zdjecie 1233
zdjecie 1233
zdjecie 1233
2017-07-03T10:34:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Nagroda ministra dla Czesławy Kaczyńskiej

REKLAMA
Fot. Krzysztof ŻuczkowskiFot. Krzysztof Żuczkowski
REKLAMA
2
0
0

Czesława Kaczyńska, twórczyni ludowa z Dylewa, prezes Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich  znalazła się w gronie laureatów dorocznej nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wręczana jest od 1997 roku polskim artystom, twórcom i animatorom kultury m.in. w kategoriach: teatr, film, muzyka, taniec, literatura, twórczość ludowa. Wręczenie nagród przez ministra kultury prof. Piotra Glińskiego miało miejsce podczas uroczystej gali, 30 czerwca w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

- To najwyższa nagroda, jaką może otrzymać twórca ludowy. Pierwsza na Kurpiach - mówi nam jej laureatka, w kategorii twórczość ludowa Czesława Kaczyńska. - Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Zostałam uhonorowana  za całokształt mojej pracy twórczej i społecznej.

Podczas gali sylwetka każdego z wyróżnionych została pokazana podczas krótkiego filmu. Ten poświęcony  Czesławie Kaczyńskiej był nagrywany podczas tegorocznej, 17.  edycji " Ginących zawodów".

Wśród tegorocznych laureatów byli m.in.: Dariusz  „Maleo”  Malejonek, w kat. muzyka, Małgorzata  Walewska  – muzyka, Ernest  Bryll  – literatura, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – upowszechnianie kultury, Jan Pietrzak - całokształt kultury.

- Cieszę się, że nagroda trafiła  w moje ręce, ale wiem, że to zasługa wielu osób, którzy mi pomagali i pomagają. Człowiek w pojedynkę nic nie zdziała. Na pewno sama nie zrobiłabym wielu rzeczy, choćby właśnie warsztatów Ginące zawody. Gdyby więc nie pomoc Starostwa Powiatowego, Muzeum Kultury Kurpiowskiej, Związku Kurpiów, tej nagrody by pewnie nie było.

Pani Czesia nie zwalnia ani na moment. Mówi, że planuje już trzecią edycję Tradycyjnego Kiszenia Kapusty. I zupełnie nową imprezę, której szczegółów na razie nie zdradza.

-  Taki mam charakter, że nie posiedzę. Chyba jestem pracoholikiem, z życiowym ADHD - śmieje się pani Czesia. - Wpływa to jednak pozytywnie na moją pracę. Kocham ludzi, być wśród nich, coś ciekawego z nimi robić.

Twórczyni ludowa zdradza, że ma także propozycję od ministerstwa, by wziąć udział w programie przez nie ogłoszonym. Polega na przekazywaniu wiedzy i umiejętności  z dziedzin twórczości, które zanikają. - Naszemu środowisku, twórców, przybywa lat. Chodzi o to, by przekazywać to co potrafimy, ale tak,  by  ta twórczość były profesjonalna, sięgająca korzeni. Bo jeśli zniekształcimy naszą tradycję, to zostanie tak powielona, utrwalona.  A więc w przypadku wycinanki - praca od podstaw, czyli od nauki składania papieru, od prawidłowego trzymania nożyc.

Pani Czesławie na uroczystej gali towarzyszyli:  Aldona Kuciej i Katarzyna Grodzka z Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Ostrołęce, Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Iwona Choroszewska-Zyśk, wiceprezes Związków Kurpiów oraz rodzina.

Źródło: powiatostrolecki.pl
REKLAMA
Fot. Krzysztof Żuczkowski

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
×