2020-09-16T12:25:23+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka straci na podziale Mazowsza? Samorządowcy wyliczają i protestują [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
1
1
26

Na forsowanym przez PiS pomyśle podziału Mazowsza na dwa odrębne województwa straci w głównej mierze część odłączona od stolicy – to, według samorządowców nie ulega wątpliwości. Co na takim rozwiązaniu straci Ostrołęka? Opowiadał dziś o tym m.in. marszałek Adam Struzik.

Prace nad ustawą zgodnie z którą obecne województwo mazowieckie zostanie podzielone na dwie części nabierają tempa. Pomysł forsują politycy Prawa i Sprawiedliwości argumentując to dwiema tezami, które poddali pod weryfikację samorządowcy z wieloletnim doświadczeniem – marszałek Adam Struzik, radni sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski i Mirosław Augustyniak.

Według argumentów używanych przez posłów PiS podział Mazowsza miałby dać większe środki unijne i odciążyłby Warszawę, która ich zdaniem wysysa pieniądze z regionu.

Więcej środków unijnych - prawda czy mit?

Jednym z argumentów, na które powołują się szukający poparcia dla swojego pomysłu politycy, ma być wzrost środków unijnych dla Mazowsza w ramach nowej perspektywy finansowej. Ten argument stracił jednak rację bytu już ponad dwa lata temu. Od 1 stycznia 2018 roku Unia Europejska nie widzi, dzieląc pieniądze unijne jednego bogatego województwa, tylko dwa osobne obszary – Mazowsze regionalne, które klasyfikuje jako region słabiej rozwinięty i stołeczny – ten lepiej rozwinięty. Dzięki temu Mazowsze regionalne dostaje takie samo wsparcie, jak wszystkie inne regiony słabiej rozwinięte. Co więcej, podział funduszy unijnych na lata 2021-2027 został już ustalony na poziomie Rady Europejskiej.

– Po ewentualnym podzieleniu województwa, Mazowsze nie dostanie ani eurocenta więcej z budżetu europejskiego! Jak doskonale wiedzą wszyscy politycy i samorządowcy, województwo mazowieckie od początku 2018 r. jest już podzielone, ale statystycznie

– wyjaśnia marszałek Adam Struzik.

A zatem UE do niczego nie potrzebuje podziału administracyjnego. Wręcz przeciwnie – wprowadzi on wielki chaos w wydatkowaniu środków unijnych. Nowe strategie, dokumenty planistyczne, instytucje wdrażające – to wszystko może zawiesić (nawet na kilka lat) środki unijne w naszym regionie. Przygotowania do nowej perspektywy są już bardzo zaawansowane. Zatrzymanie tego procesu i rozpoczęcie go od nowa oznacza bardzo duże, nawet kilkuletnie opóźnienia. Przestaną obowiązywać opracowane do tej pory dokumenty i ustalenia wynegocjowane z Komisją Europejską. Zachwiane zostaną struktury odpowiadające za wdrażanie środków unijnych na Mazowszu.

Warszawa „wysysa” środki z regionu? prawda czy mit?

Warszawa i okoliczne powiaty generują największe wpływy do budżetu województwa (aż 87 proc. wpływów z CIT zasilających budżet Mazowsza). W stolicy swoje siedziby ma najwięcej podmiotów gospodarczych (ponad 76 proc.), w związku z czym to właśnie część metropolitarna jest motorem napędowym dla rozwoju Mazowsza, a nie na odwrót. W 2019 r. dochody z Warszawy i okolicznych powiatów wyniosły aż 2 mld zł, a z Mazowsza regionalnego zaledwie 338 mln zł.

– Warszawa niczego nie „wysysa”. Warszawa dostarcza pieniędzy, dzięki którym Mazowsze może inwestować w swój rozwój. To Warszawa generuje środki, dzięki którym region się rozwija. Tylko dzięki wypracowanym przez stolicę i powiatów okołowarszawskich możemy przekazywać wsparcie dla samorządów, szkół, szpitali, OSP czy organizacji pozarządowych. Wydatki z budżetu Mazowsza na zadania realizowane poza częścią metropolitarną wyniosły w 2019 r. aż 1,65 mln zł! Kalkulacja jest prosta. Aby utrzymać inwestycje i działalność instytucji kultury, szpitali, szkół oraz stan dróg na tym samym poziomie co obecnie, w budżecie województwa mazowieckiego po podziale zabrakłoby prawie 1,3 mld zł!


- mówi marszałek Struzik.


