2022-09-09T18:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Ogłoszenie w oczach kandydatów - na co zwracają uwagę Polacy aplikujący o pracę?

REKLAMA
zdjecie 1643
zdjecie 1643
REKLAMA

Ogłoszenie o pracę, które nie odpowiada na potrzeby kandydatów, może zniechęcić do aplikowania nawet połowę osób o odpowiednich kwalifikacjach. Warto zatem dowiedzieć się, czego kandydaci oczekują od atrakcyjnej oferty pracy. Warto zaznaczyć, że nie chodzi tu wyłącznie o wysokość zarobków. 

Spis treści:

 1. Jakie błędy popełniają pracodawcy w ogłoszeniach o pracę?
 2. Co może zrobić pracodawca, by rekrutacja przebiegała gładko?
 3. Dlaczego warto zadbać o przyjazną rekrutację?
 4. Podsumowanie.

Streszczenie:

Polacy mają coraz większe wymagania odnośnie do oferty pracy i przebiegu rekrutacji. Oczekują, że ogłoszenie będzie jasno i uczciwie przedstawiało warunki zatrudnienia, w tym także wysokość wypłaty. Chcą też przyjaznego procesu aplikowania, bez żmudnych formularzy, które powielają informacje zawarte już w CV. Wreszcie, liczy się dla nich kontaktowość i dostęp na bieżąco do informacji zwrotnej. Niestety, wciąż niewystarczająca ilość pracodawców wychodzi im naprzeciw.  

Jakie błędy popełniają pracodawcy w ogłoszeniach o pracę?

Według badania Pracuj.pl zatytułowanego „Kiedy Polacy aplikują o pracę” do najważniejszych czynników, zniechęcających do wysłania zgłoszenia należą:

 • pominięcie widełek zarobków (aż 78% Polaków byłoby bardziej skłonnych odpowiedzieć na ofertę pracy, która informuje o wysokości wynagrodzenia), 
 • czasochłonne formularze aplikacyjne (demotywują 47% kandydatów), 
 • dłużąca się rekrutacja i niewielka responsywność pracodawcy (47% szukających zatrudnienia spodziewa się odpowiedzi w ciągu maksymalnie dwóch tygodni). 

Wymagania kandydatów nie biorą sięz lenistwa, a po prostu z ekonomii zarządzania czasem. Wielu z przeglądających ogłoszenia to nie bezrobotni, a osoby szukające nowego, zawodowego wyzwania. Na zapoznanie się z konkurencyjnymi ofertami poświęcają czas wolny. Co więcej, aż 57% kandydatów dostosowuje swój życiorys do oferty, która wzbudziła ich zainteresowanie. Nic dziwnego więc, że jeśli dodatkowo muszą wypełnić wielostronicowy formularz oraz napisać list motywacyjny, oczekują, że pracodawca wykaże się transparentnością i przedstawi w ofercie pracy szczegółowe warunki zatrudnienia. 

Co może zrobić pracodawca, by rekrutacja przebiegała gładko?

Sprawna rekrutacja to korzyść zarówno dla pracodawcy, jak i dla przyszłego pracownika. Kandydaci cenią sobie przede wszystkim: 

 • przejrzysty opis prostym językiem, unikając żargonu branżowego, który pozwala wyobrazić sobie codzienność na oferowanym stanowisku,
 • szybkość reakcji i transparentność – informację o tym, z ilu etapów składa się rekrutacja oraz kontakt po zakończeniu każdego z nich, nawet jeśli miałby na celu podziękowanie za poświęcony czas w przypadku niemożności zaoferowania współpracy,
 • indywidualne podejście.     

Rekrutację na miarę twoich potrzeb przeprowadzisz razem z Pracuj.pl, sprawdź obecną ofertę: dlafirm.pracuj.pl

Dlaczego warto zadbać o przyjazną rekrutację?

Polskie społeczeństwo zwraca coraz większą uwagę na jakość ogłoszeń o pracę. Rośnie też świadomość pracodawców, jednak w wielu branżach nadal niełatwo trafić na ogłoszenie z podaną szacunkową wysokością wynagrodzenia. Strach pracodawcy przed umieszczaniem w ofercie widełek pensji jest irracjonalny. Nawet jeśli jego anons spotka się początkowo z szerokim odzewem, kandydaci, dla których proponowana stawka jest niewystarczająca, ostatecznie nie przyjmą oferty. Najpierw jednak zmarnują czas swój i rekrutera.  

Przejrzysta, sprawna rekrutacja to zatem nie tylko oszczędność zasobów firmy, ale i mądre posunięcie wizerunkowe. Potraktowani z szacunkiem kandydaci, nawet jeśli ostatecznie nie zasilą szeregów twojego zespołu, będą mieli o firmie dobre zdanie. Tym samym, mogą polecić cię jako pracodawcę znajomemu lub spróbować w przyszłości swoich sił w rekrutacji na inne stanowisko.   

Obecna sytuacja na rynku pracy wymusza jeszcze większą dbałość o dobrze przeprowadzoną rekrutację. O dobrego pracownika dzisiaj niełatwo. Powodów jest kilka:

 1. Po rekordowym 2021 roku pod względem liczby ofert pracy zamieszczonych na Pracuj.pl , pierwsza połowa 2022 roku przyniosła jeszcze większą aktywność. Niemal 4 na 10 badanych przez Pracuj.pl zauważa, że obecnie mają większy wybór ofert niż przed pandemią. Pracodawcy muszą więc przyciągnąć kandydata ofertą, która wyróżni się spośród wielu podobnych. 
 2. Inflacja oraz presja płacowa sprawiły, że nawet pracownicy posiadający zatrudnienie, chętnie przeglądają ogłoszenia konkurencji. Ta grupa kandydatów ma więcej do stracenia niż bezrobotni, więc tym bardziej spodziewa się od oferty pracy uczciwego opisu i przejrzystych warunków.  

Podsumowanie

Pracodawcy, chcący sprawnie znaleźć odpowiedniego pracownika, powinni wyjść naprzeciw oczekiwaniom kandydatów. Od ogłoszenia o pracę kandydaci oczekują szczegółów, pozwalających zrozumieć zakres obowiązków i warunków zatrudnienia. Ważnym elementem są widełki płacowe, a także opisanie etapów rekrutacji. Łatwo zniechęcić kandydatów koniecznością wypełnienia żmudnego formularza aplikacyjnego, długim oczekiwaniem na odpowiedź od HR oraz rekrutacją trwającą ponad dwa tygodnie.  

Materiał zewnętrzny. 

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
 5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1  2
×