zdjecie 7909
zdjecie 7909
2018-10-03T19:14:31+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w nowej odsłonie udostępnione zwiedzającym [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
1
0
1

Odrestaurowane piwnice z XVI wieku, nowe magazyny zbiorów, sale ekspozycyjne, biblioteka z czytelnią, sale edukacyjne, kawiarnia i pracownia etnodizajnu – oto nowe oblicze Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Od dziś wszystko to dostępne jest dla zwiedzających.

Opiewająca na kwotę ponad 8 milionów złotych rewitalizacja dodatkowych pomieszczeń Muzeum Kultury Kurpiowskiej, pozyskanych niemal równo trzy lata temu, dobiegła końca. Dziś odbyło się oficjalne podsumowanie projektu „Rewitalizacja. Per causam ad adimi”,, którego celem było przywrócenie zabytkowej kamienicy przy Placu Bema 9 dawnej świetności. Dziś można śmiało powiedzieć, że starania te przyniosły spodziewany efekt – obiekt nie tylko wrócił do pełnej użyteczności, ale też zyskał nowoczesną funkcjonalność. Projekt ten przyczynił się z jednej strony do zachowania zabytkowych i historycznych walorów, a z drugiej – do przywrócenia rangi nowoczesnego, wyposażonego na wysokim poziomi technicznym, obiektu użyteczności publicznej.

W ramach prac gruntownie odrestaurowano piwnice – najprawdopodobniej najstarsze, bo pochodzące z XVI wieku tego typu obiekty w Ostrołęce. Muzeum zyskało też nowe powierzchnie wystawiennicze, sale edukacyjne, magazyny zbiorów. Ponadto wykonano bibliotekę z czytelnią oraz przygotowano miejsce, gdzie już niebawem uruchomiona zostanie muzealna kawiarnia.

Cały projekt rewitalizacji pochłonął około 8,1 miliona złotych i był możliwy dzięki wsparciu ze strony samorządu województwa mazowieckiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Gdy niemal dokładnie trzy lata temu podpisywaliśmy akt notarialny nabycia nieruchomości można powiedzieć, posługując się językiem matematyków, że pisaliśmy równianie z wieloma niewiadomymi i niewiadomym wynikiem. Nie wiedzieliśmy co się wydarzy, w jakim stanie jest obiekt, który kupujemy. Nie wiedzieliśmy jak zakończy się wynik konkursu o dofinansowanie unijne, w którym wystartowaliśmy. Nie znaliśmy wyniku przetargu, nie wiedzieliśmy czy znajdzie się wykonawca – mówiła podczas uroczystości Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej – Dziś jednak mogę powiedzieć, że mieliśmy ogromne szczęście. Dlatego, że projekt który przygotowaliśmy przewidział wszystkie niespodzianki i wszystkie możliwości, które podczas realizacji mogły by się zdarzyć. Mieliśmy szczęście, gdy chodzi o wyniki konkursu na unijne dofinansowanie, które otrzymaliśmy już w pierwszym podejściu. Otrzymaliśmy także wsparcie na wkład własny od samorządu województwa mazowieckiego – dodała dyrektor Samsel.

Prace wykonane w ramach projektu pozwoliły na kompleksową renowację zabytkowego obiektu, który dziś w calości został udostępniony zwiedzającym i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych, z dysfunkcjami ruchowymi, i różnymi potrzebami funkcjonalnymi. Montaż windy oraz wejścia dla osób z niepełnosprawnością ruchową pozwoliło na skomunikowanie, a co za tym idzie, udostępnienie nie tylko rewitalizowanej kamienicy, ale także budynku sąsiadującego (obecnej głównej siedziby muzeum), w którym znajdują się sale ekspozycyjne.

Wraz z udostępnieniem zwiedzającym zrewitalizowanej części muzeum oficjalnie otwarto dziś nowe wystawy stałe. Są to ekspozycje: „Wycinanka kurpiowska”, „Galeria sztuki polskiej pierwszej połowy XX wieku”, „Stanisław Skolimowski. Nierzeczywiste”.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Wkurzony, 11:12 04-10-2018,   0%
WEWNĄTRZ MOŻE BYĆ, SZCZEGOLNIE PODZIEMIA PRZYPOMINAJĄCE TROCHĘ TE Z KRAKOWA, ALE NA ZEWNĄTRZ STODOLA!!!! KTÓRY MIŁOŚNIK OSTROLEKI WPADŁ NA POMYSŁ, ŻEBY W CENTRUM STAREGO MIASTA ZBUDOWAC BUDYNEK O WYGLĄDZIE STODOŁY.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27  28
dk29  30  31  1  2  3  4
×