2018-02-09T09:23:16+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Samorząd i przedsiębiorcy będą wspierać młodzież przy wyborze szkoły i zawodu [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. www.ostroleka.pl
REKLAMA
1
0
0

Samorząd Ostrołęki przygotowuje poradnik dla młodzieży szkolnej, którego celem będzie wsparcie przy wyborze dalszego kierunku kształcenia i kariery zawodowej. Podręcznik nosił będzie tytuł „Nawigator wspomagający uczniów w wyborze szkoły-zawodu” i do odbiorców trafi już w marcu. Jeden z rozdziałów podręcznika powstanie przy współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami.

Wydział Oświaty UM wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, ale również rządowym programom przygotował koncepcję podręcznika, który skieruje uwagę młodzieży na szkoły branżowe (szkoły zawodowe), pomoże w wyborze zawodu, ale również odpowie na ważne pytania jak np. jaki mam charakter? Jakie zdolności posiadam? Co mnie interesuje? Jaką mam motywacje?

- Nawigator pomoże w komunikacji między uczniem, szkołą zawodową a przedsiębiorcami i miastem Ostrołęka. Na podstawie obserwacji i przeprowadzonych badań zauważyliśmy, że niestety często ta komunikacja zawodzi. Kształcimy młode osoby w określonych zawodach, a właściciele firm zatrudniają w tej samej branży osoby zza granicy, przez co nasi absolwenci nie znajdują zatrudnienia – mówi Mirosław Rosak, dyrektor Wydziału Oświaty.

Jeden z rozdziałów "Nawigatora" poświęcony będzie ofertom lokalnych firm, gdzie młody człowiek szukający pracy będzie mógł skierować swe kroki. Oferty będą zawierały ogólne informacje o firmie i dane kontaktowe.

W środę w urzędzie miasta odbyło się spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami, którym został przedstawiony program opracowany przez zespół doradców zawodowych ze szkół w Ostrołęce oraz Wydział Oświaty UM.

Na spotkanie zaproszono firmy, które do tej pory współpracowały z Miastem Ostrołęka i lokalnymi szkołami. Nie zabrakło przedstawicieli największych zakładów – Stora Enso, Elektrownie Ostrołęka, SPS Handel. Pojawili się transportowcy, fryzjerzy, kosmetyczki, mechanicy.

- Ogromnie istotne jest to, by absolwent kończący szkołę zawodową była jak najlepiej do przyszłej pracy przygotowany. Wiemy oczywiście, że nawet najlepsza szkoła nie przygotuje doskonałego pracownika, bo najwięcej zyska on przez praktykę. Wiele zależy od tego do jakiej firmy trafi, jakiego będzie miał szafa i czy w ogóle otrzyma szansę rozwoju zawodowego i pogłębienia swoich umiejętności. Chcemy jednak, by taki uczeń był maksymalnie dobrze przygotowany. Dzisiaj chcemy więc zapytać pracodawców – kogo wam potrzeba? Jakiego pracownika? - mówił prezydent Janusz Kotowski.

Prócz prezentacji "Nawigatora", zapoznano gości z pomysłem tworzenia klas we współpracy z prywatnymi podmiotami. Pierwsza taka klasa powstanie w ZSZ nr 3 i patronować jej będzie Grupa Energa Elektrownie Ostrołęka. Już teraz jednak trwają rozmowy o powstaniu kolejnych pod patronatem Stora Enso i JBB.  

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12 dk13  14 dk15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×