eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Muzeum w Ostrołęce: O bracie Zenonie Żebrowskim na „Spotkaniu przy lampce”

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
fot. brotherzenon.com fot. brotherzenon.com
REKLAMA
Ostrołęka: W Muzeum Kultury Kurpiowskiej odbędzie się kolejne „Spotkanie przy Lampce”. Tym razem bohaterem wieczoru edukacyjnego będzie brat Zenon Żebrowski - Zeno (OFM). Spotkanie odbędzie się we wtorek, 21 lutego, o godz. 18 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej, przy placu Bema 8.

Brat Zenon Żebrowski to wyjątkowa postać w najnowszej historii zakonu franciszkańskiego. Jest patronem szkół, postawiono mu kilka pomników, powstały o nim filmy i musical, jego życie opisano w książkach. Otrzymał najwyższe odznaczenia państwowe Japonii i Polski.

Zenon Żebrowski przyszedł na świat w 1898 r. we wsi Surowe koło Myszyńca, na ziemi kurpiowskiej. Na chrzcie otrzymał imię Władysław. Pochodził z rodziny wielodzietnej, jego ojciec zmuszony był dwukrotnie wyjeżdżać do Ameryki „za chlebem”. Wychowywaniem oraz edukacją religijną dzieci zajmowała się matka.

Myślał o wstąpieniu do zakonu. W 1925 roku został przyjęty do franciszkanów w Grodnie, otrzymał imię Zenon. Spotkał się tam z o. Maksymilianem Kolbe, który wydawał wówczas miesięcznik „Rycerz Niepokalanej”. O. Kolbe był pod wrażeniem brata Zenona, który dał się poznać jako człowiek bardzo zdolny, pracowity i pomysłowy, miał dar nawiązywania kontaktów z ludźmi.

W 1930 wraz z Maksymilianem Kolbem wyjechał na misje do Japonii. Współpracował w tworzeniu misji katolickiej w Nagasaki; po zakończeniu II wojny światowej zajął się organizowaniem sierocińców dla japońskich dzieci i zakładaniem osiedli dla bezdomnych. Cieszył się ogromnym zaufaniem i szacunkiem Japończyków (nazywany był przez nich bratem Zeno od jap. słowa zennō - wszechmocny). W 1969 został odznaczony przez cesarza Orderem Świętego Skarbu IV klasy, a w 1979 u podnóża góry Fudżi wzniesiono jego pomnik autorstwa Adolfa Ryszki i Togashi Hajime. Rząd Polski uhonorował go w 1976 Złotą Odznaką Orderu Zasługi.

Ojciec Święty Jan Paweł II spotkał się z bratem Zeno podczas wizyty duszpasterskiej w Japonii w 1981 roku.

Franciszkanin zmarł w szpitalu w Tokio, 24 kwietnia 1982 roku. Pochowano go na katolickim cmentarzu w Fuchu, na przedmieściach Tokio.

W 1998 roku w stulecie urodzin, w Czarni na Kurpiach, w rodzinnej parafii brata Zenona, wzniesiono mu pomnik, a cztery lata później otwarto tam Muzeum im. Brata Zenona. Na cokole franciszkanin trzyma prawą dłoń na ramieniu polskiej dziewczynki w kurpiowskim stroju, a lewą na ramieniu japońskiego chłopca. Na tablicy znajduje się napis podobny do tego, który widnieje na pomniku u podnóża góry Fuji: „Brat Zenon Żebrowski - miłość bez granic”.

Na podstawie jego życiorysu w 1998 roku zrealizowano film animowany zatytułowany Zeno kagirinaki ai ni (Brat Zeno - bezgraniczna miłość).


[źródło: Franciszkanie.pl]
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×