eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Odbudowane okopy partyzantów AK udostępnione zwiedzającym [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 6589
fot. M. Olenderfot. M. Olender
REKLAMA
zdjecie 6589
Posłuchaj
W lesie pod Ostrołęka odbudowano schrony, w których m.in. w 1948 roku partyzancką walkę z komunistycznym okupantem prowadził kapitan Józef Kozłowski „Las”. Okopy stanowiące ciekawostkę historyczną udostępnione zostały zwiedzającym.

Odbudowane schrony znajdują się w lesie na terenie gminy Kadzidło, w rejonie miejscowości Gleba i Kierzek (około 2 kilometry w głąb kompleksu leśnego). Okopy odbudowali członkowie i działacze Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny. Projekt ten koordynował Mieczysław Olender. Są to korytarze wykopane w ziemi, okryte ziemią i zabezpieczone z zewnątrz tzw okrąglakami.

Jak wynika z faktów historycznych, to w tym miejscu w 1948 roku doszło do aresztowania przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa aparatu władzy komunistycznej, kapitana Józefa Kozłowskiego „Lasa”, który dowodził XVI okręgiem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Odbudowane schrony są ciekawą atrakcją turystyczną, szczególnie dla osób interesujących się historią.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2026
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5  6 dk7 dk8
dk9  10  11 dk12  13 dk14 dk15
dk16  17  18  19  20  21 dk22
dk23  24  25  26  27 dk28  1
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×