2017-07-15T01:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Odpowiedź wójta Kadzidła w sprawie rozliczeń ze Starostwem Powiatowym w Ostrołęce

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
3
0
12

Dariusz Łukaszewski, wójt gminy Kadzidło zabrał głos w sprawie spornych rozliczeń pomiędzy gminą a Starostwem Powiatowym w Ostrołęce.

Przypomnijmy, chodzi tu o zaplanowaną w ubiegłym roku inwestycję przebudowy drogi na odcinku Obierwia-Chudek-Kierzek przebiegającej przez teren gminy Kadzidło. Inwestycja ta realizowana miała być przy współudziale finansowym gminy Kadzidło. Gminni radni zdecydowali się wesprzeć Starostwo Powiatowe w Ostrołęce kwotę 40 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji projektowej.

Jak wynika z artykułu opublikowanego na internetowej stronie Starostwa Powiatowego, od chwili podjęcia uchwały przez Radę Gminy w Kadzidle do dziś, deklarowana kwota nie została przekazana – Deklaracja gminy była, a przelewu nie ma

Poniżej zamieszczamy odpowiedź wójta gminy Kadzidło, Dariusza Łukaszewskiego:

Szanowni Państwo, w związku z otrzymaniem pisma z dnia 06.07.2017 r. proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień:

1. Gmina Kadzidło podjęła w dniu 26 lutego 2016 roku uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Ostrołęckiemu, w kwocie 40 000 złotych, z przeznaczeniem na wykonanie dokumentacji drogowej, tyczącej drogi Obierwia-Chudek-Kierzek. Pieniądze te zostały zabezpieczone w budżecie Gminy Kadzidło.
2. Przez blisko roku, tj. do dnia 31 grudnia 2017 roku, Powiat Ostrołęcki nie zdołał wykonać dokumentacji.
3. Warunkiem sfinalizowania wspomnianej uchwały było terminowe wykonanie projektu drogowego i przekazanie do Urzędu Gminy stosownej dokumentacji potwierdzającej ten właśnie fakt.
4. Do 31 grudnia, Powiat Ostrołęcki, nie przekazał żadnych dokumentów, od przekazania których zostało uzależnione wykonanie uchwały o pomocy. Dość powiedzieć, że z przesłanego nam w dniu 06.07.2017 roku wynika, że wspomniany projekt drogowy nie został wykonany do dzisiaj (od naszej uchwały minęło 18 miesięcy).
5. Posługiwanie się przez Pana Starostę informacją, że wójt, ani przedstawiciel gminy, nie byli obecni na spotkaniu w dniu 03.07.2017 r. traktuję jako szkodliwą próbę pomówienia. W dniu 27.06. 2017 r. przekazałem Panu staroście informację, że w wyznaczonym terminie przebywał będę na urlopie, poza Gminą i urzędem. Analogiczna sytuacja dotyczyła Pana kierownika Wiesława Nasiadki, zajmującego się drogownictwem w naszej gminie. Równocześnie, w tym samym, piśmie, poinformowałem Pana starostę o gotowości podjęcia rozmowy o wspólnych inwestycjach, po dniu 5 lipca, czyli po moim powrocie do pracy. Moje pismo było równocześnie zaproszeniem do Urzędu Gminy w Kadzidle, na rozmowy dotyczące rozważenia możliwości współpracy. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na moje propozycje.

Szanowni Państwo, przekazuję, w dobrej wierze wyjaśnienia, z nadzieją, że przemilczenia ze strony Pana Starosty, tyczące naszej korespondencji, nie zaważą na możliwościach dalszej współpracy, której sens wyraziłem nie tylko w pismach, ale również w realnych działaniach w tym roku. Pragnę przypomnieć, że Gmina Kadzidło jest partnerem inwestycji drogowej Kadzidło-Łyse, realizowanej przez powiat na terenie naszej gminy. Mam również nadzieję, że moje pismo pozwoli zamieścić Państwu sprostowanie do bardzo krzywdzącego tekstu, zamieszczonego na stronie Powiatu Ostrołęckiego.
        Z wyrazami szacunku

                                                                                 Dariusz Łukaszewski
                                                                                 Wójt Gminy Kadzidło


REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~rr , 14:58 15-07-2017,   -
Proszę o przedstawienie dowodu w postaci skanu dokumentu, w którym jednoznacznie napisano, że:
Pkt.3. Warunkiem sfinalizowania wspomnianej uchwały było terminowe wykonanie projektu drogowego i przekazanie do Urzędu Gminy stosownej dokumentacji potwierdzającej ten właśnie fakt.

Myślę, że taki dokument nie jest jakąś tajemnicą. W takim razie bardzo proszę o taki dowód. No chyba, że wójt będzie się czegoś bał ;)
odpowiedz   •   oceń :  
~Dariusz Łukaszewski , 16:17 15-07-2017,   -
Dzień dobry, proszę Pana to wynika przede wszystkim z przepisów budżetów. Uchwała radnych Gminy Kadzidło odnosiła się do roku budżetowego, zaś samo zadanie nie było ujęte w planie wieloletnim. Dlaczego nie zwraca Pan uwagi, na ogromne opóźnienie ze strony powiatu, który przez ponad rok nie potrafił wykonać dokumentacji? Nie wiem o jaki przelew pyta Pana Starosta. Środki pomocowe nie są przekazywane z góry, a dopiero po wykonaniu zadania, to znaczy projekt drogowy, musi zostać wykonany, i dopiero później można za niego zapłacić, bądź przekazać środki finansowe. Proszę również pamiętać, że stosowne uchwały podejmują radni, nie wójt, który jest jedynie wykonawcą uchwał. To jest elementarna wiedza o funkcjonowaniu samorządu gminnego. D. Łukaszewski.
odpowiedz   •   oceń :  
~rr , 19:20 15-07-2017,   -
Panie Wójcie. Nie odpowiedział Pan na mój wpis. Tak jednoznacznie i tak po prostu. To o czymś świadczy nieprawdaż? Proszę też mieć na uwadze że inne gminy nie miały takich problemów jak Pana gmina. Chociażby z uczestnictwem w spotkaniu u Starosty. Pana tłumaczenia o urlopach są wręcz dziecinne bo przecież mógł Pan wyznaczyć innego pracownika Pana urzędu. Mało ich tam pracuje?
odpowiedz   •   oceń :  
~Alwin , 20:08 15-07-2017,   -
Uważam że Wójt  z Kadzidła to jeden z nielicznych, jak nie jedyny Wójt który próbuje  przeciwstawić  się  lekko mówiąc dziwnym praktykom powiatu ostroleckiego. Gmina ma swoje obowiązki i musi je realizować. Poza głównymi kosztami związanymi z oświatą  i pomocą społeczną  gminą odpowiada nim. za drogi gminne, dojazdowe do pół i łąk,  za oświetlenie uliczne, gospodarkę wodno-ściekową, kulturę , gok,  świetlice wiejskie i wiele innych. Wójt z Kadzidła  jako człowiek świadom obowiązków i kompetencji podchodzi  do  sprawy racjonalnie.  Gmina ma swoje dochody i  swoje wydatki.  Powiat podobnie na swoje dochody i wydatki, które ponosi na zadania leżące  w jego kompetencji. Owszem należy się  wspierać ale nie może być to na zasadzie rabunku. Nikt nie podważa kompetencji Pana Starosty. Człowiek ten pchnął  powiat do przodu. Ale współpraca  powiatu z gminami  powinna odbywać  się  na zasadzie  partnerstwa.
odpowiedz   •   oceń :  
~Dariusz Łukaszewski , 23:19 15-07-2017,   -
Witam Pana, jak najkrócej:
1. Zapisanie w budżecie zadania jako jednorocznego wyklucza finalizowanie zadanie w roku następnym. To jest aksjomat.
2. Obecności na spotkaniu o charakterze decyzyjnym dowolnego urzędnika jest rozwiązaniem fikcyjnym, tym bardziej, że kierownik ds. inwestycyjnych również był poza urzędem. Żaden urzędnik nie ma prawa zaciągać zobowiązań finansowych. Pomijam, że ich ostateczne potwierdzenie należy do Rady Gminy, o czym pan starosta zwykł zapominać.Pośpiech jest złym doradcą. Wydaje mi się, że zaproszenie na tak istotne spotkanie powinno być kierowane przynajmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Pan starosta zwykła słać swoje zaproszenia z kilkudniowym wyprzedzeniem. Moje pismo było bardzo klarowne. Napisałem, że o wszelkich sprawach jestem gotów rozmawiać po moim powrocie. Podałem miejsce i datę. To chyba dopuszczalna forma pomiędzy dwoma równorzędnymi podmiotami. Tworzy Pan ułomną konstrukcję, z której wynika, że wójt w jakikolwiek sposób podlega panu staroście i musi nieustannie tłumaczyć się dlaczego jest na urlopie, albo dlaczego Gmina nie może pomóc kwotą 1,5 mln. a tylko 500 tysiącami. Dziwne. D. Łukaszewski
odpowiedz   •   oceń :  
~Obserwator , 19:08 16-07-2017,   -
Panie wójcie Lukaszewski, niech pokaże pan kwity na które pan się powołuje i po sprawie. Jak na razie ewidentne pan nawalił i tyle.
odpowiedz   •   oceń :  
~Kurp , 22:01 16-07-2017,   -
Wójt lubi pisać o aksjomatach i temu podobnych, a sam jest małostkowy. Próbuje przemilczeć lub stłamsić wszystkie osoby z Gminy Kadzidło które są aktywne społecznie i osiągnęły coś w życiu a nie są mu bezwzględnie podporządkowane  np. Ania Śniadach, ale też i inni, gdyż nie zbytnio nie lubi samodzielnie myślących osób.
odpowiedz   •   oceń :  
~Dariusz Łukaszewski , 23:34 16-07-2017,   -
Czytam i czytam, myślę, że padła Pani ofiarą tzw. projekcji, zachowania dobrze opisanego, które polega na oskarżaniu swojego adwersarza o wady, metody, techniki, które pozostają immanentnymi cechami oskarżającego. Zdarza się. Jak najspokojniejszej nocy życzę.
odpowiedz   •   oceń :  
~Anka , 02:22 17-07-2017,   -
Nie mieszkam w Kadzidle juz prawie 18 lat ale widze ze malo sie zmienilo. Bufon ze szkoly podstawowej zawsze bedzie bufonem. Jedyny gosc, ktory nigdy sie nie myli i nigdy by mu przez gardlo nie przeszlo przyznac sie do pomylki.
odpowiedz   •   oceń :  
~Głoswsprawie , 11:29 17-07-2017,   -
Panie wójcie w obecności 20 świadków ustala Pan szczegóły realizacji drogi, o której mowa, a teraz odwraca Pan "kota ogonem". Myśli Pan, że ludzie nie pamiętają? Pan w bezczelny sposób oszukuje ludzi patrząc im w oczy z uśmiechem na ustach. Mam nadzieję, że w końcu wyborcy się na Panu poznają.
odpowiedz   •   oceń :  
~Kurp z Chudka , 13:19 17-07-2017,   -
 Aniu, daj spokój wójtowi, jest lubiany i ceniony. Daj spokój.
odpowiedz   •   oceń :  
~Kurp , 14:35 17-07-2017,   -
Kurp z Chudka czy ty przypadkiem nie masz na imię Emil ?
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31  1  2  3  4  5  6