eOstroleka.pl
Region, NASZ NEWS

Odsiadujący dożywocie zabójca Beaty "coś sobie przypomniał". Napisał do sądu

REKLAMA
zdjecie 2109
REKLAMA

To zabójstwo wstrząsnęło naszym regionem w 2005 roku. Sąd nie miał wątpliwości, że to Sławomir A. skatował ekspedientkę w sklepie w Młodzianowie i skazał go na dożywocie. Po latach, skazany stwierdził, że "coś sobie przypomniał" i napisał do Sądu Najwyższego. Ale jego wniosek trafił do kosza.

Brutalne zabójstwo ekspedientki wstrząsnęło regionem. Wyrok - dożywocie

25-letnia Beata została zamordowana w bestialski sposób. 7 grudnia 2005 r. kobietę pobito w sklepie w Młodzianowie (pow. makowski), gdzie pracowała jako ekspedientka. Przypadkowi klienci znaleźli ją nieprzytomną za ladą. Zmarła dwa tygodnie później w szpitalu. Na początku śledztwo w sprawie zabójstwa zostało umorzone, ale śledczy wciąż pracowali nad sprawą. W 2007 roku nastąpił przełom: zatrzymano Sławomira A.

Sąd Okręgowy w Ostrołęce, wyrokiem z 7 sierpnia 2008 roku skazał Sławomira A. za to, że działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia Beaty Z., używając przedmiotu tępokrawędzistego, zadał nim co najmniej cztery ciosy w głowę, na skutek czego pokrzywdzona zmarła. Sprawca miał zabrać pieniądze z kasy - 100 złotych oraz portfel z dokumentami Beaty. Tyle kosztowało ludzkie życie...

Kara - dożywotnie pozbawienie wolności. W marcu 2009 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy wyrok ostrołęckiego sądu. Sławomir A. ma resztę życia spędzić w więzieniu. Ale po latach stwierdził, że "coś mu się przypomniało".

Sławomir A. "coś sobie przypomniał". SN: To bez znaczenia

Jak się dowiedzieliśmy, 4 grudnia 2023 r. do Sądu Najwyższego wpłynął wniosek odsiadującego dożywocie Sławomira A. Wniósł on o wznowienie postępowania, twierdząc, że ma zamiar ujawnienia w toku postępowania "faktycznego przebiegu zdarzenia" zabójstwa Beaty Z., stwierdzając, że wskaże osobę, która w tym zdarzeniu brała udział. Twierdził, że dotychczas tego nie ujawnił, bo był zastraszony.

Warto podkreślić, że Sławomir A. to jedyny skazany w sprawie tego brutalnego zabójstwa, a sądy dwóch instancji - w Ostrołęce i Warszawie - nie miały wątpliwości co do tego, że to on jest sprawcą zbrodni.

Sąd Najwyższy, postanowieniem z 24 stycznia 2024 r., odmówił przyjęcia wniosku jako oczywiście bezzasadnego. Sąd stwierdził, że nie trzeba nawet podejmować dodatkowych czynności takich jak np. wezwanie skazanego do usunięcia braku formalnego - czyli sporządzenia wniosku przez adwokata lub radcę prawnego. Sąd stwierdził, że "osobiste wystąpienie" Sławomira A. w piśmie do Sądu Najwyższego, gdzie A. twierdzi, że zamierza ujawnić faktyczny przebieg zdarzenia, nie ma "charakteru nowości", a tylko to mogłoby uzasadnić wznowienie postępowania.

- Wnioskodawca, który powołuje się na wskazaną wyżej podstawę, zobowiązany jest wskazać, że owe fakty lub dowody nie były znane ani jemu ani sądowi przed datą uprawomocnienia się orzeczenia - wskazał sędzia.

Sąd uznał, że wnioskodawca powinien przedstawić co najmniej tzw. dowód swobodny świadczący o błędności skazania, a nowe fakty lub dowody, aby stały się podstawą wznowienia, muszą wskazywać na wysokie prawdopodobieństwo błędności prawomocnego wyroku.

Sędzia Tomasz Artymiuk, odmawiając przyjęcia wniosku, uzasadniał:

Oczywistym jest, że okoliczności co do – jak obecnie wywodzi – faktycznego przebiegu zdarzenia w dniu 7 grudnia 2005 r. były mu znane od początku prowadzonego postępowania, a tym samym nie mogły one i nie mogą być dla niego okolicznością nową, wcześniej – przed prawomocnym zakończeniem postępowania merytorycznego – nieznaną. Powoływanie się z kolei na okoliczność ich dotychczasowego nieujawniania, a to z uwagi na fakt zastraszenia, poza gołosłowną deklaracją, nie znajduje jakiegokolwiek potwierdzenia. Brak także w tym wypadku co najmniej tzw. dowodu swobodnego w postaci konkretnego oświadczenia pisemnego uprawdopodabniającego wskazywane obecnie przez Sławomira A. zaszłości

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
Dzisiaj:
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×