2017-11-09T18:50:19+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Niezwykły jubileusz Henryka Gadomskiego [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. www.ostroleka.pl
REKLAMA
5
0
2

Henryk Gadomski, znany przede wszystkim jako dyrygent i popularyzator kurpiowskiej kultury muzycznej, od wielu już lat rozbudza wśród młodzieży pasje związane ze śpiewem i muzyką. Dziś, 9 listopada, świętuje swoje osiemdziesiąte urodziny.

Z tej okazji w Wydziale Promocji Miasta, Kultury i Sportu odbyło się krótkie spotkanie z jubilatem. Podziękowania złożył Henrykowi Gadomskiemu prezydent Janusz Kotowski, wiceprezydent Grzegorz Płocha, dyrektor wydziału Maria Rochowicz, wicedyrektor Agata Sosińska oraz dyrektor OCK Bogdan Piątkowski.

Słuszny wiek nie sprawia jednak, że dyrygent Cantileny zamierza zakończyć karierę muzyczną. Już teraz myśli o kolejnych projektach, które chciałby zrealizować w kolejnym roku. Inspiracji szuka na działce (na którą jeździ na rowerze) albo w wierszach lokalnych poetów. Jak mówi, czyta je na bieżąco.

Jego chór uświetnia swoją oprawą wiele uroczystości w mieście, w tym także msze święte. Jak mówi, nie robi tego dla pochwał ale własnej satysfakcji.

Henryk Gadomski pracuje w zawodzie nauczyciela chóru już ponad 58 lat. Wykształcenie zdobywał w Ostrołęce, Grodzisku Mazowieckim oraz Państwowej Szkole  Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczył wychowania muzycznego i kierował szkołą w Zawadach, był instruktorem w Powiatowym Ośrodku Metodycznym w Przasnyszu.

Co ciekawe, Henryk Gadomski w swojej karierze ma również epizod pracy jako nauczyciel matematyki. Odbył kurs przygotowujący go do tego zawodu i wykonywał go do czasu poznania swojej przyszłej żony. To ona przejęła po nim te zajęcia w planie lekcyjnym. Pan Henryk przyznaje, że matematyka to jego ulubiony przedmiot z liceum, a dziś pomaga w jego nauce swoim wnukom.

W latach 1975 – 1982 pracował w Państwowej Szkole Muzycznej, w od 1982 do 1992 roku w Kolegium Nauczycielskim w Ostrołęce. Od 1982r. pracuje jako nauczyciel chóru w II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce. Jest etnomuzykologiem, regionalistą i kompozytorem mocno związanym z  kulturą kurpiowską.

Jego zainteresowania kulturą kurpiowską, szczególnie folklorem muzycznym, zaowocowały powołaniem do działania Ostrołęckiego Chóru Nauczycielskiego. Założony w 1975 roku chór funkcjonuje do chwili obecnej, czyli 42 lata.

Od wielu lat prowadzi szkolny chór CANTILENA, który należy do czołówki szkolnych chórów młodzieżowych w Polsce. Potwierdzają to wyniki, jakie uzyskuje w ogólnopolskich konkursach, festiwalach i turniejach chóralnych.

Henrykowi Gadomskiemu gratulujemy jubileuszu i życzymy kolejnych wielu lat życia!

Źródło: www.ostroleka.pl

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Znajomy , 11:54 10-11-2017,   -
Był także członkiem PZPR, niech satysfakcję czerpie przede wszystkim z przebywania ze swoją rodziną!
odpowiedz   •   oceń :  
~Grzegorz , 12:06 11-11-2017,   100%
@Znajomy Czy do wszystkiego trzeba mieszać wątki polityczno schizofreniczne? Mógł przynależeć nawet do związku kosmitow - jakie to ma znaczenie? Nie zrobił nigdy nikomu krzywdy i jest wspaniałym pedagogiem.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2