2014-04-26T15:09:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Polska rodzina z Kazachstanu zamieszka w Ostrołęce

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Czteroosobowa rodzina Walerego Bondarowskiego z Kazachstanu dzięki staraniom samorządu miasta zamieszka w Ostrołęce. Uchwałę w tej sprawie podjęli miejscy radni podczas ostatniej sesji.

Państwo Bondarowscy otrzymają od samorządu miasta dwupokojowe mieszkanie w nowobudowanym bloku przy ulicy Braterstwa Broni. Dodatkowo w ramach pomocy polska rodzina z Kazachstanu otrzyma także środki finansowe na zagospodarowanie. Samorząd miasta opłaci im również składki zdrowotne do czasu objęcia repatriantów systemem ubezpieczeń społecznych. Uzyskają również pomoc w znalezieniu pracy.

Rodzinę Bondarowskich tworzą 37-letni Walery, 32-letnia Swietłana oraz dwójka dzieci Miłana i Artur w wieku 5 i 3 lat. Babcia Walerego urodziła się Polsce, w podkrakowskiej miejscowości. W młodości trafiła na Ukrainę, gdzie wyszła za mąż za Józefa Bondarowskiego. Z tego związku na świat przyszło 17 dzieci. W czasie stalinowskich represji w 1936 roku z przyczyn narodowościowych jako polscy obywatele zostali zesłani do Kazachstanu. Na wygnaniu z zimna, głodu i chorób zmarło 11 dzieci, przeżyły trzy córki i trzech synów. Pan Walery Bondarowski jest synem jednego z ocalałych dzieci.

Powodem chęci osiedlenia się rodziny Bondarowskich w Polsce jest pragnienie zamieszkania w Ojczyźnie przodków, połączenie się z zamieszkującymi tutaj krewnymi. Kolejnym istotnym powodem jest sprawa wyznaniowa. Państwo Bondarowscy są praktykującymi katolikami i chcieliby, żeby ich dzieci wychowywały się wśród rówieśników o podobnym wyznaniu, co jest niemożliwe w kraju muzułmańskim, jakim w większości jest  Kazachstan.

Podjęcie uchwały jest warunkiem otrzymania przez rodzinę Bondarowskich wizy wjazdowej w celu repatriacji. Miasto zapewni rodzinie lokal mieszkalny w nowym budynku przy ulicy Braterstwa Broni w Ostrołęce, podstawowe wyposażenie domowe, a także dołoży starań w niezbędnej adaptacji i uzyskaniu pracy przez pana Walerego, który jest zawodowym kierowcą.

Ustawa o repatriacji stwarza możliwość refundacji kosztów związanych z aktywizacją
zawodową repatriantów. Zwrotu kosztów dokonuje się w przypadku utworzenia miejsca
pracy dla repatrianta i jego ewentualnego przeszkolenia. Pomoc z budżetu państwa dla
repatriantów obejmuje również pokrycie kosztów podróży, pomoc na zagospodarowanie się,
bieżące utrzymanie.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23  24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń