2017-12-29T18:41:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Powstał pierwszy komiks o historii Kurpiów [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
1
0
2

„Jak Kurpie ze Szwedami wojowali. Bój na Kopańskim Moście” - taki tytuł nosi pierwszy pierwszy komiks o historii Kurpi. Wydawcą jest pochodzący z Kadzidła Ryszard Lemański, na co dzień podoficer wojsk rakietowych w jednostce w Sochaczewie. Autorem rysunków jest Rafał Zawadzki.

- Kurpiami, zwłaszcza historią tego regionu, tak naprawdę zainteresowałem się dopiero jak się stąd wyprowadziłem. Teraz staram się dowiedzieć na ten temat jak najwięcej. Dużo czytam, wyszykuję różne publikacje na temat Kurpiowszczyzny.

Komiks oparty jest na podstawie części poematu Chętnika "Jak Kurpie ze Szwedami wojowali", którego przedruk w wydawnictwie także znajdziemy. Autor uzyskał na to zgodę spadkobierców profesora, etnografa, miłośnika i badacza kultury kurpiowskiej. Innych publikacji na temat przebiegu bitwy na Kopańskim Moście właściwie nie ma. A przynajmniej nie w języku polskim. Autor znalazł wprawdzie dzienniki dowódcy armii szwedzkiej, wydane jednak w jego ojczystym  języku, które tłumaczył na własną rękę, przy pomocy translatora.

Ryszard Lemański jest pomysłodawcą i wydawcą komiksu, zaś  autorem rysunków - Rafał Zawadzki.

Praca nad powstaniem komiksu trwała kilka miesięcy. Ryszard Lemański ogłosił konkurs na rysownika. Choć ten, który ostatecznie wykonał ilustracje - Rafał Zawadzki, w nim nie uczestniczył.

  - Znalazłem go na własną rękę - zdradza Lemański - A to dlatego, że nadesłane prace konkursowe nie przypadły mi do gustu.

Co ciekawe, panowie nigdy osobiście się nie spotkali. Prowadzili korespondencję pocztą elektroniczną.

- Wysyłałem przykładowe zdjęcia niektórych postaci, kurpiowskich figurek, elementów Kurpiowszczyzny. Ilustracje były korygowane aż do momentu, w którym byłem w pełni zadowolony z efektu – dodaje Lemański.

Z kolei w warstwie tekstowej zmiany były bardzo niewielkie. Komiks został także sfinansowany w całości przez jego autora.

- Próbowałem rozmawiać z niektórymi instytucjami. Ja jednak jestem żołnierzem zawodowym. Zadaniowo podszedłem do tematu. A że nie wszystkie moje warunki zostały przyjęte, dlatego wolałem wydać go sam, tak jak ja chciałem. Część środków pochodziło z poradnika, który wydałem dla wojska. Nie było to tanie, ale uważam, że było warto - mówi autor, który nie ukrywa, że ma już w głowie pomysł na kolejną książkę.

Trzeba przyznać, że to naprawdę  bardzo ładnie wydany album - w twardej oprawie, na kredowym papierze. Publikacja licząca 60 stron, z profesjonalnym historycznym wstępem o kulisach wydarzeń dziejących się na tle Kurpi w XVIII wieku i w okresie III Wojny Północnej. Komiks można kupić w Związku Kurpiów w Ostrołęce, bezpośrednio u autora - profil znajdziemy na Fb: https://www.facebook.com/Jak.Kurpie.ze.Szwedami.wojowali, w księgarniach internetowych, w ostrołęckich księgarniach.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Krzysiek wielbiciel komik, 10:07 30-12-2017,   100%
Bardzo fajna kreska,szkoda tylko że KURPIE zostali narysowani w strojach z XIXwieku,co psuje zupełnie odbiór osobie interesującej się historią.To tak,jakby rzymscy legioniści walczyli z husarią.
odpowiedz   •   oceń :  
~oka, 12:18 30-12-2017,   100%
Gdzie można go kupić?
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23  24
 25  26  27  28  29  30  31