zdjecie 65
2017-07-03T10:34:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Nagroda ministra dla Czesławy Kaczyńskiej

REKLAMA
Fot. Krzysztof Żuczkowski
REKLAMA
1
0
0

Czesława Kaczyńska, twórczyni ludowa z Dylewa, prezes Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich  znalazła się w gronie laureatów dorocznej nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wręczana jest od 1997 roku polskim artystom, twórcom i animatorom kultury m.in. w kategoriach: teatr, film, muzyka, taniec, literatura, twórczość ludowa. Wręczenie nagród przez ministra kultury prof. Piotra Glińskiego miało miejsce podczas uroczystej gali, 30 czerwca w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

- To najwyższa nagroda, jaką może otrzymać twórca ludowy. Pierwsza na Kurpiach - mówi nam jej laureatka, w kategorii twórczość ludowa Czesława Kaczyńska. - Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Zostałam uhonorowana  za całokształt mojej pracy twórczej i społecznej.

Podczas gali sylwetka każdego z wyróżnionych została pokazana podczas krótkiego filmu. Ten poświęcony  Czesławie Kaczyńskiej był nagrywany podczas tegorocznej, 17.  edycji " Ginących zawodów".

Wśród tegorocznych laureatów byli m.in.: Dariusz  „Maleo”  Malejonek, w kat. muzyka, Małgorzata  Walewska  – muzyka, Ernest  Bryll  – literatura, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – upowszechnianie kultury, Jan Pietrzak - całokształt kultury.

- Cieszę się, że nagroda trafiła  w moje ręce, ale wiem, że to zasługa wielu osób, którzy mi pomagali i pomagają. Człowiek w pojedynkę nic nie zdziała. Na pewno sama nie zrobiłabym wielu rzeczy, choćby właśnie warsztatów Ginące zawody. Gdyby więc nie pomoc Starostwa Powiatowego, Muzeum Kultury Kurpiowskiej, Związku Kurpiów, tej nagrody by pewnie nie było.

Pani Czesia nie zwalnia ani na moment. Mówi, że planuje już trzecią edycję Tradycyjnego Kiszenia Kapusty. I zupełnie nową imprezę, której szczegółów na razie nie zdradza.

-  Taki mam charakter, że nie posiedzę. Chyba jestem pracoholikiem, z życiowym ADHD - śmieje się pani Czesia. - Wpływa to jednak pozytywnie na moją pracę. Kocham ludzi, być wśród nich, coś ciekawego z nimi robić.

Twórczyni ludowa zdradza, że ma także propozycję od ministerstwa, by wziąć udział w programie przez nie ogłoszonym. Polega na przekazywaniu wiedzy i umiejętności  z dziedzin twórczości, które zanikają. - Naszemu środowisku, twórców, przybywa lat. Chodzi o to, by przekazywać to co potrafimy, ale tak,  by  ta twórczość były profesjonalna, sięgająca korzeni. Bo jeśli zniekształcimy naszą tradycję, to zostanie tak powielona, utrwalona.  A więc w przypadku wycinanki - praca od podstaw, czyli od nauki składania papieru, od prawidłowego trzymania nożyc.

Pani Czesławie na uroczystej gali towarzyszyli:  Aldona Kuciej i Katarzyna Grodzka z Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Ostrołęce, Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Iwona Choroszewska-Zyśk, wiceprezes Związków Kurpiów oraz rodzina.

Źródło: powiatostrolecki.pl
REKLAMA
Fot. Krzysztof Żuczkowski

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27 dk28
dk29  30  31  1  2  3  4
×