2020-09-17T21:32:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęczanie w hołdzie Sybirakom i ofiarom sowieckiej agresji na Polskę [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5131
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 5131
24
4
3

W czwartek, 17 września w 81. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, mieszkańcy Ostrołęki oddali hołd Sybirakom oraz ofiarom wojennych represji.

17 września 1939 roku sowiecka Rosja łamiąc pakt o nieagresji zawarty z Polską, najeżdża nasz kraj ogarnięty toczącymi się od 1 września walkami z wojskami hitlerowskimi. 17 września jest też obchodzony Światowy Dzień Sybiraka, organizowany od 2004 roku, by przypomnieć prawdziwe losy zesłańców.

W uroczystym nabożeństwie w sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce odprawionym w intencji obrońców Ojczyzny udział wzięli mieszkańcy, samorządowcy, poczty sztandarowe i przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz służby mundurowe.

Przed mszą Dominik Mydłowski, nauczyciel historii z ZSZ nr 1 przypomniał w krótkim wykładzie postać księdza Stanisława Pędzicha, który przed I Wojną Światową pełnił funkcję rektora kościoła pobernardyńskiego (obecnie sanktuarium), a w czasie wojny polsko-bolszewickiej wywieziony został w okolice Łomży i 22 sierpnia 1920 roku został bestialsko zamordowany pod Szczuczynem.W homilii ks. biskup Janusz Stepnowski mówił m.in. o konieczności podtrzymywania pamięci o bohaterach i ich niezwyciężonej przez wrogie wojska hitlerowskie i sowieckie wierze w Boga, trwaniu w wartościach chrześcijańskich stanowiących nieodzowną część człowieczeństwa.Jeśli ideologia zrzuci ze swojego horyzontu Boga, to w ostateczności wyrzuci też szacunek do drugiego człowieka, a nawet do własnego narodu. Bo przecież Niemcy, którzy myśleli inaczej tak samo byli prześladowani. Było tylko jedno słuszne myślenie. Tak samo stało się i z tym systemem sowieckim, tam Bóg został wyrzucony za burtę. Ale kiedy Boga wyrzucono, kiedy Boga już nie było, człowiek zatracił szacunek do drugiego człowieka.

- mówił podczas homilii biskup Stepnowski.

Poruszającą oprawę muzyczną mszy zapewnił Adam Wołosz, wykonując m.in. pieśń Konfederatów Barskich.

Po nabożeństwie przedstawiciele ostrołęckiego samorządu, duchowni, reprezentacje służb mundurowych, poczty sztandarowe i organizacje kombatanckie, złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą Sybiraków i poległego śmiercią męczeńską ks. Stanisława Pędzicha.

Uroczystości związane z 81. rocznicą zbrojnej agresji Sowietów na Polskę i z okazji Światowego Dnia Sybiraka zorganizowali w Ostrołęce przedstawiciele Wojewódzkiego Oddziału Związku Sybiraków.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×