eOstroleka.pl
Polska,

Ojciec Rydzyk: „Jesteśmy dyskryminowani i wykluczani” [VIDEO]

REKLAMA
zdjecie 8667
zdjecie 8667
Ojciec Tadeusz Rydzyk Ojciec Tadeusz Rydzyk
REKLAMA
Warszawa: W środę odbyło się posiedzenie senackiej komisji kultury, która podjęła temat koncesji na nadawanie cyfrowe dla telewizji Trwam. W komisji, oprócz parlamentarzystów, wzięli udział przedstawiciele fundacji Lux Veritatis, właściciela telewizji.

Po stronie związanych z telewizją zasiedli między innymi ksiądz dyrektor Tadeusz Rydzyk oraz prezes fundacji Lidia Kochanowicz. Po drugiej stronie stołu zasiedli przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, z prezesem Janem Dworakiem na czele.

Przedstawiciele fundacji byli zaskoczeni tłumaczeniami KRRiT. Jak mówiła Kochanowicz, fundacja była dyskryminowana. Według niej inne firmy walczące o koncesje miały zdecydowanie gorsze perspektywy finansowe i nieustaloną płynność. Jak zauważyła, zdarzało się także, że uzupełniano wnioski, co później okazało się decydujące w postępowaniu koncesyjnym. Przewodniczący KRRiT Jan Dworak odrzucał zarzuty Kochanowicz, nie wyjaśniając do końca tematu. Zrobiła to Dyrektor Departamentu w KRRiT, która podkreślała, że wszystkie czynności były zgodne z prawem.

Głos zabrał także ojciec Tadeusz Rydzyk, który zaapelował o pluralizm i miejsce dla katolickiego głosu w polskich mediach. Na zarzuty o to, że Sejm sprzyja mediom związanym z zakonem Redemptorystów przywołał fakty, które mówią zupełnie odwrotnie. Chodziło głównie o decyzje po kontroli NIK, która stwierdziła w 1994 roku poważne uchybienia. Ojciec Tadeusz Rydzyk powiedział, że tylko katolicy nie mają swojej telewizji. Jan Dworak zaapelował do o. Rydzyka o nie napuszczaniu na siebie ludzi. Przewodniczący Rady wielokrotnie zgłaszał uwagi natury formalnej, zamiast odnosić się do pytań i stwierdzeń.

W dyskusji brali udział parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Głos zabrał Grzegorz Czelej, który przewodniczył spotkaniu. Pytał o kwestie zabezpieczenia finansowego przy udzielaniu koncesji. Nie uzyskał satysfakcjonującej odpowiedzi od przedstawicieli Rady. Elżbieta Kruk, posłanka PiS zastanawiała się czy Rada w swojej decyzji uwzględniała czynnik pluralizmu. Jak zaznaczyła, dzisiejszy liderzy w mediach tylko powiększyli swoje oddziaływanie.
[źródło: mypis.pl]
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×