE. Ministerstwo chce ocenić, jaki wpływ na sprzedaż spółki może mieć niepewność inwestorów, co do przyszłych przepisów. By zwiększyć atrakcyjność Energi, MSP zastanawia się też nad wniesieniem do niej dodatkowych aktywów. Po debiucie giełdowym resort rozważy poszukiwanie inwestora strategicznego.

Wiceminister skarbu państwa, Paweł Tamborski nie wyklucza, że prywatyzacja Energi zostanie wstrzymana do momentu uchwalenia ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), ponieważ mają się w niej znaleźć regulacje ważne dla tej spółki. Ustawa o OZE wchodzi w skład tzw. dużego trójpaku. Rządowy projekt zostanie złożony być może jeszcze przed wakacjami – po uchwaleniu tzw. małego trójpaku, czyli nowelizacji Prawa energetycznego.

– Będziemy musieli ocenić, jaki wpływ potencjalnie ma oczekiwanie inwestorów, niepewność związana z planami dotyczącymi zmiany tych regulacji. Będziemy musieli ocenić, czy ma to wpływ i jak duży, wtedy będziemy ewentualnie podejmowali decyzję o tym, czy czekamy, czy transakcja jest możliwa do zrealizowania w obecnym stanie prawnym – podkreśla Tamborski.

Żeby zwiększyć atrakcyjność spółki, ministerstwo chce wnieść do niej dodatkowe aktywa, co oznacza, że możliwe jest przejęcie jakiejś spółki przez Energę.

– Skarb Państwa dysponuje aktywami elektroenergetycznymi, takimi które mogą być jeszcze wniesione, także analizujemy, co możemy zrobić – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Paweł Tamborski, wiceminister skarbu państwa. – Jeżeli te plany będą skonkretyzowane, wtedy będziemy w stanie określić dokładny, precyzyjny harmonogram.

Tamborski podkreśla, że zgodnie z rządową strategią, resort planuje sprzedaż 100 proc. akcji Energi. Prywatyzacja powinna nastąpić najpóźniej do końca drugiego półrocza.

– Na razie to jest model IPO, czyli pozyskanie rozproszonego akcjonariatu, takiej prywatyzacji, dzięki której spółka pojawi się na giełdzie, będzie mogła finansować się poprzez rynek kapitałowy, będzie miała rozproszony akcjonariat i być może w drugim kroku będziemy rozważali sprzedaż inwestorowi strategicznemu – tłumaczy Tamborski.

Skarb Państwa posiada 85 proc. akcji Energi. W ofercie publicznej chce sprzedać 35 proc. tych aktywów.

Źródło: Newseria
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×