2017-04-04T10:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Pod wodzą nowego prezydenta Łomża realizuje niemal dwukrotnie więcej inwestycji

REKLAMA
REKLAMA
1
0
9

W roku 2016 samorząd Łomży pod wodzą prezydenta Mariusza Chrzanowskiego zrealizował niemal dwukrotnie więcej inwestycji niż w latach poprzednich. 32 spośród 139 inwestycji realizowanych będzie także i w bieżącym roku.

- Inwestycje są niezbędne, aby zapewnić miastu rozwój. Mają prowadzić do tego, by mieszkańcom żyło się coraz lepiej – mówi Prezydent Mariusz Chrzanowski. A tych w ostatnim czasie w Łomży nie brakuje. Tylko w 2016 r. zrealizowanych zostało 139 zadań inwestycyjnych - z czego 32 doczeka się kontynuacji jeszcze w tym roku. Jest to prawie dwukrotnie więcej niż w latach poprzednich.

Od początku swojej prezydentury Mariusz Chrzanowski zaznaczał, że chce, aby Łomża była miastem proinwestycyjnym. A liczne inwestycje przyczyniały się do coraz lepszego standardu życia mieszkańców. Już w 2015 r. zrealizowanych zostało 110 różnego rodzaju zadań inwestycyjnych. Rekordowy był jednak rok ubiegły, gdzie ta ilość wzrosła o kolejnych 25. Same wydatki oscylowały w granicach 50 mln zł. Dla porównania w roku 2012 tych zadań było 67, w 2013 – 80, zaś w 2014 - 83. - Widać, że gród nad Narwią, jako były ośrodek wojewódzki, stawia krok naprzód. Miasto się rozwija. Staje się innowacyjne i coraz bardziej nowoczesne, a co najważniejsze władze miejskie dostrzegają potrzeby mieszkańców – mówi prof. nadzw. dr Krystyna Kubik z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Najwięcej, bo ok. 26 mln zł pochłonęły w ubiegłym roku inwestycje związane z poprawą infrastruktury drogowej.

- Dobre drogi podnoszą jakość i komfort życia w mieście, a co najważniejsze wpłyną na poprawę bezpieczeństwa naszych mieszkańców – nie ma wątpliwości Prezydent Łomży.

Jedną z priorytetowych była z pewnością przebudowa ul. Wiosennej wraz z jej odwodnieniem. Mieszkańcy okolicznych osiedli czekali na nową drogę ponad dwie dekady. W 2016 roku zakończyła się także przebudowa ulic: Szosa Zambrowska, Kopernika i Studenckiej. Trzeba dodać, iż niektóre zadania są jeszcze w trakcie realizacji i mają zakończyć się w bieżącym roku, tak jak np. dokończenie przebudowy ul. Zawadzkiej. Remontowano także chodniki, m.in. przy ul. Kard. Wyszyńskiego, Wojska Polskiego czy łączniku Woziwodzkiej i Senatorskiej. Tegorocznych inwestycji drogowych ma być jeszcze więcej. W budżecie miasta na ten cel zapisanych jest ponad 34,9 mln zł. Istotna będzie na pewno przebudowa układu komunikacyjnego w ciągu drogi krajowej nr 63, zakładająca remont dwóch odcinków ul. Sikorskiego oraz odcinka Szosy Zambrowskiej (od Ronda Lutosławskiego do ul. Ks. Anny). W planach na 2017 r. jest też m. in. dalsza rozbudowa ul. Polowej.

Bardzo ważne były inwestycje związane z oświatą. Ilościowo stanowiły największą liczbę. Łącznie zrealizowano 42 zadania, które kosztowały Miasto ponad 9 mln zł. To rekordowa kwota w historii Łomży. Ale Mariusz Chrzanowski nie ma wątpliwości, że w edukację trzeba inwestować. - To jeden z najważniejszych obszarów w funkcjonowaniu miasta. Dążymy do tego, aby dzieci i młodzież uczyły się w jak najlepszych warunkach i miały możliwość rozwoju – podkreśla Prezydent. Na pierwszy plan wysuwała się termomodernizacja przedszkoli, która miała zmniejszyć koszty utrzymania i ogrzewania budynków. W kilku placówkach wymieniono także piony kuchenne oraz wyremontowano sale dydaktyczne. Warto zaznaczyć, iż na niektóre remonty szkoły i przedszkola czekały długie lata. W 2016 roku powstawały również obiekty sportowe. Tego z prawdziwego zdarzenia doczekał się w końcu Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących. Zbudowano tam boisko wielofunkcyjne i kort tenisowy. W tym roku nakłady na edukację trochę się zmniejszą, bo i potrzeby są już znacznie mniejsze. Kluczowa będzie na pewno budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7. Gruntowny remont przejdzie również budynek szkoły, a z myślą o najmłodszych powstanie plac zabaw. Odnowiona ma być też elewacja w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Bernatowicza. W dalszym ciągu przy szkołach powstawać będą boiska wielofunkcyjne.

Znaczące wydatki poniesione zostały także na realizację zadań z zakresu gospodarki mieszkaniowej. Kwota przekroczyła 8 mln zł. Jedną z ważniejszych inwestycji było rozpoczęcie budowy budynku socjalnego przy ul. Kamiennej. Ponad 2 mln zł zainwestowano w kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Należy wymienić tu przede wszystkim remont Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Prace mają zostać dokończone w 2017 roku. Przebudowywana będzie również zabytkowa Hala Targowa na Halę Kultury. Ok. 1,5 mln zł Miasto wydało na działania inwestycyjne dotyczące gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Zrewitalizowano m.in. park Jana Pawła II, na tym jednak nie koniec, gdyż drugi etap przedsięwzięcia ma być kontynuowany w tym roku. Prawie milion kosztowały prace z zakresu pomocy społecznej. Przeprowadzono remont jednego z budynków Domu Pomocy Społecznej, a niebawem ma być modernizowana cała siedziba tej placówki.

O tym, że inwestycje są wyznacznikiem rozwoju każdego miasta, nikogo przekonywać nie trzeba. Prezydent Mariusz Chrzanowski nie ukrywa, iż zamierza dalej kontynuować obrany kierunek. - Inwestując w miasto, inwestujemy w mieszkańców. A to, aby w Łomży poprawiała się jakość życia jest moim priorytetem – podkreśla. Dodaje też, że nie ma zadań ważnych i ważniejszych. - Wszystkie są ważne, bo każde z nich odzwierciedla potrzeby mieszkańców – podsumowuje gospodarz miasta.

źródło: www.lomza.pl

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30 dk31  1
×