eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Oficjalne otwarcie wystawy „Jeszcze rosną drzewa, które to widziały” [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1253
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

O godzinie 13:00 oficjalnie otwarta została wystawa przygotowana przez Fundację Splot Pamięci przy współudziale kilku samorządów. Nie była to duża uroczystość, gdyż organizacji takich zabraniają obowiązujące obecnie obostrzenia.

Wystawa plenerowa znajduje się na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego tuż obok pomnika poświęconego Pamięci Ofiar Terroru Komunistycznego. Pomnik ten w symboliczny sposób łączy ze sobą mieszkańców ziemi ostrołęckiej, którzy 80 lat temu zostali zamordowani w Katyniu lub zginęli w wyniku walk niepodległościowych toczonych z komunistycznymi oprawcami.

O wystawie, jej genezie i sylwetkach mieszkańców czy całych rodzin z Ostrołęki czy powiatu ostrołęckiego, które zostały zgładzone podczas Zbrodni Katyńskiej opowiedział Jacek Karczewski, koordynator projektu związanego z ekspozycją.

Wystawa jest pierwszą próbą podsumowania i zaprezentowania w syntetycznym ujęciu grona ofiar zbrodni katyńskiej związanych z Ostrołęką i powiatem ostrołęckim. Chociaż hasło „Katyń” w powszechnej świadomości wywołuje skojarzenie z mężczyznami, na wystawie kilka historii katyńskich opowiadamy z perspektywy kobiet - matek, żon, sióstr, córek, które musiały zmierzyć się nie tylko ze stratą, ale często także z późniejszymi represjami.
- mówi Jacek Karczewski z Fundacji Splot Pamięci.

Wśród wielu skutków działań wojennych straty osobowe należą do najbardziej dotkliwych i najmocniej utrwalonych w pamięci pokoleń. Skalę i znaczenie tych strat łatwiej zrozumieć i ocenić rozpatrując je na gruncie lokalnym.

Ekspozycja dostępna będzie w naszym mieście przez około tydzień, potem trafić ma do innych samorządów, dzięki którym powstała.

Koncepcja i koordynacja projektu; prace badawcze: Jacek Karczewski
Współpraca: Jolanta Żubrowska

Wystawa jest współfinansowana ze środków z budżetu Powiatu Ostrołęckiego.
Realizację wystawy wsparli także:
- Miasto Ostrołęka,
- Gmina Myszyniec,
- Gmina Rzekuń,
- Gmina Kadzidło,
- Gmina Goworowo,
- Centrum Kultury - Biblioteki i Sportu w Lelisie.
Za udostępnienie cyfrowych kopii fotografii i archiwalnych dokumentów organizatorzy dziękują  Muzeum Katyńskiemu w Warszawie.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×