eOstroleka.pl
Polska,

PiS złożył wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Tuska [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 933
zdjecie 933
Profesor Piotr Gliński fot. mypis.plProfesor Piotr Gliński fot. mypis.pl
REKLAMA

Jarosław Kaczyński, Prezes Prawa i Sprawiedliwości wraz z reprezentantami Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość złożył wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec gabinetu premiera Donalda Tuska. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami kandydatem na premiera jest Profesor Piotr Gliński.

O godzinie 12:00 w gabinecie Marszałek Sejmu zjawili się Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz reprezentanci Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak (Przewodniczący Klubu), Beata Szydło (Wiceprezes PiS) oraz Adam Hofman (Rzecznik Prasowy PiS). Na biurko Ewy Kopacz trafił wniosek o wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska. Wniosek przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość to tzw. konstruktywne wotum nieufności, dlatego zawiera nazwisko kandydata na premiera. Jest nim przedstawiany już wcześniej Profesor Piotr Gliński.

- Ten wniosek jest szansą nie dla PiS, ale dla całego parlamentu, by zmienić wyjątkowo zły, nieporadny rząd - powiedział Prezes PiS na konferencji prasowej zorganizowanej w Sejmie bezpośrednio po złożeniu wniosku. Jarosław Kaczyński podkreślił że Polsce potrzebna jest zmiana. Zmiana ta jest "bezwzględnie konieczna, aby kraj mógł się rozwijać i wykorzystywać te szanse, które wynikają z naszych możliwości".

Według Prezesa Kaczyńskiego zamiast spraw trzeciorzędnych musimy zacząć rozmawiać o tym, jaki jest stan państwa, gospodarki, społeczeństwa. "Sądzimy, że przy tej okazji zdołamy do takiej dyskusji doprowadzić, a konkluzją takiej dyskusji będzie powołanie rządu technicznego, na czele którego stanie człowiek nienagannej uczciwości, ładnego życiorysu i bardzo wysokich kompetencji" - zaznaczył.

Uzasadnienie złożonego dziś wniosku liczy siedem stron i zawiera uzasadnienie prawne oraz przedstawia sylwetkę kandydata na premiera. "Składamy wniosek o konstruktywne wotum nieufności ze względu na zdecydowanie negatywną ocenę pracy Rady Ministrów kierowanej przez Donalda Tuska, która nie spełnia elementarnych warunków uzasadniających akceptację przez posłów świadomie wypełniających swój mandat jako reprezentantów ogółu społeczeństwa" - czytamy w dokumencie jak trafił na biurko Marszałek Sejmu.

Obszerne, merytoryczne uzasadnienie do wniosku jest gotowe. To bardzo obszerny dokument dotyczący wszystkich resortów, dziedzin życia. On zostanie ujawniony w momencie wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego przed Sejmem - powiedział wcześniej rzecznik PiS Adam Hofman.

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia. Kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowano w dniach 19-22 lutego; następne - 7-8 marca.

Źródło: mypis.pl
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×