2019-06-18T13:25:30+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. UG w Nowogrodzie
REKLAMA
1
0
1

16 czerwca, po raz 26. na scenie w Nowogrodzie prezentowały się zespoły, tancerze, gawędziarze i śpiewacy ludowi podczas Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej. Imprezę zainaugurował barwny korowód spod dworku ze wsi Brzózki na terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie do sceny Amfiteatru.

 
Przed jurorami i widzami wystąpiło 75 zespołów i pojedynczych wykonawców w różnych kategoriach, czyli około 400 osób, w tym artyści m.in z Myszyńca, Czarni czy Wykrotu. Występom towarzyszyły stoiska twórców ludowych.
 
 
Protokół Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich odbywającego się w ramach XXVI Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie:
 
Jury w składzie:
1. Małgorzata Jędruch-Włodarczyk – członek jury, dziennikarka, producentka muzyczna
2. Anna Borucka - Szotkowska – członek jury, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia
4. Teresa Pardo – członek jury, folklorysta, specjalista ds. folkloru kurpiowskiego
 
postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
 
W kategorii konkursowej wykonywania utworów tradycyjnych:
 
zespoły śpiewacze– grupa dorosłych
 
I nagroda
 
Zespół Śpiewaczy z Turośli
Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej - Kobiety
Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej - Mężczyźni
 
 
II nagroda
 
Kurpiowszczyzna Senior Grupa Kobiet z Myszyńca
Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu – Kobiety
Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy
 
 
III nagroda
 
Zespół Śpiewaczy Kobiet Pniaki i krzaki z Lelisa
Zespół Śpiewaczy z Kuzi – Kobiety
 
 
Wyróżnienie
 
Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Białe
Grupa Śpiewacza Kobiet – Kurpiowszczyzna z Myszyńca
Grupa Śpiewacza Kobiet z Czarni
 
 
zespoły śpiewacze – grupa dzieci i młodzieży:
 
I nagroda
 
Poziomecki
Kurpiki z Wykrotu
 
II nagroda
 
Grupa Śpiewacza Carnionecki
Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
 
 
III nagroda
 
Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Białe
 
 
Wyróżnienie
 
Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy Łomża
 
 
zespoły folklorystyczne - dorośli:
 
 
I nagroda
 
Zespół Folklorystyczny Kurpiowszczyzna
 
 
III nagroda
 
Integracyjny Zespół Folklorystyczny Szansa z Zambrowa
 
 
nagroda specjalna - Zespół Pieśni i Muzyki Białoruskiej Gościniec z Grodna
 
 
zespoły folklorystyczne – dzieci i młodzież:
 
II nagroda
 
Zespół Folklorystyczny Pniaki i krzaki
 
Wyróżnienie
 
Grupa Dziecięca Zespołu Pieśni i Tańca Łomża
Zespół Taneczny z Nowogrodu
Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej
 
soliści śpiewacy – dorośli:
 
I nagroda
 
Elżbieta Kasznia
Stanisław Archacki
Krystyna Pawelczyk
 
 
II nagroda
 
Weronika Gwiazda
Eugenia Kuliś
 
 
III nagroda
 
Paweł Dąbkowski
Hanna Ksepka
 
 
Wyróżnienie
 
Jadwiga Dziczek
Anna Kulas Kurpiowszczyzna
Ewa Łępicka
 
 
soliści śpiewacy - grupa dzieci i młodzieży:
 
I nagroda
 
Emilia Dzieżyk
 
 
II nagroda
 
Adam Szydlik
 
 
III nagroda
 
Kamil Mróz
Alicja Chojnacka z ZPiT Kurpie Białe
 
 
gawędziarze - dorośli:
 
 
I nagroda
 
Władysław Gwiazda
 
 
II nagroda
 
Michał Piotr Grzegorczyk
 
 
Wyróżnienie
 
Hanna Brodowska
 
 
gawędziarze - dzieci:
 
 
I nagroda
 
Alicja Drężek
 
 
III nagroda
 
Mateusz Dziczek
 
 
soliści instrumentaliści – grupa dorosłych:
 
I nagroda
 
Ryszard Maniurski
 
 
II nagroda
 
Jan Kania
 
 
III nagroda
 
Dariusz Jedwabnik
 
 
soliści instrumentaliści – grupa dzieci i młodzieży:
 
I nagroda
 
Radosław Ropiak
 
 
III nagroda
 
Adam Sadłowski
Dawid Sutkowski
Karol Sadłowski
 
 
wyróżnienie
 
Tomasz Geryk
Kacper Piórkowski
Paulina Żyra
Wiktoria Julia Zielińska
Natalia Zadroga
 
 
kapele - dorośli:
 
 
I nagroda
 
Kapela Grzesia
Kapela Łysozianie
 
 
II nagroda
 
Kapela Jana Kowalczyka
Kapela Jana Kani z Turośli
 
III nagroda
 
Kapela Bałdygowie
 
 
Wyróżnienie
 
Kapela Kurpiowska ROK
 
 
Nagroda specjalna im. Heleny i Bolesława Olbryś – Kapela Miód na serce
 
 
kapele - dzieci:
 
 
Wyróżnienie Kurpiowskie smyczki ROK-ŁTM
 
 
Pary taneczne - dorośli:
 
 
I nagroda
 
Teresa Andrzejczyk i Mariusz Pliszka
 
 
II nagroda
 
Zuzanna Lis i Henryk Dziczek
 
 
Fundatorami nagród Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku oraz Bogumiła i Marek Olbryś.
 
 
 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~gość, 19:34 19-06-2019,   -
A Kurpsie podzieleni sztucznymi granicami z mazowieckiego podlaskiego i skrawki warmińsko-mazurskiego.
A pownien być region Kurpiowski! Gdzie te 17 województwo- Kurpiowskie?
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  1  2  3  4