2016-09-09T18:32:55+02:00 eOstroleka.pl 10 0 1 0
Powiat ostrołecki,

Norweska delegacja w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
0
1
0
Przez kilka ostatnich dni przedstawiciele norweskich służb penitencjarnych gościli z wizytą w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych.

Wizyta, która odbywała się w dniach od 5 do 9 września, była realizacją Programu Norweskiego Mechanizmu Finansowego pn. "Wsparcie Służby Więziennej, w tym sankcji pozawięziennych", w ramach działań objętych projektem pn. "Realizacja szkoleń kadry Służby Więziennej podnoszących kwalifikacje zawodowe w celu zapewnienia właściwego poziomu stosowania kary pozbawienia wolności zgodnie z międzynarodowymi zasadami praw człowieka".

Projekt ten zakłada m. in. poprawę stosunków bilateralnych między Polską i Norwegią poprzez ułatwienie ustanowienia ścisłej współpracy między polską i norweską Służbą Więzienną. Współpraca ponadnarodowa opiera się na wzajemnych wizytach studyjnych i stażowych w celu ułatwienia wymiany doświadczeń pomiędzy służbami. Celem partnerstwa jest wzajemna wymiana dobrych praktyk, porównanie systemów penitencjarnych, rozwiązań prawnych stosowanych w obu krajach oraz wypracowanie wspólnych rozwiązań możliwych do implementacji przez polską Służbę Więzienną przy uwzględnieniu obowiązujących uregulowań prawnych.

- W trakcie wizyty studyjnej w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych, zgodnie z projektem, wymieniliśmy doświadczenia w następujących kilku obszarach swojej działalności – mówi Agnieszka Chaberek, rzecznik prasowy ZK w Przytułach Starych.

Zakres wymienionych doświadczeń pomiędzy służbami penitencjarnymi obu państw obejmował:

1) pracę ze szczególnymi grupami osadzonych, w tym: młodocianymi, cudzoziemcami oraz skazanymi na kary długoterminowe;
2) praktyczną realizacja programów psychokorekcyjnych;
3) pracę skazanych na rzecz środowiska otwartego;
4) współpracę z organami samorządu lokalnego, jak i pozarządowymi w celu redukcji szkód społecznych powstałych w wyniku przestępczości i integracji społecznej;
5) praktyczne rozwiązania mające na celu ułatwienie skazanym powrotu na otwarty rynek pracy oraz do środowiska zewnętrznego;
6) realizację zajęć edukacyjnych i korekcyjnych ukierunkowanych na niwelowanie stwierdzonych u więźniów deficytów (np. praca ze skazanymi, u których zdiagnozowano problemy z uzależnieniami, agresją, przemocą, złością, oraz innych).

- Ponadto, norweskich więzienników zapoznaliśmy z genezą polskiego więziennictwa i charakterystyką naszego zakładu. W czasie wolnym, zapoznaliśmy ich z kulturą regionu i jej historią; zwiedzili m.in. Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce i "Twierdzę Łomża".
Na wizytę studyjną w Zakładzie Karnym w Halden przedstawiciele naszego zakładu wybierają się
w dniach 19 – 23 września – dodaje Agnieszka Chaberek.
REKLAMA
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1