eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Nowy ośrodek zdrowia i inne inwestycje. Ambitne plany gminy Myszyniec [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
REKLAMA
zdjecie 5983

W niedzielne popołudnie w Myszyńcu odbyło się spotkanie burmistrz Elżbiety Abramczyk z mieszkańcami gminy. Dotyczyło ono inwestycji, jakie realizowane są obecnie w gminie, ale też planów na przyszłość. Te są ambitne!

Sporą część spotkania, poprzedzonego przez niezwykłe jasełka w wykonaniu pracowników szkoły w Wykrocie, poświęcono budowanemu obecnie w Myszyńcu Centrum Usług Medycznych.

Centrum Usług Medycznych w Myszyńcu. "To, o czym marzyliśmy"

- Jest to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych w tej kadencji - mówiła burmistrz Abramczyk. - Kiedy pojawiła się pandemia i dostaliśmy pierwsze pieniążki z tzw. funduszu covidowego, to zastanawialiśmy się wspólnie w urzędzie, na co je wydać. Potrzeb na terenie naszej gminy jest naprawdę bardzo dużo, natomiast dla każdego człowieka najważniejsze jest zdrowie. To zdrowie zawsze będzie na pierwszym miejscu. Jak jest zdrowie, to z innymi problemami sobie poradzimy - zaznaczyła, dodając:

Pojawił się pomysł remontu starego ośrodka zdrowia, który wiemy jak wygląda. Ale remont byłby bardzo dużym kosztem. Przyszedł nam do głowy pomysł, żeby pobudować nowe obiekty, które by służyły służbie zdrowia i by był to nareszcie ośrodek zdrowia na miarę miasta Myszyniec.

Obecnie przy pobudowanym już ośrodku zdrowia prowadzone są prace infrastrukturalne, będzie jeszcze wykonywana droga. Inwestycja była sporym wyzwaniem, bowiem Centrum Usług Medycznych zawiera nie tylko podstawową opiekę zdrowotną, ale również rehabilitację i budynek dla lekarzy specjalistów, wraz z mieszkaniami.

- Na pewno pod koniec wakacji już tam mieszkańcy będą się kierować - zapowiedziała burmistrz Abramczyk. "Jak wchodzę tam na tę budowę, to serce mi bije mocniej. To jest to, o czym marzyliśmy" - dodała.

Burmistrz podkreśliła, że wciąż szuka wsparcia finansowego dla tej inwestycji, która jest wyrazem dbania o zdrowie mieszkańców.

- Realizacja tego pierwszego etapu pochłonęła wszystkie środki, które pozyskaliśmy z zewnątrz. Ale potrzebne są nam pieniądze, żebyśmy mogli zrealizować dalsze etapy. Nie ukrywam, że pisałam do wszystkich możliwych instytucji, prawie wszystkich ministerstw i ministrów, do pana posła i pana senatora. Na ten moment muszę powiedzieć uczciwie: nie mam odzewu - powiedziała burmistrz Abramczyk.

A co z budynkiem po starym ośrodku zdrowia? W planach jest ich remont i stworzenie mieszkań komunalnych.

Pozostałe inwestycje w gminie Myszyniec

Zastępca burmistrza Myszyńca Stanisław Ścibek opowiedział o pozostałych inwestycjach, jakie realizowane są w gminie. To m.in. przebudowa i rozbudowa stacji wodociągowej w Wykrocie na kwotę prawie 4,5 miliona złotych.

- Ta inwestycja jest planowana do dokończenia do końca sierpnia tego roku. Wykonane zostało już trzecie ujęcie wody, tam są już badania porobione. Woda jest dobrej jakości - podkreślił zastępca burmistrza.

Ze środków covidowych realizowana jest jeszcze inwestycja dotycząca sieci wodociągowej i kanalizacji w aglomeracji Myszyniec, na łącznie blisko 5,5 miliona złotych. Prace są zaawansowane i mają być wykonane do końca sierpnia. Budowane są też drogi na kwotę 8,2 mln zł: cztery w Myszyńcu (Bartna, Pszczela, Tęczowa i Wesoła) i jedna w Pełtach.

Są również środki na kolejne drogi, a przetargi będą wkrótce rozstrzygane. Budowana ma być jedna z dróg w Wykrocie, przebudowy doczeka się skrzyżowanie w Myszyńcu Starym, jak również dokończona ma być ulica Brata Zeno i Kasztanowa.

Opracowywane są już też dokumentacje na przebudowę dróg na kolejne środki unijne. W planach są przebudowy dróg w Krysiakach, Wolkowych, Wydmusach i Zalesiu. Gmina stara się też o środki na przebudowę drogi w Białusnym Lasku.

Plany na przyszłość są ambitne

Są też długofalowe plany, które powstały z myślą o kolejnych dofinansowaniach. W planach jest budowa nowej biblioteki, która ma być parterowa i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kieronwik referatu ds. inwestycji Edyta Chmielewska-Drężek poinformowała, że trwają konsultacje, czy realizować budowę żłobka z dofinansowaniem zewnętrznym, ale opinie mieszkańców są pozytywne, odzew jest duży, więc niewykluczone, że o takie dofinansowanie podejmowane będą starania.

Sekretarz gminy Daniel Walijewski zwrócił uwagę na dwa bardzo ważne dla gminy jubileusze, które przypadają w 2023 roku. To jubileusz 30-lecia odzyskania przez Myszyniec praw miejskich i 50-lecia istnienia Gminy Myszyniec. W czerwcu planowany jest tydzień pełen wydarzeń związanych z 30-leciem odzyskania praw miejskich przez Myszyniec. Do tego czasu powinien być już usankcjonowany prawnie nowy herb gminy. Wydana będzie też okolicznościowa publikacja na 50-lecie samorządu gminnego. W marcu planowana jest także Gminna Gala Sportu, podczas której nacisk położony zostanie na sportowców 50-lecia z gminy. Będą docenieni ci sportowcy, którzy przez lata przynosili splendor gminie Myszyniec.

Na koniec kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Myszyńcu Julita Dawid wyjaśniła, jakie zadania realizowane są przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i jakie usługi można uzyskać w Centrum Usług Społecznych oraz przedstawiła zasady przyznawania dodatku węglowego.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×