– Od lat jest tak, że to stolica generuje wpływy, a pozostała część województwa generuje wydatki. Nawet gdyby województwo stołeczne płaciło „janosikowe”, to te pieniądze nie pójdą tylko na to nowe województwo mazowieckie, tylko na wszystkie biedniejsze regiony. Nie ma zatem takiej siły, aby dało się ten deficyt pokryć. Pod względem ekonomicznym i społecznym forsowana przez PiS zmiana oznacza jedno – wegetację i brak możliwości rozwoju nowego województwa mazowieckiego. Mniejsze wpływy to także obniżenie poziomu życia mieszkańców. Bo zabraknie pieniędzy na wszystko.


– podsumowuje Marek Miesztalski, skarbnik województwa mazowieckiego.

Dzięki dochodom Warszawy, Mazowsze może pomagać mniejszym samorządom
Od wielu lat samorząd Mazowsza przeznacza gros środków z budżetu na wsparcie mazowieckich gmin i powiatów. Tylko w ubiegłym roku ponad 110 mln zł zostało przeznaczonych na aktywizacje sołectw, działkowców, rozwój bazy sportowej, ochronę powietrza czy modernizację pracowni szkolnych. Zaledwie 25 proc. tych środków skierowanych zostało do beneficjentów ze stolicy i okolicznych powiatów, a pozostałych 75 proc. wsparło rozwój pozostałej części Mazowsza. Programy wsparcia to jeden z elementów prowadzonej od lat przez samorząd województwa polityki zrównoważonego rozwoju.

Również ostrołęckie samorządy aktywnie pozyskują środki z budżetu Mazowsza czy to na działania związane z ochroną powietrza, aktywizujące sołectwa czy też na zakup samochodów ratowniczych i sprzętu strażackiego. Wsparcie trafia także do instytucji, które pielęgnują tradycje kurpiowskie. Tylko w tym roku z budżetu Mazowsza przeznaczono 4 mln zł na przebudowę domy kultury w Przasnyszu i 3,6 mln zł na rozbudowę Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle. Tak duża pomoc nie byłaby możliwa, gdyby województwo zostało podzielone.

Mazowszanie i samorządy nie są za podziałem

Coraz więcej samorządów lokalnych opowiada się za integralnością Mazowsza. Stanowiska w tej sprawie podjęły już rady wielu gmin i powiatów. Przeciwko podziałowi są również radni województwa mazowieckiego. Zdecydowany sprzeciw wyraża radny Mirosław Augustyniak.

–  
W podział nie wierzę. Odkąd jesteśmy podzieleni statystycznie, na podziale nic nie zyskujemy z UE. Dochody nowego województwa mazowieckiego zakończyłyby się kompletną klapą finansową. Siedziba w Radomiu to organizacyjnie gigantyczny bałagan dla subregionu ostrołęckiego. Czy PIS jest stać na taki brak racjonalizmu? Ciągle wierzę, że nie!


- mówi radny Augustyniak.

