2016-12-21T15:30:34+01:00 eOstroleka.pl 10 0 2 5
Powiat ostrołecki,

Powiat ostrołęcki w partnerstwie z ukraińskimi samorządowcami będą realizować wspólne inwestycje [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
1
1
3
Najlepszy komentarz
~Nie dla dojenia nas! , 18:40 21-12-2016,   100%
Co te miasto da powiatowi ostrołęckiemu? Nic!
Chyba panowie w starostwie nie myślą oddawać nasze pieniądze na ich rozwój, kosztem nas. Niech szukają pieniędzy w Brukseli.
Co innego jak ten powiat wróci do Polski, bo tam był do 1952 r(część tego terenu).
Chyba, że starosta będzie dostawał deputat w post...
odpowiedz   •   oceń :  
Najprawdopodobniej już wiosną przyszłego roku podpisane zostaną porozumienia dające możliwość podejmowania wspólnych działań inwestycyjnych przez powiat ostrołęcki i samorządy ukraińskich partnerów z miejscowości Sokal.

13 i 14 grudnia w powiecie ostrołęckim gościła delegacja z Ukrainy. Wśród gości był Vadym Kondratyuk, burmistrz Sokalskiej Rady Miejskiej oraz Oemaynobuek Mukola, wicestarosta Rejonu Sokalskiego. Goście spotkali się z władzami powiatu oraz włodarzami gmin.

Sokal to ponad dwudziestotysięczne ukraińskie miasto. Leży nad Bugiem w obwodzie lwowskim około 20 km od granicy polsko-ukraińskiej.

- Po zmianach administracyjnych, jakie nas czekają, nasze miasto będzie liczyło ponad 50 tysięcy mieszkańców – mówił Vadym Kondratyuk. - Powoli nasza gospodarka zaczyna się rozwijać i zaczynamy myśleć o inwestycjach, których nie mogliśmy realizować jeszcze kilka lat temu. Potrzebni nam są partnerzy z Polski w różnych dziedzinach. Władze powiatu ostrołęckiego to bardzo mili, otwarci ludzie, chętnie dzielą się swoim doświadczeniem, rzadko takich można spotkać. Zapoznaliśmy się z inwestycjami na terenie kilku gmin i spodziewam się, że nasza współpraca będzie ściślejsza. Widać, że wasze miejscowości kwitną i zmieniają się na lepsze, wprowadzane są nowe technologie, my też pragniemy takie u siebie wprowadzać, chcemy zdążać ku lepszemu.

Powiat ostrołęcki od lat współpracuje z rejonem Sokal na Ukrainie oraz rejonem Alytus na Litwie. Dotychczas współpraca ta polegała głównie na wymianie doświadczeń przy okazji spotkań, głównie podczas uroczystości  kulturalno – patriotycznych. Teraz ma się to zmienić i przerodzić w bardziej namacalne działania. Ukraińska delegacja była zainteresowana polskimi rozwiązaniami dotyczącymi wodociągów, oczyszczalni, dróg, a także oświetlenia. Stąd spotkanie z władzami Myszyńca, gminy Lelis oraz Rzekuń.

- Staraliśmy się zaprezentować naszym partnerom z Ukrainy najważniejsze inwestycje na terenie powiatu oraz gmin – mówił Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki. - Mam nadzieję, że w przyszłości zostanie to przekute na wspólne działania i aplikowanie środków na realizację inwestycji.

Ukraina ma obecnie najbardziej rozwiniętą współpracę międzyregionalną z Polską. Niemal wszystkie regiony obu państw zawarły porozumienia o współpracy. Podstawowym warunkiem dla dalszego rozwoju ukraińsko-polskiej współpracy międzyregionalnej i transgranicznej jest skuteczność wykorzystania środków finansowych UE na rozwój regionów. Instrumentem takiej współpracy dla władz lokalnych i samorządowych Ukrainy i Polski jest realizacja wspólnych projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007-2013 oraz 2014-2020 Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa.

Jak wynika z zapowiedzi, wiosną mają zostać zawarte z partnerami ukraińskimi odpowiednie porozumienia, które pozwolą na podejmowanie działań inwestycyjnych.

- Celem naszej wizyty jest zacieśnienie współpracy między naszym miastem a waszym powiatem i gminami, chcemy wspólnie z polskimi samorządami realizować projekty na różnych płaszczyznach gospodarki, od oczyszczalni ścieków po nowoczesne oświetlenie - mówił Vadym Kondratyuk, burmistrz Sokalskiej Rady Miejskiej.

REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Nie dla dojenia nas! , 18:40 21-12-2016,   100%
Co te miasto da powiatowi ostrołęckiemu? Nic!
Chyba panowie w starostwie nie myślą oddawać nasze pieniądze na ich rozwój, kosztem nas. Niech szukają pieniędzy w Brukseli.
Co innego jak ten powiat wróci do Polski, bo tam był do 1952 r(część tego terenu).
Chyba, że starosta będzie dostawał deputat w postaci węgla kamiennego razem z kolesiami z powiatu.
odpowiedz   •   oceń :  
~żuaw , 19:55 21-12-2016,   100%
Ludobójstwo na Polakach już rozliczyliście?Nawiążcie współpracę z Białorusią,tam też są Polacy.        
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:32 21-12-2016,   100%
Zajmijcie się lepsza współpracą z miastem i okolicznymi powiatami. Czekamy na modernizację trasy 53 do Rozóg, reaktywację kolei z Ostrołęki do Myszyńca p. Kadzidło i dalej do Spychowa.
Kiedy będzie skrót  p. Wyszków do Warszawy? Modernizację trasy 544 do Krasnosielca, Przasnysza!
Tym sie zajmujcie a nie mglistymi współpracami z miastem oddalonym o ponad 350 km!
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30 31  1  2  3