zdjecie 2617
zdjecie 2617
2017-06-16T14:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Podsumowanie warsztatów etnograficznych „Ginące Zawody” [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
1
2
0

Za nami kolejna już edycja warsztatów etnograficznych „Ginące Zawody”. Do dyspozycji uczestników było blisko 40 warsztatów twórców i artystów ludowych.

Idea warsztatów narodziła się w 2001 roku, kiedy powstała myśl o potrzebie przekazywania młodszym pokoleniom umiejętności, które posiedli twórcy ludowi. Główną pomysłodawczynią i inicjatorką była Czesława Kaczyńska. To było w marcu, a już we wrześniu miały miejsce pierwsze warsztaty. Zajęcia dla dzieci i młodzieży odbyły się w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle oraz w kadzidlańskim ośrodku kultury. Już podczas tych pierwszych warsztatów około trzydziestu twórców prezentowało swój talent i przekazywało swoje umiejętności dzieciom i młodzieży. Uczestnikami warsztatów przede wszystkim  są dzieci, chociaż zapraszani są również  dorośli. Dwa razy szkolono bezrobotnych.

- Wiele z dziedzin twórczości ludowej zostało dzięki warsztatom zachowanych i przekazanych młodszym. W tej chwili można zaobserwować, jak wiele osób rzeźbi, nie wspominając o popularności kwiatów z bibuły. Warsztaty cieszą się nieustannym zainteresowaniem. Co roku odwiedza je od trzech do pięciu tysięcy dzieci. Uczestnicy warsztatów przyjeżdżają ze szkół warszawskich, z Ciechanowa, Przasnysza, Białegostoku, Łomży i oczywiście z naszych kurpiowskich gmin – mówi Iwona Choroszewska-Zyśk, wiceprezes Związku Kurpiów. - Podczas warsztatów prezentowane są wszystkie dziedziny twórczości ludowej, poczynając od kowalstwa, rzeźbiarstwa, plecionkarstwa, garncarstwa po wycinankę, kierce, palmy, kwiaty, ciasto obrzędowe, pisanki, łącznie z muzyką kurpiowską i nauką tańców ludowych.

Tegoroczne warsztaty trwały od 7 do 9 czerwca. W czwartek,  8 czerwca organizatorzy dziękowali twórcom, a także  osobom i instytucjom je wspierającym. Nagrody i wyróżnienia wręczali: Marian Krupińki, który reprezentował marszałka, Anna Śniadach, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Ostrołęckiego, wójt gm. Kadzidło Dariusz Łukaszewski, wójt gm. Baranowo Henryk Toryfter, Czesława Kaczyńska, prezes Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich. Odbyła się także „muzyka”,  czyli kurpiowska potańcówka, na której wystąpili: Koło Gospodyń Wiejskich z Piaseczni i Dylewa, „Kurpianka”, Kacper - kilkuletni śpiewak ze szkoły w Laskowcu.  Do tańca grali: kapela Łysozianie, Ryszard Maniurski, kapela Sobotnie Granie.

Odznaki honorowe  Zasłużony dla kultury polskiej, przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego  otrzymali: Władysław Murzyn, Czesława Samsel, Stanisława Staśkiewicz, Czesława Kaczyńska.

Współorganizatorem tegorocznych Ginących zawodów było  Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich. Patroni: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Ostrołęcki, Starosta Przasnyski, Starosta Łomżyński, Wójt Gminy Kadzidło.  Warsztaty uzyskały dofinansowanie z : Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorząd województwa mazowieckiego, Powiatu  Ostrołęckiego.

Współpraca: Muzeum Kultury Kurpiowskiej, Gmina Kadzidło, Firma Sizer, Pekpol Ostrołęka, Nadleśnictwo Ostrołęka, Nadleśnictwo Parciaki, Gmina Baranowo, Piekarnia Serafin, GBP w Kadzidle im. W. Woźniaka, CKK w Kadzidle im. ks.M.Mieszki, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1  2  3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
×