Na ostatnim posiedzeniu przyjęli stanowisko w sprawie zachowania integralności administracyjnej województwa mazowieckiego. Radni stanowczo sprzeciwiają się zapowiadanemu przez polityków PiS podziałowi administracyjnemu Mazowsza. W przyjętym dokumencie czytamy, że: (…) ten pomysł jest przejawem wyjątkowo instrumentalnego traktowania mieszkańców największego i najdynamiczniej rozwijającego się regionu w Polsce i nie był z nimi w żaden sposób konsultowany. Dotychczas nie pojawiły się żadne poważne argumenty przemawiające za takim podziałem. Jest to zatem narzędzie służące wyłącznie politycznym rozwiązaniom, wprowadzające kolejne podziały i antagonizujące ze sobą mieszkańców poszczególnych obszarów województwa mazowieckiego. Nowa struktura administracyjna wymaga uprzedniego wszechstronnego przygotowania, które zapobiegnie chaosowi administracyjnemu, z uwzględnieniem różnic w rozwoju społeczno-gospodarczym Mazowsza, w tym zmniejszeniu jego konkurencyjności i spowolnieniu rozwoju całego regionu – zwłaszcza obszarów wiejskich. Samorządy podkreślają, że konsekwencje podziału województwa odczuliby przede wszystkim mieszkańcy, dlatego taka decyzja nie może odbyć się bez ich udziału. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję badań SW Research dla „Rzeczpospolitej” (3 sierpnia br.), aż 56,6 proc. mieszkańców Mazowsza jest przeciwnych wprowadzaniu tak drastycznych zmian administracyjnych, a zaledwie 17 proc. opowiada się za podziałem administracyjnym regionu.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Ok, 12:08 16-09-2020,   87%
Napewno stracą stołki?
odpowiedz   •   oceń :  
~drugie dno, 12:11 16-09-2020,   34%
@~Ok Drugie dno? PIS chce dla swoich stołków.Hipokryzja i nepotyzm PISokomuchów
odpowiedz   •   oceń :  
~Ostrołeka, 14:02 16-09-2020,   67%
@~drugie dno Bzdury piszesz   nad bzdurami Ostrołęka zyska używaj    rozumu nie siana.
odpowiedz   •   oceń :  
~NEO, 12:22 16-09-2020,   30%
Oj ciężko będzie odbudować to co pozostawi po sobie PISokomuna
odpowiedz   •   oceń :  
~Machi/, 14:03 16-09-2020,   79%
@~NEO Nie martw się o coś czego nie będzie  lewaku
odpowiedz   •   oceń :  
~NEO, 15:49 16-09-2020,   19%
@~Machi/ Taki ze mnie Lewak jak z PIS-u Prawica
odpowiedz   •   oceń :  
~HenDyk, 13:17 16-09-2020,   79%
Jeżeli już dojdzie do podziału województwa mazowieckiego, tu apel do parlamentarzystów i wszystkich zainteresowanych samorządowców oraz polityków, należy walczyć aby siedziba przyszłego Wojewódzkiego Urzędu Mazowieckiego była w Warszawie, a nie gdzieś w dalekim Radomiu. Takie rozwiązania stosuje się w gminach wiejskich okalających miasto będące oddzielną gminą, a których władze samorządowe mają siedzibę w tym mieście. Przy takim rozwiązaniu zapędy Radomia bycia stolicą województwa zostaną powstrzymane.
odpowiedz   •   oceń :  
~Basia, 14:52 16-09-2020,   27%
@~HenDyk W innym województwie siedziba ? Należy powstrzymać to szaleństwo !!!!!!!!!!!!!!Już tworzyć nowe urzędy ? Proszę zróbmy coś bo zniszczą nas kompletnie . Teraz jest po wyborach i na razie nie liczą się z nikim i z niczym . Na unijne środki jest podział i czego to grzebać ,po co to komu ?>
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 17:05 16-09-2020,   59%
@~Basia To tak samo jak siedziba powiatu ziemskiego ostrołęckiego jest w Ostrołęce, a nie gdzieś na terenie tego powiatu. Siedziba nowego województwa mazowieckiego powinna być w Warszawie.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Tekst, 13:31 16-09-2020,   53%
Ostrołęka zyska, a straci Warszawa, która żyje kosztem takich małych miast jak Ostrołęka,  straci również Pan Struzik , nie opowiadaj Pan bredni Ostrołeczanom i mieszkańcom Powiatu. Ps. Czy monitoruje Pan pozorne  ruchy inwestycyjne na kolei - linia Ostrołęka- Chorzele?
odpowiedz   •   oceń :  
~Tekst, 13:38 16-09-2020,   13%
@~Tekst Zmien leki
odpowiedz   •   oceń :  
~Aaa, 22:24 16-09-2020,   34%
@~Tekst Nikt nie podaje konkretów jak niby Ostrołęka, miała by zyskać. Przecież w Warszawie jest odprowadzane najwiecej podatku (87 procent), z unijnych pieniedzy nic wiecej ugramy bo jest podział statystyczny na mazowsze i Warszawe, zdecydowana większa cześć budżetu i tak idzie poza Warszawe. Zyskać może najwyżej Warszawa i Radom w którym będzie wiecej miejsc pracy, w najbiednieszym wojewodztwie.
odpowiedz   •   oceń :  
~księgowa, 11:26 17-09-2020,   34%
@~Tekst A jakim to cudem Ostrołęka może zyskać jak żyjemy na koszt wielkich firm płacących podatki w Warszawie?
odpowiedz   •   oceń :  
~Aaaa, 15:12 16-09-2020,   24%
Ostrołęka nic nie zyska ponieważ cały budżet pójdzie na chociażby szpitale, a nowe wojewodztwo nie bedzie w stanie sie utrzymać.  
odpowiedz   •   oceń :  
~księgowa, 11:28 17-09-2020,   100%
@~Aaaa Taka jest prawda ale cóż zrobić jak w PiS myślą tylko o tym ile sami zarobią. Reszta może zdychać z głodu i braku opieki lekarskiej.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Darek, 16:14 16-09-2020,   34%
W jakiś sposób trzeba przecież przejąć Warszawę. I nie chodzi tu o dobro naszego ukochanego miasta. Radom będzie trochę daleko ze stolicą województwa. A Warszawa leży przecież w centrum Mazowsza. O co więc chodzi?
odpowiedz   •   oceń :  
~HenDyk, 17:14 16-09-2020,   67%
Do ~Basia, 14:52 16-09-2020,   60%
Widzę, że z mojego tekstu niewiele zrozumiałaś. Też jestem przeciwnikiem podziału województwa, ale jeżeli już to nastąpi, to wolę żeby instytucje wojewódzkie, w tym Urząd Wojewódzki, miały siedzibę w Warszawie. Gdy tak się nie stanie, będziemy jeździć do Radomia.  Powiem więcej, jeżeli siedziba władz nowego województwa byłaby w Warszawie,  to nie wykluczam, że Radom wycofałby się z parcia na podział. Nie miałby wtedy żadnego interesu i podział stanąłby pod znakiem zapytania.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Basia, 11:30 17-09-2020,   100%
@~HenDyk Przekonałeś mnie co do siedziby nowego woj w Warszawie . Natomiast dalej też jestem na nie z nowym woj .Jak to powstrzymać ?
odpowiedz   •   oceń :  
~Rrrrr, 18:51 16-09-2020,   62%
Mamy posła na Sejm tylko ten poseł na Sejm to pomyłka, że się dostał do Sejmu on nic dla nie Ostrołęki nie zrobił narobił wstydu to pokazało CBA winny czy nie winny ale wstyt na całą Polskę, nie wypierajcie jego nigdy do Sejmu.  
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 06:00 17-09-2020,   34%
@~Rrrrr Jaki to wstyd zdobyć rzeczy potrzebne w dochodzeniu i przekazać je CBA?

