2022-01-18T13:30:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Powrócił protest sędziów w Ostrołęce. "Sytuacja nie rozjaśnia się" [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 2575
zdjecie 2575
REKLAMA
zdjecie 2575
2
9
24

Ostrołęccy sędziowie w listopadzie i grudniu nie protestowali 18. dnia miesiąca, ale w styczniu 2022 r. powrócili do manifestacji. - Sytuacja nie rozjaśnia się, a zmierza ku chaosowi, destabilizacji w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości - mówił sędzia Ryszard Warda. Wspominano także o sędzi, która kiedyś orzekała w Ostrołęce, a wobec której niedawno wszczęto postępowanie dyscyplinarne.

Każdy 18. dzień miesiąca został nazwany przez środowiska sędziowskie Dniem Solidarności z Sędziami Represjonowanymi. Sędziowie i przedstawiciele innych zawodów prawniczych demonstrują wówczas przed gmachami sądów, by wyrazić solidarność z sędziami, jak sami nazywają - represjonowanymi. To zawieszeni sędziowie z całej Polski, m.in. Igor Tuleya, Paweł Juszczyszyn i wielu innych sędziów. 18 stycznia 2022 r. protest odbył się też w Ostrołęce.

- Znów sędziowie ostrołęccy wyszli przed budynek sądu. Wyszliśmy w geście solidarności, wsparcia i sprzeciwu. Solidarności i wsparcia z sędziami, którzy nadal są represjonowani - mówił sędzia Sądu Okręgowego w Ostrołęce Ryszard Warda. Wymieniał sędziów Juszczyszyna, Tuleyę oraz wielu innych.

Grono sędziów zawieszonych w Polsce się powiększa. Nie można tego traktować inaczej, jak tylko i wyłącznie jako wyraz represji władzy w stosunku do sędziów wydających orzeczenia niezgodne z wolą władzy. Z wolą polityczną. Ci sędziowie zostali zawieszeni za wydane orzeczenia, nie za kradzież kilograma kiełbasy czy łapówkę w związku z wyrokiem czy czynnością służbową. Za to co orzekają, w związku z tym co uważają za prawo i zgodnie z własnym sumieniem.

- Od kontroli takiego orzeczenia jest wyższa instancja. Nie można dopuszczać do tego, by orzeczenie skutkowało zawieszeniem w czynnościach służbowych - dodał sędzia Warda.

Sędzia powiedział, że 23 grudnia ubiegłego roku wszczęto postępowanie wobec sędzi Marzanny Piekarskiej-Drążek, kiedyś orzekającej w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce, obecnie w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.

To osoba ciesząca się niesamowitym autorytetem środowiska sędziowskiego. Też ma być pociągnięta do odpowiedzialności. Mają o tym rozstrzygnąć członkowie Izby Dyscyplinarnej, a stan prawny co do tego organu jest jasny: izba ta powinna być dawno zlikwidowana

- mówił Warda.

Jak podkreślił sędzia, sytuacja "nie rozjaśnia się, a zmierza ku chaosowi, destabilizacji w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości".

Sędzia Ryszard Warda oznajmił również, że choć przed sąd wychodzi kilku, do kilkunastu sędziów, to jednak popierających protest jest dużo więcej. - Popierających nas jest więcej niż garstka, która obecnie jest na garnuszku władzy i osiągnęła krótkotrwałe sukcesy w karierze prawniczej i apanaże finansowe - wskazał.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
 4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
 11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
 18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23  24
 25  26 dk27 dk28 dk29  30 dk31
×