zdjecie 8795
2018-08-17T14:24:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Pożar w sortowni śmieci? Spokojnie, to tylko ćwiczenia [WIDEO. ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
3
0
1

Strażacy z PSP Ostrołęka, strażacy ochotnicy z Borawego, Rzekunia i Lelisa a także specjalna sekcja gaśnicza składająca się z etatowych pracowników Samorządowej Stacji Segregacji Odpadów Komunalnych w Ostrołęce ćwiczyli dziś ramię w ramię walkę z pożarem, który wybuchł na terenie sortowni przy ulicy Turskiego.

Ćwiczenia pożarowe na terenie SSOK-u to inicjatywa zarządu Ostrołęckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które administruje sortownią i miejskim wysypiskiem śmieci. Manewry poprzedzone zostały specjalistycznym szkoleniem członków powołanej niedawno sekcji gaśniczej utworzonej z etatowych pracowników stacji segregacji. Ich zadaniem będzie natychmiastowe reagowanie w przypadku zagrożenia pożarowego.

- Sześcioosobowa grupa naszych pracowników zatrudnionych na stacji segregacji przeszła profesjonalne szkolenie, pod czujnym okiem strażaków z PSP Ostrołęka. Dzisiejsze manewry miały za zadanie sprawdzenie w praktyce nabytych umiejętności, koordynację działań z poszczególnymi służbami ratunkowymi oraz zapoznanie strażaków z naszym zakładem – mówi Grzegorz Makowiecki, prezes OTBS.

Scenariusz ćwiczeń zakładał pożar jednej z frakcji śmieci z przeniesieniem na teren hali sortowni, wypadek z udziałem jednego z pracowników, któremu konieczne było udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej. Akcję ratunkową miał utrudniać gęsty i gryzący dym oraz ryzyko związane z przeniesieniem się ognia na pobliskie składowisko odpadów czy halę kompostowni.

W manewrach uczestniczyło łącznie pięć zastępów strażackich. Całość nadzorowała kadra kierownicza PSP – komendant Jarosław Wilga, zastępca komendanta Grzegorz Pragacz oraz prezes OTBS Grzegorz Makowiecki.

- Ćwiczenia przebiegły pomyślnie, wszyscy pozytywnie wywiązali się ze swoich zadań. Działania te pozwoliły na ocenę przygotowania jednostek w nich uczestniczących na wypadek prawdziwego pożaru, umożliwiły zapoznanie się ze specyfiką zakładu, rozpoznanie możliwych przeszkód przy akcjach gaśniczych. Takie ćwiczenia są bardzo potrzebne, kierownictwo zakładu już zapowiada kolejne podobne akcje, które pozwolą na doskonalenie nabywanych w trakcie szkoleń umiejętności – powiedział komendant Wilga, podsumowując dzisiejsze ćwiczenia.

Pod uwagę przy ocenie prowadzonych działań brano m.in. prawidłowość rozpoznania sytuacji przez ratowników, komunikację ze służbami ratunkowymi, udzielanie pomocy poszkodowanemu w wyniku pożaru oraz szybkość i prawidłowość prowadzonych działań gaśniczych.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
×