2011-11-14T16:34:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Poseł Czartoryski w Sejmie: „11 listopada bojówki z Niemiec biegały z pałami po Nowym Świecie” [VIDEO]

REKLAMA
zdjecie 2291
zdjecie 2291
fot. youtube fot. youtube
REKLAMA

Poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS) oraz przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych, którzy uczestniczyli w paradzie 11 listopada, wystąpili na wspólnej konferencji prasowej w Sejmie. Podczas spotkania z dziennikarzami wyrazili swoje oburzenie atakiem bojówek na uczestników parady, a także zmianą trasy jej przemarszu.

- Nigdy nie zdarzyło się, by polskie grupy rekonstrukcyjne w jakimkolwiek kraju zostały zaatakowane - mówił podczas konferencji prasowej Arkadiusz Czartoryski.

Poseł PiS od lat jest członkiem grupy rekonstrukcyjnej 4. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego. Zauważył, że grupy rekonstrukcji historycznej w Polsce działają od kilkunastu lat.

- Występujemy na oficjalnych uroczystościach nie tylko w Polsce, ale i za granicą - od Hiszpanii (…) po Rosję - powiedział Czartoryski, dodając, że w żadnym kraju grypy rekonstrukcyjne nigdy nie były zaczepiane - zawsze witano ich bardzo entuzjastycznie, a w imprezach uczestniczyli przedstawiciele władz.

Przypomniał, że sam otrzymał w 2001 roku od szefa MON, którym był wówczas Bronisław Komorowski, medal za zasługi na rzecz obronności kraju.

- Jesteśmy tym przede wszystkim oburzeni, że w Polsce 11 listopada ktoś wpadł na pomysł, żeby z Niemiec zaprosić bojówki, które biegały z pałami po Nowym Świecie i zaatakowały grupę Legii Nadwiślańskiej. Nigdy się to nie zdarzyło, żeby taka sytuacja miała miejsce - komentował Arkadiusz Czartoryski.

Uczestniczący w konferencji prasowej członkowie grup rekonstrukcyjnych podkreślali, że ich udział w uroczystościach nie był związany z działalnością żadnej partii politycznej, a jedynie z promowaniem postaw patriotycznych i historii.

- Grupy rekonstrukcji historycznej nigdy nie były i nie będą przybudówkami żadnych partii politycznych - podkreślił Paweł Rożdżestwieński, organizator m.in. rekonstrukcji historycznych Bzura i Mława.

- Moim obowiązkiem było propagowanie rzetelnej prawdy historycznej - dodał Janusz Nałęcz, członek 7. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego.

Radni PiS dzielnicy Warszawa-Śródmieście zwrócili się do burmistrza o pilne wyjaśnienie przyczyn błędów popełnionych podczas przygotowywania i zabezpieczania dwóch imprez masowych oraz o zweryfikowanie warunków umowy najmu lokalu „Nowy Wspaniały Świat”, w którym po zamieszkach z policją na Nowym Świecie schronili się bojówkarze lewaccy. „Radni Klubu PiS domagają się od Zarządu Dzielnicy natychmiastowego rozwiązania ww. umowy najmu z powodu prowadzenia przez najemcę działań sprzecznych z warunkami użytkowania lokalu określonymi przez wynajmującego” - czytamy w stanowisku radnych.
[źródło: warszawskipis.pl]

REKLAMA
Kalendarz imprez
wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
 5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1  2
×