eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Poncyljusz: Obajtek też decydował o Ostrołęce C. Energa dementuje: "To nieprawda"

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
REKLAMA

Poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz mówił na konferencji prasowej, że to m.in. Daniel Obajtek miał decydować o budowie elektrowni węglowej Ostrołęka C. - To nieprawda - odpowiada grupa Energa, publikując obszerny komunikat w tej sprawie.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zorganizowali dziś w Sejmie konferencję prasową, na której ponownie mówili o elektrowni Ostrołęka C. - Daniel Obajtek również ma swoją rolę w decydowaniu o budowie elektrowni w czasach, gdy już żaden bank, żadna instytucja finansowa niezależna od Skarbu Państwa, nie chciała wesprzeć tej inwestycji. Tą osobą m.in., która podejmowała decyzje, był Daniel Obajtek - mówił poseł Paweł Poncyjlusz.

Te słowa doczekały się już odpowiedzi spółki. 

- Nieprawdą jest, że decyzja o rozpoczęciu budowy elektrowni zasilanej paliwem węglowym została podjęta przez Zarząd Energi SA, kiedy funkcję Prezesa Zarządu sprawował Daniel Obajtek (marzec 2017 - luty 2018) - poinformowało Biuro Prasowe Energa SA.

Jak wskazano, "kluczowe działania dla inwestycji węglowej miały miejsce w 2016 roku (odmrożenie projektu, ogłoszenie przetargu na generalnego wykonawcę, umowa inwestycyjna z Eneą SA) oraz w latach 2018-2019 (rozstrzygnięcie przetargu na generalnego wykonawcę, wydanie polecenia rozpoczęcia prac, udzielenie pożyczek spółce celowej)".

- W 2017 roku nie zapadły żadne istotne dla budowy elektrowni Ostrołęka C decyzje. Trwały jedynie rozpoczęte w 2016 roku procedury przetargowe - podaje Energa, dodając:

Umowa pomiędzy generalnym wykonawcą inwestycji a spółką celową została podpisana dopiero 12 lipca 2018 roku, kiedy Pan Daniel Obajtek nie był już Prezesem Zarządu spółki Energa.

Spółka przedstawiła także... rys historyczny budowy Ostrołęki C. Publikujemy go poniżej.

Energa: Skrócona historia projektu Ostrołęka C

Spółka celowa Elektrownia Ostrołęka, której zadaniem było prowadzenie prac związanych z budową bloku węglowego Ostrołęka C, powstała 20 listopada 2009 roku. Pierwszy przetarg, który miał wyłonić wykonawcę bloku węglowego, ogłoszono w połowie września 2011 roku. Zakładano wtedy, że inwestycja zostanie ukończona na przełomie 2016 i 2017 roku, gdy spodziewane były wysokie deficyty energii. We wrześniu 2012 roku Energa ogłosiła, że projekt zostaje zamrożony. Spółka poinformowała, że powodem podjęcia takiej decyzji były trudności w uzyskaniu finansowania w przyjętej formule oraz „niekorzystna sytuacja na rynku firm budowlanych”. Dodawano także, że budowa nowego bloku nie byłaby w pełni kompatybilna z nową strategią grupy, w której obszarami o kluczowym znaczeniu są źródła gazowe, odnawialne oraz inwestycje w sieć. Zapowiadano, że inwestycja zostanie „odmrożona”, kiedy uwarunkowania makroekonomiczne ulegną poprawie.

Do tego czasu, projekt pochłonął ponad 200 mln zł.

W maju 2016 roku, zarząd Energi SA podjął decyzję o odmrożeniu budowy Ostrołęki C. W grudniu 2016 roku podpisana została umowa inwestycyjna między spółką celową, Energą SA i nowym partnerem, Eneą SA. Dopiero 12 lipca 2018 roku została podpisana umowa pomiędzy generalnym wykonawcą inwestycji a spółką celową.

13 lutego 2020 roku sponsorzy projektu podjęli decyzję o zawieszeniu finansowania budowy Ostrołęki C z uwagi na wystąpienie ważnych obiektywnych czynników otoczenia rynkowego. Zmienne warunki wymagają przeprowadzenia szeregu dalszych analiz w tym parametrów technicznych oraz ekonomicznych.

Istotnymi okolicznościami znacząco wpływającymi na decyzję o zawieszeniu finansowania projektu były planowane zmiany polityki Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora energii elektrycznej, w tym wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu, nowa polityka kredytowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) wobec sektora elektroenergetycznego. W konsekwencji 14 lutego 2020 roku zawieszono prace na terenie budowy.

W maju 2020 roku spółka celowa poinformowała udziałowców o dokonaniu odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych Spółki w łącznej wysokości 1 027 mln zł. Było to efektem przeprowadzonego testu na utratę wartości majątku trwałego w związku z aktualizacją założeń biznesowych Projektu opartego o technologię węglową.

W czerwcu 2020 roku Enea i Energa podjęły decyzję o kontynuowaniu inwestycji, ale po konwersji technologii na wykorzystującą spalanie gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej. Podpisano też trójstronne porozumienie z PKN ORLEN – od końca kwietnia 2020 roku większościowym właścicielem Energi SA, które określała dalsze kierunku udziału wszystkich stron w projekcie.

We wrześniu 2020 roku PKN ORLEN oraz PGNiG podpisały list intencyjny ws. analizy możliwości realizacji wspólnych inwestycji, w tym budowy elektrowni gazowej w Ostrołęce.

W grudniu 2020 roku zawarta została nowa umowa inwestycyjna między nowymi sponsorami projektu – Energą, PKN ORLEN oraz PGNiG. Energa i PKN ORLEN posiadać będą łącznie 51% udziałów w nowej spółce celowej CCGT Ostrołęka Sp. z o.o., którą powołano w styczniu 2021 roku do realizacji elektrowni gazowej, zaś PGNiG (po zgodzie UOKiK na koncentrację) – 49%. Również w grudniu 2020 roku Enea podjęła decyzję, że nie weźmie udziału w budowie elektrowni gazowej.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×