eOstroleka.pl
Polska,

PiS: Pakt fiskalny znacząco ogranicza naszą suwerenność [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 1654
zdjecie 1654
fot. mypis.plfot. mypis.pl
REKLAMA

Jarosław Kaczyński mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej, że jeśli zgoda na ratyfikację paktu fiskalnego nie będzie wyrażona większością 2/3 głosów, to gdy Prawo i Sprawiedliwość będzie rządzić – unieważni decyzje posłów, która dziś zapadła. Prezes PiS odniósł się także do zapowiedzi premiera dotyczących waluty euro.

- Debata ma sens wtedy, kiedy nie jest z góry ustalony jej efekt – mówił Jarosław Kaczyński o informacji premiera na temat paktu fiskalnego. Według lidera opozycji działania, które są związane z przyjęciem przez Polskę paktu fiskalnego mają charakter propagandowy, opierający się na działaniu wizerunkowym.

Prawo i Sprawiedliwość głosowało przeciwko paktowi fiskalnemu, jako porozumieniu zagrażającemu suwerenności naszego kraju. Partia chciała też, żeby zgoda na ratyfikację tego aktu wymagała przegłosowania większością 2/3 głosów, zgodnie z art. 90 polskiej Konstytucji. Ta procedura jest właściwa w sytuacji, w której nasz kraj przenosi część swojej suwerenności na organy ponadnarodowe. W przypadku paktu fiskalnego mieliśmy do czynienia z takim przeniesieniem, bo jego zapisy powodują, że np. polski budżet będzie opiniowany przez organy Unii Europejskiej: - Pakt fiskalny znacząco ogranicza naszą suwerenność – stwierdził Jarosław Kaczyński.

- Jest kwestia obrony złotówki, obrony czegoś co jest ważne dla Polaków, co jest ważne dla naszej gospodarki. (…) Ja apeluję do premiera, żeby przestał się lękać i powierzył sprawę euro Polakom w referendum – powiedział Jarosław Kaczyński odnosząc się do wypowiedzi premiera, która wskazywała na entuzjazm premiera wobec przyjęcia przez Polskę waluty euro. Według Prezesa Prawa i Sprawiedliwości kwestia przyjęcia wspólnej waluty jest ważna dla każdego Polaka, także ze względu na skutki ekonomiczne, jakie będzie to niosło dla każdej rodziny.

- Dziś euro nie może być przyjęte z trzech powodów. Po pierwsze jest to niedobre dla polskiej gospodarki, po drugie jest to niemożliwe ze względu na przepisy konstytucji, a po trzecie po prostu dlatego, że Polacy tego nie chcą – powiedział prof. Krzysztof Szczerski, poseł PiS i szef Zespołu Parlamentarnego ds. Oborny Demokratycznego Państwa Prawa. Według polityka Prawa i Sprawiedliwości „bez zmiany tych trzech elementów nie ma o czym rozmawiać”.

Krzysztof Szczerski uważa, że pakt fiskalny to dokument zły dla Europy, bo niszczy europejską jedność (nie przyjęła go m. in. Wielka Brytania), a także tworzy konkurencyjne dla istniejących instytucje europejskie: - Nie ma żadnego interesu w tym, żebyśmy płaciliśmy cenę wynikającą z przyjęcia paktu fiskalnego – uważa Szczerski.

Za paktem fiskalnym zagłosowały PO, PSL, SLD i Ruch Palikota. Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało przeciw.źródło: mypis.pl
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27  28 dk29 dk30
×