zdjecie 8073
zdjecie 8073
2021-11-14T09:16:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

Nie ma śledztwa w sprawie Ostrołęki C

REKLAMA
REKLAMA
3
3
28

Prokuratura nie prowadzi w tym momencie śledztwa w sprawie budowy elektrowni Ostrołęka C - wynika z pisma prokuratora krajowego, które jest odpowiedzią na oświadczenie jednego z senatorów.

Senator Stanisław Gawłowski (Koalicja Obywatelska) skierował oświadczenie do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. W swoim oświadczeniu wskazał m.in. na elektrownię w Ostrołęce. Napisał:

W ostatnich latach mamy do czynienia z szeregiem decyzji, które prowadzą do gigantycznych rozmiarów strat w energetyce. Blok energetyczny elektrowni w Ostrołęce – kilka miliardów złotych strat. Niedziałający blok  energetyczny  w  Jaworznie  –  6  czy  7 miliardów strat. Sytuacja jest dramatyczna.  Jest  zaniechanie  i są błędy urzędnicze, które zostały popełnione w przypadku Turowa. Już dzisiaj wiemy, że kara dobowa to 0,5 miliona euro. Nie wiemy, jak długo będzie trwał ten proces. Chcę zapytać Pana  Ministra  Sprawiedliwości, prokuratora generalnego, czy prokuratura rozpoczęła już działania związane z przestępstwami urzędniczymi popełnionymi przez urzędników wysokiego szczebla. Na jakim etapie są w tej chwili te postępowania?

Pytania senatora Gawłowskiego doczekały się już odpowiedzi, której udzielił prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

- Aktualnie nie są prowadzone w jednostkach prokuratury na terenie kraju postępowania, których przedmiotem byłyby przestępstwa urzędnicze popełnione w związku z budową, a następnie rozbiórką elementów infrastruktury związanej z realizacją planowanej inwestycji budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C, budową nowego bloku węglowego Elektrowni Jaworzno, bądź zaniechaniami w rozwiązaniu sporu dotyczącego Kopalni Turów, których skutkiem miałoby być nałożenie na Polskę kar przez TSUE - odpowiedział.


Elektrownia C w Ostrołęce, której budowa wstrzymana została w 2020 roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×