eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Policealna szkoła dla pielęgniarek zamiast ZKN

REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
fot. ZKN.edu.plfot. ZKN.edu.pl
REKLAMA
zdjecie 6901

To już pewne, że z dniem 30 września 2015 roku Zespół Kolegiów Nauczycielskich w Ostrołęce przestaje istnieć. W jej miejsce nie powstanie żadna inna państwowa uczelnia wyższa. Może być za to policealna szkoła medyczno-socjalna.

O tym, że ZKN w Ostrołęce zostanie zlikwidowany wiadomo już było od dłuższego czasu. Nie pomagały protesty różnych środowisk w tym także przedstawicieli samorządu miasta i powiatu. Okazuje się, że ani Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ani Urząd Województwa Mazowieckiego przekształcenia ZKN-u w inną państwową szkołę wyższą nie chcą, m.in. ze względu na niż demograficzny. Przejęciem ostrołęckiej uczelni nie jest także zainteresowana Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ostatecznie ZKN zniknie z Ostrołęki z końcem września 2015 roku.

Z interpelacją w sprawie likwidacji jedynej w Ostrołęce państwowej uczelni wyższej wystąpił do przewodniczącego sejmiku Województwa Mazowieckiego radny Stanisław Rybski.

„Mieszkańcy naszego regionu nadal nie godzą się z tą decyzją. Szkoła dysponuje dobrą bazą materialną i wykwalifikowanymi kadrami. Spełnia bardzo ważną funkcję oświatową na rzecz naszego regionu. Podczas likwidacji Województwa Ostrołęckiego zapewniano nas, że w Ostrołęce powstanie wyższa szkoła państwowa. Do tej pory to przyrzeczenie nie zostało zrealizowane. Jesteśmy jednym z nielicznych byłych miast wojewódzkich nie posiadających takiej placówki. Niedawno premier, Donald Tusk obiecał dodatkowe środki finansowe dla byłych miast wojewódzkich w celu wyrównania powstałych dysproporcji rozwojowych.

W związku z tym proszę o informację, czy Zarząd Województwa zamierza skorzystać z tych środków z przeznaczeniem na przekształcenie ZKN w inną oświatową formę organizacyjną? Jakie inne działania ostatnio podejmował Zarząd w sprawie przekształcenia ZKN i jakie działania zamierza podejmować w przyszłości?” - pisze w interpelacji radny sejmiku Województwa Mazowieckiego, Stanisław Rybski.

W odpowiedzi na interpelację marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik, odpisał radnemu Rybskiemu, że najbardziej realne (oraz zgodne z obecnym trendem polityki oświatowej) wydaje się utworzenie publicznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego na bazie likwidowanego kolegium.

W skład takiego centrum kształcenia mogły by wejść m.in. szkoły dla dorosłych, szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego, ośrodki kształcenia i doskonalenia zawodowego.

„Niezbędnym warunkiem utworzenia CKZU jest prowadzenie przez nie szkoły oferującej kształcenie zawodowe, dlatego planowane jest utworzenie w Ostrołęce medyczno-socjalnej policealnej szkoły z kierunkami odpowiadającymi zapotrzebowaniu lokalnego rynku pracy. Celowym wydaje się też utworzenie liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, gdyż na lokalnym rynku zauważalna jest potrzeba takiej formy kształcenia. Centrum może prowadzić kwalifikacyjne kursy zawodowe, by dać szansę zgłębiania wiedzy, podnoszenia kwalifikacji czy przekwalifikowania się młodzieży i osobom dorosłym.” - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×