eOstroleka.pl
Ostrołęka,

„Pielgrzym” - plenerowa wystawa o Papieżu Polaku do zobaczenia w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8745
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II mieszkańcy Ostrołęki mogą obejrzeć plenerową wystawę przedstawiającą jego życie i pielgrzymki do Polski. Wśród fotografii widzowie odnajdą także wątki regionalne – wiernych z Kadzidła, którzy przyjechali do Łomży na spotkanie z Karolem Wojtyłą.

Wystawa plenerowa „Pielgrzym” dostępna jest od czwartku, 14 maja. Ekspozycję podzielona na dwie części i zawierającą 30 planszy ze zdjęciami zobaczyć można na placu Bema. Wystawa dostępna będzie do 16 października, kiedy obchodzić będziemy Dzień Patrona.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza, udostępniona przez Centrum Myśli Jana Pawła II, zabiera odbiorcę w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka, poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy, z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach. Druga część zabiera widza na pielgrzymki Jana Pawła II po miejscach w Ojczyźnie, które odwiedził w czasie pełnienia swojej służby, m.in. do Łomży w 1991 roku. Wystawa zrealizowana została przy współpracy z Polską Agencją Fotografów FORUM.

Część nazwana „Karol Wojtyła. Narodziny” i druga pn. „Pielgrzym” tworzą razem pełny obraz pontyfikatu papieża Polaka. Znajdziemy tu m.in. wspaniałe zdjęcia wykonane przez Mariana Zubrzyckiego - wieloletniego fotoreportera „Rzeczpospolitej”, właściciela Agencji Fotograficznej AZ; zdjęcia pochodzące zarówno od osób prywatnych, instytucji, agencji, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II oraz wiele ciekawych informacji, cytatów, wycinków z gazet i dokumentów zebranych pod kilkoma hasłami.

Karol Wojtyła, przyszły papież, Jan Paweł II, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. 24 kwietnia 2014 roku Rada Miasta Ostrołęki ustanowiła Ojca Świętego Jana Pawła II patronem Ostrołęki.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×