eOstroleka.pl
Ostrołęka, TYLKO U NAS

Porwanie, przetrzymywanie i tortury. Ostrołęcki sąd wydał wyrok w szokującej sprawie

REKLAMA
zdjecie 5871
zdjecie 5871
REKLAMA

Sąd Okręgowy w Ostrołęce wydał wyrok w szokującej sprawie porwania i przetrzymywania mężczyzny, do której miało dojść na początku 2022 r. w powiecie ostrołęckim. Jak się okazało, motywem działań dwóch sprawców miało być uzyskanie informacji... gdzie są felgi ze skradzionego samochodu jednego z nich. Poszkodowany był m.in. oblewany żrącą substancją.

Na początku stycznia 2022 r. do szpitala w Ostrołęce zgłosił się mężczyzna, którego obrażenia wskazywały na to, że był poddawany torturom. Sprawą zajęła się prokuratura, która potwierdziła te ustalenia. Okazało się, że mężczyzna został porwany, był przetrzymywany w budynku gospodarczym, bity, a nawet oblewany żrącą substancją. Po zdarzeniu sprawcy dobrowolnie wypuścili pokrzywdzonego, a ten kilka dni później złożył zawiadomienie o przestępstwie.

- Działanie obu mężczyzn zostało zakwalifikowane jako wypełnienie znamion przestępstwa pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem, pobicia oraz spowodowania naruszenia czynności narządu ciała trwającego dłużej niż 7 dni - wyjaśniała nam prokurator Elżbieta Edyta Łukasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

30 maja 2022 r. skierowano do Sądu Okręgowego w Ostrołęce akt oskarżenia, w lipcu odbyła się pierwsza rozprawa. Proces przed sądem pierwszej instancji zakończył się na początku października.

Jakub T. oraz Wojciech C. zostali oskarżeni o to, że w okresie od 7 do 8 stycznia w Kadzidle, Myszyńcu oraz innych nieustalonych miejscach, działając wspólnie i w porozumieniu, pozbawili innego mężczyznę wolności, w ten sposób, że "używając przemocy fizycznej wciągnęli go do samochodu, uderzali rękoma po całym ciele, a następnie przewieźli go do budynku gospodarczego, gdzie przywiązali pokrzywdzonego do drewnianego słupa i przez kilka godzin bili go rękoma oraz kopali po całym ciele, oblewali go po twarzy i brzuchu nieustaloną substancją żrącą, co łączyło się ze szczególnym udręczeniem, wskutek czego pokrzywdzony doznał złamania kości nosowych z przemieszczeniem odłamów kostnych, obrzęku nosa, krwiaka w okolicy podoczodołowej lewej, drobnych otarć naskórka i zaczerwienienie skóry na czole po stronie prawej, dwóch ran oparzeniowych na skórze brzucha w okolicy pępka, które to obrażenia spowodowały naruszenie czynności narządów ciała na czas powyżej 7 dni".

Jakub T. i Wojciech C. winni. Zaskakujący motyw

Sąd Okręgowy w Ostrołęce rozpatrzył sprawę i 4 października 2022 r. wydał wyrok. Sąd częściowo zmodyfikował opis czynu, dodając, że sprawcy przywiązali pokrzywdzonego trytkami do drewnianego słupa, które po kilku minutach pękły. W opisie czynu zawartym w wyroku Sądu Okręgowego, wskazano również motyw działań sprawców. Sąd ustalił, że sprawcy mieli zmuszać w ten sposób pokrzywdzonego do określonego zachowania, polegającego na wyjawieniu, gdzie ukrył felgi ze skradzionego Jakubowi T. pojazdu marki Volkswagen.

Sąd uznał Jakuba T. i Wojciecha C. za winnych zarzucanych im czynów.

Jakub T. skazany został na karę jednego roku pozbawienia wolności. Surowszą karę - jeden rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności - sąd wymierzył Wojciechowi C., który - jak wskazał sąd - "czynu dopuścił się w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności na umyślne przestępstwo podobne ".

Krzywdy wycenione na 4 tys. zł

Pozbawienie wolności to tylko część kary, jaką w tej sprawie orzekł sąd.

- Ponadto, Sąd Okręgowy orzekł wobec oskarżonych zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego na odległość mniejszą niż 10 metrów oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym przez okres 3 lat, zasądził od nich na rzecz pokrzywdzonego zadośćuczynienie za doznaną krzywdę w wysokości 4 000 złotych i orzekając o dowodach rzeczowych, zaliczeniu okresu pozbawienia wolności na poczet orzeczonej kary, obciążył oskarżonych kosztami postępowania tak należnymi Skarbowi Państwa, jak i pokrzywdzonemu - informuje sędzia Marcin Korajczyk, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Wyrok jest nieprawomocny.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×