2021-05-10T10:36:14+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, NASZ NEWS

Odwołanie dyrektora ZSZ nr 1 z naruszeniem konstytucji RP. Mamy uzasadnienie wojewody

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
8
6
66

Prezydent Ostrołęki odwołując dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. dr Józefa Psarskiego naruszył art. 7 konstytucji RP. Takie jest oficjalne stanowisko wojewody mazowieckiego, który w kwietniu wstrzymał wykonanie zarządzenia.

Jak już wcześniej informowaliśmy, sprawa odwołania Tadeusza Olszewskiego z funkcji dyrektora ZSZ nr 1 trafi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po tym, jak prezydent Ostrołęki, Łukasz Kulik odwołał się od decyzji wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, który w kwietniu wydał decyzję nadzorczą wstrzymującą wykonanie zarządzenie prezydenta z lutego bieżącego roku.

Decyzja Prezydenta Miasta Ostrołęki o odwołaniu Dyrektora ZSZ nr 1 w Ostrołęce nie mogła zostać uznana za zgodną z obowiązującymi przepisami prawa – Prezydent Miasta Ostrołęki, wydając ww. zarządzenie oparł się na uchylonym dokumencie, a więc działał bez podstawy prawnej.

- wyjaśnia zespół prasowy wojewody.

Jak wynika z uzasadnienia do zarządzenia prezydent Ostrołęki, wydając zarządzenie w sprawie odwołania dyrektora „metalówki” oparł się na negatywnej cząstkowej ocenie pracy dyrektora szkoły, która została uchylona na mocy rozstrzygnięcia Zespołu Oceniającego z 25 listopada 2020 r – powołanego przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Prezydent naruszył konstytucję RP 

Oznacza to tym samym, że w związku z uchyleniem ww. oceny cząstkowej nie zachodziły przesłanki określone w art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. b Prawa oświatowego, tj. odwołania dyrektora szkoły w razie ustalenia negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 57 ust. 2 tej ustawy. Uchylenie negatywnej cząstkowej oceny pracy organu prowadzącego, na mocy rozstrzygnięcia Zespołu Oceniającego z 25 listopada 2020 r., oznacza, że Prezydent Miasta Ostrołęki wydając 1 lutego 2021 r. zarządzenie nr 35/2021 (a więc już po uchyleniu negatywnej oceny cząstkowej) odwołujące Tadeusza Olszewskiego z funkcji Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. J. Psarskiego w Ostrołęce, działał bez podstawy prawnej, co narusza art. 7  Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r., który określa zasadę działania organów władzy publicznej na podstawie i w granicach prawa.

- informuje zespół prasowy wojewody.

Pracę odwołanego dyrektora pozytywnie oceniły związki zawodowe i Rada Pedagogiczna 

Poprosiliśmy wojewodę mazowieckiego o szczegółowe uzasadnienie decyzji dotyczącej uchylenia zarządzenia prezydenta. W udzielonej nam odpowiedzi służby wojewody przedstawiły w skrócie tok postępowania, w wyniku którego uznana za nieważną została negatywna ocena cząstkowa pracy dyrektora Olszewskiego, będąca – zdaniem prezydenta, podstawą do odwołania.

W toku procedury oceny pracy dyrektora szkoły prowadzonej przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty, zarówno związki zawodowe (NSZZ „Solidarność”, Związek Nauczycielstwa Polskiego), jak i Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce, wyraziły opinię pozytywną o pracy dyrektora szkoły. 12 października 2020 r. Mazowiecki Kurator Oświaty przygotował projekt Karty Oceny Pracy dyrektora szkoły, w którym sformułował ocenę bardzo dobrą jako stwierdzenie uogólniające, o którym mowa w art. 6a ust. 4 Karty Nauczyciela. Na posiedzeniu Zespołu Oceniającego z 25 listopada 2020 r., w wyniku głosowania uchylono ocenę bardzo dobrą, ustaloną przez organ nadzoru pedagogicznego (Mazowieckiego Kuratora Oświaty) i ustalono ocenę wyróżniającą (Karta Oceny Pracy z 2 grudnia 2020 r.). Uchylenie przez Zespół Oceniający oceny pracy dokonanej przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty (Karta Oceny Pracy z 26 października 2020 r.) i ustalenie nowej oceny pracy (wyróżniającej), spowodowało uchylenie również negatywnej cząstkowej oceny pracy z 31 sierpnia 2020 r., wystawionej przez Prezydenta Miasta Ostrołęki.

- czytamy w uzasadnieniu decyzji wojewody.

Po decyzji wojewody zarządzenie prezydenta w sprawie odwołania dyrektora w Ostrołęce zostało z mocy prawa wstrzymane z dniem jego doręczenia. Prezydentowi przysługiwało prawo do wniesienia skargi Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, z czego włodarz skorzystał, co oznacza, że sprawa będzie miała swój finał na sali sądowej.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30 dk31  1
×