zdjecie 5438
zdjecie 5438
2020-09-16T11:52:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Dyspozytornia karetek w Ostrołęce do likwidacji. Zdaniem samorządowców to chaos i zagrożenie bezpieczeństwa [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
0
4
12

Od 1 stycznia 2021 r. Mazowsze ma zostać podzielone nie na 5 jak dotychczas, a tylko na 3 rejony operacyjne. Wojewoda mazowiecki planuje likwidację rejonów obsługiwanych obecnie m.in. przez ostrołęcki Meditrans. Dla mieszkańców subregionu ostrołęckiego oznacza to jedno – o wysłaniu karetki decydować będzie dyspozytor z Siedlec. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się radni województwa mazowieckiego.

Wprowadzenie takiego rozwiązania nie ma żadnego uzasadnienia w aktualnych potrzebach systemu.

Zlikwidowanie dwóch z pięciu rejonów operacyjnych wywoła niepotrzebny w obecnej sytuacji epidemiologicznej kraju chaos i jest zagrożeniem dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców Mazowsza. Ponadto, scentralizowanie dużej liczby osób, w tym dyspozytorów i personelu medycznego, w czasie pandemii znacząco zwiększa zagrożenie epidemiczne. Wyłączenie dużej dyspozytorni np. z powodu kwarantanny personelu lub dekontaminacji dyspozytorni może zagrozić prawidłowemu działaniu systemu ratownictwa medycznego.

- mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Obecnie na Mazowszu działa 5 rejonów operacyjnych obsługiwanych przez 5 dyspozytorni medycznych zlokalizowanych w: Warszawie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Podział ten jest dostosowany do aktualnych potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu.

Zgodnie z przedstawionymi przez wojewodę mazowieckiego założeniami reorganizacji od 1 stycznia 2021 r. zlikwidowane mają być dwa rejony – 14/05 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDITRANS OSTROŁĘKA Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce oraz rejon 14/02 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. W rezultacie ostrołęcki Meditrans zostanie połączony z Rejonem Operacyjnym 14/04 dotychczas obsługiwanym przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „RM MEDITRANS” Stację Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach. Oznacza to, że o wysłaniu karetki na terenie 6 powiatów: makowskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, przasnyskiego, pułtuskiego, wyszkowskiego i miasto Ostrołęka decydować będzie dyspozytor z Siedlec.

Zdaniem Mirosława Dąbkowskiego dyrektora SP ZOZ Meditrans Ostrołęka koncepcja tworzenia dyspozytorni na poziomie wojewódzkim nie jest poparta żadnymi racjonalnymi przesłankami.

– Co więcej urząd wojewódzki nie posiada ani pracowników ani odpowiedniego zaplecza technicznego, które są potrzebne do utworzenia własnej dyspozytorni. Obecnie funkcjonująca infrastruktura to efekt działań stacji pogotowia i ich organów założycielskich. Tym bardziej proponowany przez wojewodę termin jest zbyt krótki na podjęcie prac zmierzających do wprowadzenia tak istotnych zmian w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, w tym zespolenia łączności radiowej w województwie. Trzeba się też liczyć z redukcją zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników dyspozytorni medycznych.

- mówi dyrektor Dąbkowski.

Zdaniem Mirosława Augustyniaka radnego województwa mazowieckiego, tego typu zmiany stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia naszych mieszkańców.

– Dyspozytorzy z Ostrołęki bardzo dobrze znają topografię miasta i okolicznych miejscowości, a to odgrywa kluczową rolę w kierowaniu karetki do pacjenta. Gwarantuje sprawny i szybki dojazd medyków na miejsce. Dlatego uważam, że przeniesienie dyspozytorni do Siedlec absolutnie mija się z celem.

- mówi radny Augustyniak.

Radni województwa mazowieckiego w przyjętym podczas ostatniego posiedzenia Sejmiku Województwa Mazowieckiego stanowisku apelują o pozostawienie dotychczasowych pięciu dyspozytorni medycznych i odłożenie wszelkich zmian w zakresie funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego do czasu ustabilizowania sytuacji zdrowotnej związanej z COVID 19. Radny Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, przewodniczący Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego zauważa też, że proponowana przez wojewodę reorganizacja systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego to już kolejna po pomyśle podziału województwa „antyreforma” wprowadzana przez partię rządzącą.

