eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Procesja Niedzieli Palmowej w Łysych [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2527
zdjecie 2527
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Tłumy wiernych wzięło udział w barwnej procesji Niedzieli Palmowej w Łysych. Uczestnikami procesji są m.in. autorzy palm zgłoszonych do konkursu, którego wyniki poznamy po części oficjalnej wydarzenia.

Niedziela Palmowa w Łysych to nie tylko uroczystość sakralna związana z tradycją święcenia palm upamiętniającą triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Od kilkudziesięciu lat na Kurpiach wydarzenie to ma także wyjątkową oprawę w postaci konkursu "na najpiękniejszą palmę wielkanocną". Każda zakwalifikowana do konkursu palma musi spełniać ściśle określone kryteria, być wykonana wyłącznie z tradycyjnych materiałów i według dawnych technik, musi też zawierać określoną paletę barw nawiązujących do kurpiowskich zwyczajów. Jury oceniające palmy zwraca uwagę na staranność wykonania, pomysłowość i oryginalność twórcy, nie bacząc na jej długość, choć sama wielkość palm też robi wrażenie.

W uroczystej i barwnej procesji Niedzieli Palmowej wziął dziś udział m.in. biskup łomżyński Janusz Stepnowski, wicepremier i szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk, starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł wraz z wicestarostą Krzysztofem Parzychowskim, dyrektor ostrołęckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marius Popielarz, radny sejmiku województwa mazowieckiego Misorław Augustyniak, prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik oraz poseł Arkadiusz Czartoryski i władze gminy Łyse.

Uroczystościom kościelnym Niedzieli Palmowej towarzyszy część artystyczna z występami zespołów folklorystycznych i kiermaszem wyrobów regionalnych. Jednym z elementów tej części uroczystości jest oficjalne rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną

Obszerna fotorelację z tej części wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22  23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×