2022-01-21T11:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Na celowniku władzy? Ostrołęccy sędziowie stają w obronie swojej koleżanki

REKLAMA
zdjecie 6337
REKLAMA
4
10
46

Sędzia Marzanna Piekarska-Drążek przez wiele lat orzekała w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce, od 10 lat jest sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Obecnie wszczęto wobec niej postępowanie dyscyplinarne. Sędziowie uważają, że niesłusznie i stają w jej obronie. Wątek tej sędzi pojawił się także podczas ostatniego protestu przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce.

O wszczęciu postępowania wobec sędzi Piekarskiej-Drążek poinformowało stowarzyszenie Iustitia. Sędzia w ocenie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego miała przekroczyć swoje uprawnienia, podejmując działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędzi Beaty Adamczyk-Łabudy z Sądu Okręgowego w Warszawie.

Takie działania to żadna nowość w sądach - od kilku lat ma miejsce spór, w trakcie którego dawniej powołani sędziowie kwestionują ważność powołania sędziów przez nową KRS.

Zarzut dyscyplinarny wobec sędzi Piekarskiej-Drążek został sporządzony na piśmie.Sama sędzia Piekarska-Drążek w sierpniu 2021 r. udzieliła wywiadu kwartalnikowi Iustitia, wskazując, że jest przygotowana na to, co może nastąpić.

- Tak, liczę się oczywiście z represją dyscyplinarną, a nawet karną ze strony władzy. Wskazuje na to traktowanie sędziów w ciągu ostatnich kilku lat przez rządzących polityków, przez władze resortu sprawiedliwości i podlegających im, czy ulegających, prokuratorów oraz specjalnych rzeczników dyscyplinarnych. Czerpię też doświadczenie (gorzkie) z poprzedniego okresu tych samych rządów i tego samego ministra w latach 2006–2007 i ówczesnych ordynarnych prób zdyskredytowania sędziów. W żadnej mierze nie kieruję się przy orzekaniu obawami związanymi z tymi zjawiskami. Sędzia, który się boi i zaczyna kalkulować, co jest opłacalne, albo co mu zapewni spokój – nie jest już sędzią - wskazywała.

W obronie sędzi Sądu Apelacyjnego w Warszawie stanęli jej koledzy i koleżanki z ostrołęckiego sądu.

- Z głębokim zaniepokojeniem przyjęliśmy wiadomość, że 23 grudnia ub. r. wszczęto postępowanie w sprawie, gdzie celem rzecznika dyscyplinarnego Lasoty z Warszawy jest doprowadzenie do pociągnięcia do odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej naszej koleżanki, dr Marzanny Piekarskiej-Drążek: osoby cieszącej się niesamowitym autorytetem i szacunkiem całego środowiska sędziowskiego. Też ma być pociągnięta do odpowiedzialności za orzeczenie, które wydała. Mają o tym rozstrzygnąć członkowie Izby Dyscyplinarnej, a stan prawny co do tego rzekomo organu jest jasny: izba ta powinna być dawno zlikwidowana - wskazywał podczas protestu sędzia Ryszard Warda. W kwietniu 2021 roku również sędzia Piekarska-Drążek osobiście wzięła udział w proteście w Ostrołęce.
REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×