eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Polska rodzina z Kazachstanu zamieszka w Ostrołęce

REKLAMA
zdjecie 1608
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Czteroosobowa rodzina Walerego Bondarowskiego z Kazachstanu dzięki staraniom samorządu miasta zamieszka w Ostrołęce. Uchwałę w tej sprawie podjęli miejscy radni podczas ostatniej sesji.

Państwo Bondarowscy otrzymają od samorządu miasta dwupokojowe mieszkanie w nowobudowanym bloku przy ulicy Braterstwa Broni. Dodatkowo w ramach pomocy polska rodzina z Kazachstanu otrzyma także środki finansowe na zagospodarowanie. Samorząd miasta opłaci im również składki zdrowotne do czasu objęcia repatriantów systemem ubezpieczeń społecznych. Uzyskają również pomoc w znalezieniu pracy.

Rodzinę Bondarowskich tworzą 37-letni Walery, 32-letnia Swietłana oraz dwójka dzieci Miłana i Artur w wieku 5 i 3 lat. Babcia Walerego urodziła się Polsce, w podkrakowskiej miejscowości. W młodości trafiła na Ukrainę, gdzie wyszła za mąż za Józefa Bondarowskiego. Z tego związku na świat przyszło 17 dzieci. W czasie stalinowskich represji w 1936 roku z przyczyn narodowościowych jako polscy obywatele zostali zesłani do Kazachstanu. Na wygnaniu z zimna, głodu i chorób zmarło 11 dzieci, przeżyły trzy córki i trzech synów. Pan Walery Bondarowski jest synem jednego z ocalałych dzieci.

Powodem chęci osiedlenia się rodziny Bondarowskich w Polsce jest pragnienie zamieszkania w Ojczyźnie przodków, połączenie się z zamieszkującymi tutaj krewnymi. Kolejnym istotnym powodem jest sprawa wyznaniowa. Państwo Bondarowscy są praktykującymi katolikami i chcieliby, żeby ich dzieci wychowywały się wśród rówieśników o podobnym wyznaniu, co jest niemożliwe w kraju muzułmańskim, jakim w większości jest  Kazachstan.

Podjęcie uchwały jest warunkiem otrzymania przez rodzinę Bondarowskich wizy wjazdowej w celu repatriacji. Miasto zapewni rodzinie lokal mieszkalny w nowym budynku przy ulicy Braterstwa Broni w Ostrołęce, podstawowe wyposażenie domowe, a także dołoży starań w niezbędnej adaptacji i uzyskaniu pracy przez pana Walerego, który jest zawodowym kierowcą.

Ustawa o repatriacji stwarza możliwość refundacji kosztów związanych z aktywizacją
zawodową repatriantów. Zwrotu kosztów dokonuje się w przypadku utworzenia miejsca
pracy dla repatrianta i jego ewentualnego przeszkolenia. Pomoc z budżetu państwa dla
repatriantów obejmuje również pokrycie kosztów podróży, pomoc na zagospodarowanie się,
bieżące utrzymanie.

Kalendarz imprez
październik 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21  22 dk23 dk24  25  26 dk27
dk28  29 dk30  31  1  2  3
×