2022-05-27T12:08:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Najpierw procedury, później inwestycja. Droga do powiększenia parkingu nie jest prosta

REKLAMA
zdjecie 5131
REKLAMA
0
1
7

Droga do powiększenia parkingu przy ulicy Skierkowskiego, co ułatwiłoby parkowanie mieszkańcom okolicznych bloków i domów, nie jest prosta, a procedury mogą trochę potrwać.

Interpelację w sprawie powiększenia parkingu przy Skierkowskiego złożył ostatnio radny Paweł Niewiadomski. Jak zauważył radny, z parkingu korzystają mieszkańcy domów jednorodzinnych z ulic Skierkowskiego, Barzykowskiego, bloku przy Brata Żebrowskiego 4, bloku przy Skierkowskiego 18 oraz pracownicy i klienci sklepów oraz innych podmiotów zlokalizowanych przy ul. Skierkowskiego.

- Z uwagi na brak miejsc parkingowych w omawianej lokalizacji mieszkańcy wymienionych ulic w godzinach popołudniowo- nocnych parkują pojazdy na każdym wolnym skrawku terenu, w tym równolegle do wymienionych ulic (co powoduje na niektórych odcinkach brak możliwości wyminięcia się dwóch jadących w przeciwnych kierunkach pojazdów), na chodnikach przy posesjach niejednokrotnie utrudniając dostęp do tych posesji oraz na nieutwardzonym fragmencie działki graniczącej z parkingiem (ul. Skierkowskiego). Trwające prace przy budowie skrzyżowania ulic Żebrowskiego, Goworowskiej, Pomian spowodowały, że graniczący z parkingiem nieutwardzony plac, na którym mieszkańcy parkują pojazdy został zniszczony przez ciężki sprzęt wykonawców inwestycji, co skutkowało zmniejszeniem ilości miejsc do parkowania - wskazał Niewiadomski.

W ocenie radnego, realizowana obecnie przebudowa skrzyżowania stwarza możliwość, przy niewielkich nakładach, utwardzenia omawianego terenu i poprawy codziennego funkcjonowania mieszkańców, jak również ogólnej estetyki miejsca. Nie będzie to jednak takie proste.

Długa droga do inwestycji

Prezydent Ostrołęki odpowiedział już na interpelację radnego.

- Realizowana obecnie inwestycja w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Przebudowa ul. Goworowskiej wraz z wykonaniem ronda na skrzyżowaniu z ul. Pomian i ul. Brata Żebrowskiego w Ostrołęce" współfinansowana jest ze środków zewnętrznych, wprowadzanie istotnych zmian projektowych na tym etapie nie jest możliwe. Zgodnie z zawartym aneksem do umowy, realizacja przedmiotowej inwestycji powinna zakończyć się do 30.06.2022 r., do tego czasu Wykonawca powinien również doprowadzić teren graniczący z inwestycją, jeśli z niego korzystał, do stanu pierwotnego - odpowiedział prezydent Łukasz Kulik.

Włodarz miasta dodał, że działka, o której pisał radny Niewiadomski, a na której mógłby być parking, obecnie w planie zagospodarowania przestrzennego jest wpisana jako "zieleń publiczna". Aby zrealizować taką inwestycję, trzeba by było zmienić plan zagospodarowania. Czy jest na to szansa? Prezydent odpowiada:

Aktualnie trwają prace zarówno nad projektem nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, jak i mpzp rejonu „Osiedle Centrum I", obejmującego swymi ustaleniami wskazany teren. W projektowanym studium wskazane działki mają przeznaczenie ZU, tj. tereny zieleni urządzonej, na którym jednym z dopuszczalnych kierunków przeznaczenia terenu są parkingi i obsługa komunikacyjna (brak kolizji). Do projektu mpzp „Osiedle Centrum l" został złożony wniosek w przedmiotowej sprawie, który został przekazany projektantom planu. Miasto, podjęło kroki planistyczne, celem umożliwienia realizacji przedmiotowej inwestycji, należy jednak mieć na względzie dość czasochłonną procedurę sporządzania aktów planistyczmych.

- Budowę przedmiotowego parkingu musi poprzedzić zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym etapem jest zabezpieczenie środków finansowych na opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizację robót budowlanych. Proponuję, zgłoszenie zadania w ramach budżetu obywatelskiego lub budżetu miasta, po zakończeniu procedury zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - wskazał Łukasz Kulik.

Wniosek w tej sprawie składała również rada osiedla Centrum, na czele z przewodniczącym rady Przemysławem Drabotem i przewodniczącym zarządu Danielem Prusem. Prezydent odpowiedział, że rozbudowa będzie rozpatrywana podczas ustalania harmonogramu remontów w trzecim kwartale 2022 r.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×