zdjecie 993
2016-09-09T18:32:55+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Norweska delegacja w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych [ZDJĘCIA]

REKLAMA

Przez kilka ostatnich dni przedstawiciele norweskich służb penitencjarnych gościli z wizytą w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych.

Wizyta, która odbywała się w dniach od 5 do 9 września, była realizacją Programu Norweskiego Mechanizmu Finansowego pn. "Wsparcie Służby Więziennej, w tym sankcji pozawięziennych", w ramach działań objętych projektem pn. "Realizacja szkoleń kadry Służby Więziennej podnoszących kwalifikacje zawodowe w celu zapewnienia właściwego poziomu stosowania kary pozbawienia wolności zgodnie z międzynarodowymi zasadami praw człowieka".

Projekt ten zakłada m. in. poprawę stosunków bilateralnych między Polską i Norwegią poprzez ułatwienie ustanowienia ścisłej współpracy między polską i norweską Służbą Więzienną. Współpraca ponadnarodowa opiera się na wzajemnych wizytach studyjnych i stażowych w celu ułatwienia wymiany doświadczeń pomiędzy służbami. Celem partnerstwa jest wzajemna wymiana dobrych praktyk, porównanie systemów penitencjarnych, rozwiązań prawnych stosowanych w obu krajach oraz wypracowanie wspólnych rozwiązań możliwych do implementacji przez polską Służbę Więzienną przy uwzględnieniu obowiązujących uregulowań prawnych.

- W trakcie wizyty studyjnej w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych, zgodnie z projektem, wymieniliśmy doświadczenia w następujących kilku obszarach swojej działalności – mówi Agnieszka Chaberek, rzecznik prasowy ZK w Przytułach Starych.

Zakres wymienionych doświadczeń pomiędzy służbami penitencjarnymi obu państw obejmował:

1) pracę ze szczególnymi grupami osadzonych, w tym: młodocianymi, cudzoziemcami oraz skazanymi na kary długoterminowe;
2) praktyczną realizacja programów psychokorekcyjnych;
3) pracę skazanych na rzecz środowiska otwartego;
4) współpracę z organami samorządu lokalnego, jak i pozarządowymi w celu redukcji szkód społecznych powstałych w wyniku przestępczości i integracji społecznej;
5) praktyczne rozwiązania mające na celu ułatwienie skazanym powrotu na otwarty rynek pracy oraz do środowiska zewnętrznego;
6) realizację zajęć edukacyjnych i korekcyjnych ukierunkowanych na niwelowanie stwierdzonych u więźniów deficytów (np. praca ze skazanymi, u których zdiagnozowano problemy z uzależnieniami, agresją, przemocą, złością, oraz innych).

- Ponadto, norweskich więzienników zapoznaliśmy z genezą polskiego więziennictwa i charakterystyką naszego zakładu. W czasie wolnym, zapoznaliśmy ich z kulturą regionu i jej historią; zwiedzili m.in. Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce i "Twierdzę Łomża".
Na wizytę studyjną w Zakładzie Karnym w Halden przedstawiciele naszego zakładu wybierają się
w dniach 19 – 23 września – dodaje Agnieszka Chaberek.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  1  2  3  4  5  6
dk7  8  9  10  11  12  13
dk14  15  16  17  18  19  20
dk21  22  23  24  25  26  27
dk28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 993