2017-12-24T11:28:13+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Obwodnica Łomży staje się faktem

REKLAMA
lomza.pl
REKLAMA
2
0
8

 - Rola polityków skończyła się, teraz sprawy w swoje ręce przejmują inżynierowie i wykonawcy – mówił w siedzibie Starostwa Powiatowego w Łomży Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury i Budownictwa, tuż przed podpisaniem umowy na realizację w ramach trasy Via Baltica pierwszego odcinka obwodnicy Łomży. Za nieco ponad 218,1 mln zł firma Mota Engil Central Europe SA zaprojektuje i wybuduje prawie 7,2 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S 61 na odcinku od węzła „Łomża Południe" (z węzłem) do węzła „Łomża Zachód" (bez węzła) oraz przebuduje 9 km drogi krajowej nr 63.

Realizacja powyższego odcinka obwodnicy przewidziana jest w systemie „Projektuj i buduj". 31 miesięcy zaplanowano na wykonanie całego zadania, w tym 15 miesięcy na projektowanie z uzyskaniem decyzji ZRID i 16 miesięcy na roboty z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie (nie wliczając okresów zimowych).

- Choć do wigilii pozostały jeszcze dwa dni, to cieszymy się niezmiernie, że już dzisiaj do Łomży zapukał Święty Mikołaj i przyniósł nam tak wielki prezent, jakim będzie długo wyczekiwana obwodnica Łomży – mówiła Starosta Łomżyńska Elżbieta Parzych. Minister Andrzej Adamczyk prostował, że to nie Święty Mikołaj, a rząd Prawa i Sprawiedliwości znalazł i zabezpieczył środki finansowe na budowę tej drogi ekspresowej. Przypomniał, że gdy w październiku ubiegłego roku, obecna w Łomży premier Beata Szydło kierowała łomżyńskie odcinki Via Baltica do realizacji, to wielu niedowierzało, uważając to za puste obietnice. - To nie obietnice, a efekt starań samorządowców i parlamentarzystów z województwa podlaskiego. Rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz politycy tej partii dotrzymują słowa i już niebawem Via Balica będzie drogę bezpieczną i przewidywalną – mówił Minister Infrastruktury i Budownictwa podkreślając, że wieloletnie marzenia tego regionu zostaną spełnione, zapowiadając jednocześnie podpisanie za kilka tygodni umowy na następny odcinek tej trasy o międzynarodowym znaczeniu.

Obecny przy podpisaniu umowy Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreśla, że to ogromna szansa na rozwój Łomży. – Realizacja tej inwestycji zwiększy dostępność komunikacyjną naszego miasta, dzięki czemu łatwiej będzie nam pozyskać dużego inwestora. Ponadto wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym i na podniesienie jakości życia mieszkańców, wyprowadzając ruch tranzytowy poza granice miasta – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski, dziękując obecnemu rządowi za przyspieszenie prac nad budową trasy Via Baltica.

Poseł na Sejm Bernadeta Krynicka przypomniała, że na tę inwestycję Łomża czkała 25 lat. - Dzięki Bogu oraz rządowi Prawa i Sprawiedliwości ziściły się marzenia mieszkańców Łomży i ziemi łomżyńskiej. Dziękuję za ten przedświąteczny prezent i szansę, jaką na rozwój Łomży i regionu daje to przedsięwzięcie – mówiła Bernadeta Krynicka. Również Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski podkreślał, że wszyscy oczekujemy, iż ta droga będzie impulsem do rozwoju regionu i przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa. - Mam nadzieję, że dzięki sprawności wykonawcy, nadzorowi GDDKiA oraz innych instytucji, realizacja będzie przebiegła prawidłowo – powiedział wojewoda Paszkowski.

Pod koniec października w łomżyńskim Ratuszu podpisano umowy na realizację dwóch odcinku Via Baltica pomiędzy węzłem Kolno i Szczuczynem, dzięki czemu już pod koniec 2020 roku można będzie przejechać nową, 34-kilometrową dwujezdniową drogą ekspresową.

Źródło: lomza.pl
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12 dk13  14 dk15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×