10 lutego w gminie Rzekuń odbyły się obchody upamiętniające 106. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem. Wydarzenie to nawiązuje do historycznego aktu z 1920 roku, kiedy to w Pucku generał Józef Haller dokonał symbolicznego wrzucenia pierścienia do Bałtyku, co potwierdzało powrót Pomorza w granice odrodzonej Rzeczypospolitej.
W ramach lokalnych uroczystości delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym marynarzy, ułanów oraz żołnierzy poległych na ziemi rzekuńskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej Hanna Potapowicz, Andrzej Potapowicz oraz Jerzy Kijowski. Samorząd reprezentowali wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak, sekretarz urzędu Krzysztof Żebrowski oraz radna powiatu ostrołęckiego Małgorzata Tabaka. Obecni byli również rtm. k.o. Jan Grzyb oraz proboszcz miejscowej parafii ks. Krzysztof Górski.
Obecność formacji morskich w historii gminy wiąże się bezpośrednio z działaniami zbrojnymi w sierpniu 1920 roku. Marynarze z 1. Batalionu Pułku Morskiego zostali wówczas skierowani do walk lądowych na Mazowszu, gdzie operowali w rejonie Rzekunia, Ostrołęki, Nowej Wsi, Suska i Zabiela. Ich działania miały na celu opóźnienie natarcia wojsk bolszewickich, co umożliwiło przegrupowanie sił Wojska Polskiego.
W wyniku walk na tym terenie zginęło 53 marynarzy oraz 18 ułanów z 2. Pułku Ułanów Grochowskich. Po zakończeniu wojny ich ciała zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz parafialny w Rzekuniu. W 1928 roku wzniesiono tam dwa pomniki będące miejscem pamięci o poległych. Obchody rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w gminie Rzekuń są elementem kultywowania lokalnej historii oraz wyrazem szacunku dla żołnierzy walczących o niepodległość państwa.


fot. UG w Rzekuniu
![Nauczyciele i pracownicy oświaty z regionu uhonorowani. W Ostrołęce wręczono medale państwowe! [ZDJĘCIA, WIDEO]](./luba//dane/pliki/zdjecia/2026/m/dsc04219.jpg)

![Magiczna podróż do Lodowej Krainy. Spotkanie z teatrem w Rzekuniu! [ZDJĘCIA]](./luba//dane/pliki/zdjecia/2026/m/teatr_rzekun.jpg)
![Mogiła bohaterów w Rzekuniu. Przez lata przeszła ogromną metamorfozę [ZDJĘCIA]](./luba//dane/pliki/zdjecia/2025/m/collage_-_2025-10-28t232219174.jpg)
1
2
9