– To cios wymierzony w działania samorządu Mazowsza wspierające zrównoważony rozwoju regionu. Nie ma na to naszej zgody!

- mówi radny Strzałkowski.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~100noga, 11:56 16-09-2020,   59%
Jak to Zbyszek przewidział "Będzie Was PiS Jeb@ł w Doop@"
odpowiedz   •   oceń :  
~99noga, 07:44 17-09-2020,   34%
@~100noga Kilkadziesiąt miejsc pracy pójdzie z Ostrołęki do Radomnia albo Siedlec  - na zawsze.
odpowiedz   •   oceń :  
~taka prawda, 12:15 16-09-2020,   38%
Tak jak Sasin i cały PIS nie chce odpowiadac za swe decyzje, tak i nie będą chcieli również odpowiadac za śmierc człowieka wynikły z tej reorganizacji
odpowiedz   •   oceń :  
~HenDyk, 13:24 16-09-2020,   67%
Jeżeli już dojdzie do podziału województwa mazowieckiego, tu apel do parlamentarzystów i wszystkich zainteresowanych samorządowców oraz polityków, należy walczyć aby siedziba przyszłego Wojewódzkiego Urzędu Mazowieckiego była w Warszawie, a nie gdzieś w dalekim Radomiu. Takie rozwiązania stosuje się w gminach wiejskich okalających miasto będące oddzielną gminą, a których władze samorządowe mają siedzibę w tym mieście. Przy takim rozwiązaniu zapędy Radomia bycia stolicą województwa zostaną powstrzymane.
odpowiedz   •   oceń :  
~Erka, 16:13 16-09-2020,   50%
Nie ma znaczenia kto i skąd wysyła karetkę. Połączenie dyspozytor ze stacją pogotowia trwa tyle samo z Katowic co z Czerwina.
Najistotniejszy jest czas dojazdu do chorego.

Zmienia się liczba dyspozytorni A nie karetek. Czytajcie że zrozumieniem.
Teraz gdy dzwonicie na 112 to dokąd? Do Ostrołęki???
odpowiedz   •   oceń :  
~Dysp, 13:35 17-09-2020,   100%
@~Erka jak będziesz potrzebował pomocy bo urwie Ci nogę w Nowej Wsi pod Ostrołęką i dyspozytor z Siedlec wyśle zespół do Nowej Wsi Zachodniej, a Ty będziesz się wykrwawiał w Nowej Wsi Wschodniej to zauważysz różnicę. Dyspozytor z Ostrołęki od razu zapyta, która to Nawa Wieś żeby dobrze zadysponować zespół.
odpowiedz   •   oceń :  
~Zbyszek, 19:33 16-09-2020,   50%
Pan Mirek najbardziej to chyba boi się o swoje stanowisko, punktu jako punktu nie zmienia a co za różnica czy przyjmie Ostrołęka czy Radom i tak z Ostrołęki karetka wyjedzie.
Argument ze nie zna miasta? Wzywający udostępnia lokalizacje, mimo ze masz ukryty ID dzwoniącego, dyspozytornia i tak ma twój telefon :)
odpowiedz   •   oceń :  
~Dd, 21:23 16-09-2020,   67%
@~Zbyszek No, (super) że miejsca pracy z Ostrołęki przeniosą się gdzieś w ****u
odpowiedz   •   oceń :  
~Zbyszek pomyśl, 07:43 17-09-2020,   34%
@~Zbyszek Pan Mirek pracę i tak będzie miał. Ale kilkadziesiąt miejsc pracy pójdzie z Ostrołęki do Radomnia albo Siedlec  - na zawsze.
odpowiedz   •   oceń :  
~500+, 13:37 17-09-2020,   -
@~Zbyszek W doopie byłeś goowno wiesz
odpowiedz   •   oceń :  
~., 21:16 16-09-2020,   100%
I tak już z tego szpitala zrobili dziadostwo .
odpowiedz   •   oceń :  
~Kuba, 09:06 17-09-2020,   -
A wystarczy tylko żeby pań Augustyniak przeszedł na jasną stronę i zostanie po staremu
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1  2  3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
×