Brawo panie pośle dziękuję za pomoc w dochodzeniu. Wstyd to ganić posła za to.
odpowiedz   •   oceń :  
~., 21:14 16-09-2020,   67%
5700 średnia zarobków w mazowieckim a kto tyle płaci w tym śmierdzącym mieście .
odpowiedz   •   oceń :  
~Byrka, 08:54 17-09-2020,   50%
To Warszawa straci na podziale najwięcej. To dlatego tyle krzyku w tym temacie. Co Warszawę obchodzi Ostrołęka. Czy kiedykolwiek w ogóle obchodziła?
odpowiedz   •   oceń :  
~księgowa, 11:31 17-09-2020,   34%
@~Byrka A cóż Warszawa może stracić? Takie biedoty jak my, które do tej pory utrzymywała? Kasa na utrzymanie województwa mazowieckiego pochodzi z wielkich warszawskich firm. Każde miasto czy województwo ma tyle kasy ile podatków zapłacą firmy działające na jego terenie. Tylko głupek tego nie rozumie.  
odpowiedz   •   oceń :  
~księgowy, 07:35 18-09-2020,   50%
@~księgowa Województwo mazowieckie jako jedyne w Polsce oddaje co roku ze swojego budżetu ok. 600 mln zł na tzw. janosikowe. Środki te są przeznaczone na dofinansowanie innych, mniej zamożnych województw. To oznacza, że my jako regionalna część województwa mazowieckiego jesteśmy pozbawieni wsparcia, które z racji podobnego lub nawet niższego poziomu zamożności po prostu nam się należy.

Pozostałe województwa w Polsce otrzymują subwencję ogólną i dotacje celowe, które stanowią ok. 80% ich budżetów. Dla przykładu wpływy z podatku PIT i CIT dla województwa warmińsko-mazurskiego to kwota zaledwie około 150 mln zł. Główną część dochodów tego województwa stanowią właśnie subwencje i dotacje, które sięgają ponad 555 mln zł.

Mniej zamożne regiony województwa mazowieckiego pozbawione są takiego wsparcia. W jednym województwie z Warszawą są statystycznie bogatsze, a zatem mniej potrzebujące. Jest to dla nas bardzo krzywdzące.  Dlatego korekta województwa mazowieckiego to szansa na bardziej sprawiedliwy dostęp do należnych nam środków z budżetu państwa.
odpowiedz   •   oceń :  
~Artur, 08:58 17-09-2020,   0%
Czy my jako Ostrołęka płacimy janosikowe czy tylko sama Warszawa?
odpowiedz   •   oceń :  
~Pawi, 09:13 17-09-2020,   50%
Boją się o swoje stołki. Przecież jest warmińsko-mazurskie bez Warszawy i tam lepiej funkcjonują niż Ostrołęka.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  1  2  3  4