zdjecie 6062
zdjecie 6062
2017-07-14T15:52:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Umowa na budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych podpisana [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
11
15
9

W zabytkowych budynkach po byłym areszcie przy ulicy Traugutta już niebawem rozpoczną się prace związane z budową Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Dziś oficjalnie podpisano umowę z wykonawcą, którym będzie warszawska firma Budimex.

W czwartek, 14 lipca oficjalnie podpisano umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Powstanie ono w zabytkowych budynkach po areszcie śledczym przy ulicy Traugutta. Inwestycję opiewającą na kwotę około 35 milionów złotych w całości sfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przetarg na realizację inwestycji wygrała warszawska firma Budimex, która w najbliższym czasie rozpocznie prace.

- Dziś jest ostatnia okazja, by ten budynek zobaczyć w takiej formie jak funkcjonował dotychczas. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku będziemy mogli zobaczyć jego unowocześnioną, choć połączoną z historią nową bryłę. Już za kilka dni na budowie rozpoczną się prace, na które tak długo czekaliśmy – mówił podczas uroczystego podpisania umowy Jacek Karczewski, dyrektor MŻW.

Podpisy na umowach złożyli: Jacek Karczewski – dyrektor MŻW, Janusz Kotowski – prezydent Ostrołęki, Grzegorz Makowiecki – wiceprezes OTBS oraz przedstawiciel firmy Budimex.

- Sprawy codzienne realizowane przez samorząd są ważne, ale nie stoją w sporze z ideami. Samorząd nie może dać się sprowadzić jedynie do łatania dziur. Budowy muzeum podjęliśmy się nie ze względu na promocję miasta, lecz z powodu szacunku do tych, którzy nie wahali się poświęcić swojego życia za Ojczyznę. Muzeum Żołnierzy Wyklętych nie przeszkadza w budowaniu mostów czy dróg. Na te zadania są inne pieniądze, inne dotacje – powiedział podczas podpisana umowy prezydent Kotowski.

Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce jest obecnie jedną z największych pod względem kubatury inwestycji w mieście w całości finansowaną z budżetu państwa. Zakres prac obejmował będzie przebudowę i rozbudowę budynków na cele Muzeum Żołnierzy Wyklętych wraz z przyłączami kanalizacji deszczowej w ulicy, zagospodarowanie terenu wokół budynków, budowę drogowego obiektu inżynierskiego – kładki pieszej nad ulicą Traugutta wraz z odwodnieniem i przygotowanie dokumentacji powykonawczej i dokumentów koniecznych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie wykonanego zadania inwestycyjnego.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce powstaje na terenie byłego aresztu przy ul. Traugutta. W latach 40. i 50. XX wieku dokonywano tam mordów na żołnierzach AK, NSZ i NZW. Obecnie muzeum gromadzi eksponaty, które mogłyby być wykorzystane do stworzenia części stałej ekspozycji.

Planowany termin zakończenia prac budowlanych to koniec czerwca przyszłego roku. Muzeum chce rozpocząć oficjalną działalność w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości – w dniu 11 listopada 2018 roku. Rolę inwestora zastępczego powierzono konsorcjum firm WDI Obsługa Inwestycji oraz Ostrołęckiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego.


REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 19:47 14-07-2017,   -
mosty budujta nie muzea. Wasza psychika jest skrzywiona za mocno w stronę ideologii, a zapominacie o potrzebach zwykłych ludzi
odpowiedz   •   oceń :  
~Rough , 20:09 14-07-2017,   -
Już po 2 piwach zwykły człowieku, czy w trakcie?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:49 14-07-2017,   -
[quote=Rough ]Już po 2 piwach zwykły człowieku, czy w trakcie?  [/quote]
rozumiem że chciałeś mnie na swój prosty sposób obrazić. Ja nie mam nic przeciwko ŻW, ale na litość boską... Gdyby urzędnicy włożyli tyle samo serca i uporu w pozyskanie grosza na infrastrukturę...
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:55 14-07-2017,   -
[quote=Rough ]Już po 2 piwach zwykły człowieku, czy w trakcie?  [/quote]
Typowy tekst bigota. A bigotów w ratuszu jest teraz więcej jak normalnych ludzi. Czy urzędnicy nie powinni się w robocie zająć robotą?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:58 14-07-2017,   -
Co tam do stu diabłów Żukowski i Płocha robili? Czyżby to byli kandydaci na nowych wiceprezydentów po wyborach?
odpowiedz   •   oceń :  
~Mosty drogi w ruinie , 03:16 15-07-2017,   -
[quote= ]Co tam do stu diabłów Żukowski i Płocha robili? Czyżby to byli kandydaci na nowych wiceprezydentów po wyborach? [/quote]
O qwq, jest i maqwq.
odpowiedz   •   oceń :  
~gosc , 23:56 15-07-2017,   -
no proszę jak te pisie łachy się cieszą
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:21 17-07-2017,   -
[quote=Rough ]Już po 2 piwach zwykły człowieku, czy w trakcie?  [/quote]
Jak wybudują mi muzeum to po kładce myk do dworku na Łomżę z nalewaka i mielonego z chlebem. A ty dalej harnasie z biedronki i przeciwko muzeum? Nawet mi ciebie nie żal.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gosc , 11:49 17-07-2017,   0%
Bezsensu.To nie jest najpotrzebniejsze.Pewnie jak PiS będzie zmieniał hymn to zwrotkę o wyklętych dołoży.Bardziej są potrzebne przedszkola
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1  2  3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
×