2016-12-21T15:30:34+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Powiat ostrołęcki w partnerstwie z ukraińskimi samorządowcami będą realizować wspólne inwestycje [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
1
1
3

Najprawdopodobniej już wiosną przyszłego roku podpisane zostaną porozumienia dające możliwość podejmowania wspólnych działań inwestycyjnych przez powiat ostrołęcki i samorządy ukraińskich partnerów z miejscowości Sokal.

13 i 14 grudnia w powiecie ostrołęckim gościła delegacja z Ukrainy. Wśród gości był Vadym Kondratyuk, burmistrz Sokalskiej Rady Miejskiej oraz Oemaynobuek Mukola, wicestarosta Rejonu Sokalskiego. Goście spotkali się z władzami powiatu oraz włodarzami gmin.

Sokal to ponad dwudziestotysięczne ukraińskie miasto. Leży nad Bugiem w obwodzie lwowskim około 20 km od granicy polsko-ukraińskiej.

- Po zmianach administracyjnych, jakie nas czekają, nasze miasto będzie liczyło ponad 50 tysięcy mieszkańców – mówił Vadym Kondratyuk. - Powoli nasza gospodarka zaczyna się rozwijać i zaczynamy myśleć o inwestycjach, których nie mogliśmy realizować jeszcze kilka lat temu. Potrzebni nam są partnerzy z Polski w różnych dziedzinach. Władze powiatu ostrołęckiego to bardzo mili, otwarci ludzie, chętnie dzielą się swoim doświadczeniem, rzadko takich można spotkać. Zapoznaliśmy się z inwestycjami na terenie kilku gmin i spodziewam się, że nasza współpraca będzie ściślejsza. Widać, że wasze miejscowości kwitną i zmieniają się na lepsze, wprowadzane są nowe technologie, my też pragniemy takie u siebie wprowadzać, chcemy zdążać ku lepszemu.

Powiat ostrołęcki od lat współpracuje z rejonem Sokal na Ukrainie oraz rejonem Alytus na Litwie. Dotychczas współpraca ta polegała głównie na wymianie doświadczeń przy okazji spotkań, głównie podczas uroczystości  kulturalno – patriotycznych. Teraz ma się to zmienić i przerodzić w bardziej namacalne działania. Ukraińska delegacja była zainteresowana polskimi rozwiązaniami dotyczącymi wodociągów, oczyszczalni, dróg, a także oświetlenia. Stąd spotkanie z władzami Myszyńca, gminy Lelis oraz Rzekuń.

- Staraliśmy się zaprezentować naszym partnerom z Ukrainy najważniejsze inwestycje na terenie powiatu oraz gmin – mówił Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki. - Mam nadzieję, że w przyszłości zostanie to przekute na wspólne działania i aplikowanie środków na realizację inwestycji.

Ukraina ma obecnie najbardziej rozwiniętą współpracę międzyregionalną z Polską. Niemal wszystkie regiony obu państw zawarły porozumienia o współpracy. Podstawowym warunkiem dla dalszego rozwoju ukraińsko-polskiej współpracy międzyregionalnej i transgranicznej jest skuteczność wykorzystania środków finansowych UE na rozwój regionów. Instrumentem takiej współpracy dla władz lokalnych i samorządowych Ukrainy i Polski jest realizacja wspólnych projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007-2013 oraz 2014-2020 Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa.

Jak wynika z zapowiedzi, wiosną mają zostać zawarte z partnerami ukraińskimi odpowiednie porozumienia, które pozwolą na podejmowanie działań inwestycyjnych.

- Celem naszej wizyty jest zacieśnienie współpracy między naszym miastem a waszym powiatem i gminami, chcemy wspólnie z polskimi samorządami realizować projekty na różnych płaszczyznach gospodarki, od oczyszczalni ścieków po nowoczesne oświetlenie - mówił Vadym Kondratyuk, burmistrz Sokalskiej Rady Miejskiej.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Nie dla dojenia nas! , 18:40 21-12-2016,   100%
Co te miasto da powiatowi ostrołęckiemu? Nic!
Chyba panowie w starostwie nie myślą oddawać nasze pieniądze na ich rozwój, kosztem nas. Niech szukają pieniędzy w Brukseli.
Co innego jak ten powiat wróci do Polski, bo tam był do 1952 r(część tego terenu).
Chyba, że starosta będzie dostawał deputat w postaci węgla kamiennego razem z kolesiami z powiatu.
odpowiedz   •   oceń :  
~żuaw , 19:55 21-12-2016,   100%
Ludobójstwo na Polakach już rozliczyliście?Nawiążcie współpracę z Białorusią,tam też są Polacy.        
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:32 21-12-2016,   100%
Zajmijcie się lepsza współpracą z miastem i okolicznymi powiatami. Czekamy na modernizację trasy 53 do Rozóg, reaktywację kolei z Ostrołęki do Myszyńca p. Kadzidło i dalej do Spychowa.
Kiedy będzie skrót  p. Wyszków do Warszawy? Modernizację trasy 544 do Krasnosielca, Przasnysza!
Tym sie zajmujcie a nie mglistymi współpracami z miastem oddalonym o ponad 350 km!
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22  23 dk24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 4311